ספרי תורה מבבל

על נהרות בבל

טיול בשבוע / כתב וצילם: קובי פינקלר 

 

 סיפורו של בית מורשת יהדות בבל בתערוכות, מיצגים ומחקר 

 

בשבוע שעבר הלך לבית עולמו מרדכי בן פורת, שהיה ראש עיריית אור יהודה ומהוגי המוזיאון למורשת יהדות בבל. וכך מצאנו עצמנו הולכים למוזיאון כדי להכיר את פועלו, מפעלו ותרבותה של המורשת העתיקה הזו שבין מייסדיה אברהם אבינו מארם נהריים. 

"מרכז מורשת יהדות בבל" הוקם בשנת 1973 במטרה לשמר את ההיסטוריה של הקהילה היהודית בעיראק ולהבטיח שהיא תישאר חלק מהנרטיב העתידי של העם היהודי. למטרה זו מטפח המרכז פעילויות מחקר, שימור ופרסום של התרבות והפולקלור של יהודי עיראק. 

ליד המרכז פועל מוזיאון יהדות בבל, שנפתח לציבור בשנת 1988 ומציג פרקים מתולדות יהודי בבל לדורותיהם במשך למעלה מ-2,600 שנה. 

רעיון הקמת מרכז מורשת יהדות בבל עלה כאמור ביוזמת מרדכי בן-פורת, בעקבות החלטה של מועצת אור-יהודה להקציב מגרשים להקמת מרכזי קהילה ליוצאי קהילות ישראל בעיר. בשנת 1973, גובש רעיון ההקמה בהשתתפות שרים, חברי כנסת ואנשי ציבור. בשנת 1977 הוקמו המועצה האקדמית שליד המרכז והמכון לחקר יהדות בבל, כאשר בחדר ברחוב הירקון בתל-אביב, החלה להירקם התשתית המחקרית שכללה ספרייה, ארכיון ואוספים וביצעה מחקרים על אודות ההיסטוריה והתרבות של יהודי בבל. 

במוזיאון מוצגות תערוכות קבע ותערוכות מתחלפות. תערוכות הקבע מפנות זרקור לנושאים שונים מחיי הקהילה, בעיראק ובתפוצות, ומתייחסות לתמורות שחלו בהן במאות השנים האחרונות. הגלריה לאמנות פלסטית שבמוזיאון מציגה תערוכות מתחלפות המתכתבות עם המורשת והתרבות של יהודי בבל. 

באודיטוריום המחודש שבחלל המוזיאון מתקיימות פתיחות של תערוכות, הקרנות סרטים ונערכים בו אירועים משפחתיים. כמו כן, מחלקת חינוך והדרכה מציעה סיורים מודרכים בתצוגות הקבועות והמתחלפות שברחבי המוזאון, המיועדים לקהל הרחב. ניתן לשלב בהם שחקנית המגלמת דמות יהודית עיראקית, מופע מוזיקה אותנטית ועד ארוחה מיוחדת עם כל תבשילי עיראק, כולל קובה מסורתי ועוד. 

בקומה הראשונה של המוזיאון תערוכה לאורך כל שנות חייה ופועלה של יהדות בבל. באודיטוריום מוקרן סרט איכותי על פועלו של המשכן ובקומה השנייה תערוכות מתחלפות, בראשן מוצגת בימים אלו תערוכת "מעברים". 

ב-9 במרץ 2020, בדיוק 70 שנה אחרי פרסום חוק שלילת הנתינות בעיראק, החל האמן רובי בקל לצייר את יצירתו המונומנטלית "מעברים". בקל, שנולד להורים ילידי בגדד שגדלו במעברה, יצר אינטרפרטציה אישית לחוויית העלייה והקליטה בארץ ממבט רטרוספקטיבי. יצירה חדפעמית זו, שקרמה עור וגידים אט אט על קירות הגלריה, מתארת את תהליך הקליטה וההשתלבות של בני משפחתו; תהליך שהשפיע על הדורות הבאים. 

 

כל פינה במוזיאון מושקעת. כך בקומה הראשונה תשמעו סיפור מצמרר על הטמנתם של גווילי ספרי תורה מאחורי קיר אבנים כפול שנתגלה רק עם כניסת הכוחות האמריקניים לעיראק במלחמת המפרץ הראשונה ב-1991. 

  

מנכלי"ת המוזיאון ("אני חצי פרסית חצי עיראקית"), עליזה דיין חממה (אשתו של עובדיה חממה מ'אנא בכח' האגדי), טורחת לשמר את המקום בתקציב קטן עם הרבה נשמה, מתנדבים וסיוע מאנשים טובים באמצע הדרך בין עיראק לישראל.  

 

מקום נפלא באור יהודה – כמובן ברחוב, איך לאמרדכי בן פורת. 

נגישות