20220211_075914

כולנו אוזן

עמיתים לטיולים  

הדריך וכתב: מורה הדרך מנור דביר  / צילום: עמית אררט  

 

כולנו אוזן 

מדבר בצל גשם ותוכנית אלון בטיול לוואדי א-זנניר – נחל האוזניים 

 

אין כמו טיול במדבר השומרון בעונה זו. גם כשבארץ הנושבת קר, גשום ובוצי במדבר השומרון הפראי אפשר וכדאי בהחלט לצאת ולטייל.  

מדבר השומרון הוא תא השטח שבין גב ההר (כביש 60) לבין בקעת הירדן. כמו מדבר יהודה מדרום, גם מדבר השומרון, שאמנם פחות קיצוני ויובשני הוא תופעה שאנו מכנים מדבר בצל הגשם, כלומר, העננים שמתהווים מעל הים ונעים מזרחה מתחממים ומתפשטים בירידה לבקעת הירדן ומדלגים על שיפוליו המזרחיים של הרכס. 

מספר רב של ואדיות חורצים את הרכס מוואדי שובאש בצפון ועד ואדי קלט בדרום (שיש כבר המחשיבים למדבר יהודה), ואדי א-זנניר, נחל האוזניים, הוא אחד היפים והמאתגרים שבהם. 

התחלנו את המסלול מצומת גיתית על כביש אלון ואחרי קילומטר לערך הגענו לאנדרטת המערה שנמצאת בחורשת אורנים קטנה. האנדרטה מנציחה את שמותיהם של שלושה לוחמים שנהרגו במרדף אחרי מחבלים במרץ 1969. במהלך המרדף ראה סרן יוסי קפלן בדואית מניקה תינוק בפתח המערה, המחבלים שהסתתרו מאחור ירו בו. סרן חנן סמסון ששמע את היריות הוביל את הסתערות הלוחמים ובהתכתשות עם המחבלים נהרג גם הוא יחד עם סמל בועז ששון. 

אנדרטה זו היא אחת מני רבות שמספרות על תקופה בה מדבר השומרון כונה ארץ המרדפים, והוואדיות היפים שהזכרנו שימשו תוואי מעבר עבור המחבלים מעבר הירדן שכונה אז פת”חלנד אל יישובי גב ההר על מנת להתסיס וליזום חבלות. 

מבין הנופלים במרדפים ובהתכתשויות מספרם של הקצינים בולט ומפתיע, זה מפני שהאתוס בזמנו היה שהמפקד הבכיר צריך להוביל את הכוח, הקצין הבכיר ביותר שנהרג באחד המרדפים הוא מח”ט הבקעה אריק רגב שאיתו גם נהרג סרן גד מנלה קצין המבצעים. ראוי לציון גם את מספרם הרב של החללים מבין הגששים הבדואים במיוחד משבט ערב אל שיבלי. 

מהאנדרטה ירדנו כברת דרך קטנה למעיין השכבה הנהדר עין ג’היר – המעיין הנסתר. מהמעיין נשקף נוף יפה אל עיינות פצאל והבקעה. שם דיברנו גם על תכנית אלון שהגה יגאל אלון, על שמו גם הכביש שמתחיל מהישוב אלון בדרום. 

תוכנית אלון שעיקרה סיפוח מזרח השומרון ואוטונומיה או שלטון ירדני בגב ההר מעולם לא התקבלה, אבל ההתיישבות באזור התבצעה על פיה הלכה למעשה וכך קבעה עובדות בשטח עד היום. 

מהמעיין ירדנו אל הוואדי המאתגר שנגמר בעיינות פצאל. מעיין יחסית גדול ויציב שבימי הורדוס הגדול השקה את העיר שבנה וקרא על שם אחיו – פצאליס ואת הבוסתנים והמטעים שבה. שריד לכך מצאנו באמת המים שלאורכה הלכנו עד לבריכת אגירה ענקית שמידותיה 40X40 ושמונה מטרים עומקה. סיימנו במושב פצאל. 

עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים. 

הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו SMS לעמית אררט 052-7-906090 

נגישות