עבדת

תיירות מדברית בגובה אלף מטר

טיול בשבוע / כתב וצילם: קובי פינקלר  

חוות בודדים, ספארי לילה, מערות בעבדת, לינה במון בוטיק חדש, ארוחה  ביתית והמון מרחבים פתוחים 

הדרך היורדת לנגב בימים אלו, שקטה, ירוקה ויפה. המרחבים העצומים מוריקים עכשיו אחרי גשמי הברכה, מרעה צאן וגמלים לאורך הדרך, ישובים חקלאיים פורחים ושרידים מהעבר הרחוק בארץ הנגב. 

מהו המושג נגב? אנחנו שואלים את ד"ר שחר שילה, מנהל התיירות של האזור, ובתשובתו הוא מפתיע אותנו: "תתפלא, אבל נגב הוא לא מונח אחד. כך אנו מוצאים בפסוק אחד שלושה מיני נגב – "וַיֹּאמֶר אָכִישׁ אַל פְּשַׁטְתֶּם הַיּוֹם וַיֹּאמֶר דָּוִד עַל נֶגֶב יְהוּדָה וְעַל נֶגֶב הַיַּרְחְמְאֵלִי וְאֶל נֶגֶב הַקֵּינִי." 

ובהמשך בספר שמואל: "אֲנַחְנוּ פָּשַׁטְנוּ נֶגֶב הַכְּרֵתִי וְעַל אֲשֶׁר לִיהוּדָה וְעַל נֶגֶב כָּלֵב וְאֶת צִקְלַג שָׂרַפְנוּ בָאֵשׁ." 

"הדרך המקראית עברה כאן. החיים של שבטי שמעון ויהודה התקיימו כאן ולאורך שנות מלכות בית יהוד התקיימה כאן מורשת מפוארת", אומר ד"ר שילה. 

נחלת שבט שמעון ברמת הנגב היא נחלה פורייה. חוות בודדים המניבים פרי מתוק ועסיסי, כרמי זית וגפן, גבינות משובחות, אויר הרים צלול, המון נוף למרחבי המכתש, יעלים וצבאים הסובבים חופשי בטבע, שלווה, אוכל כשר, משובח והכי חשוב מתוצרת האזור. 

רמת הנגב הוא שמו של האזור שבצפונו אתר רביבים, דרומו באזור נחל צין ועבדת העיר הנבטית הקדומה ובמזרחו מרחבים המשתרעים על פני שטח נרחב. בקצהו, מצפה רמון אליה נגיע למנוחה ולנחלה. 
מסלול הטיול מוביל אותנו בהר הנגב, מצפון לדרום. 

הר הנגב? רמת נגב? היכן בעצם אנחנו?  

נקדים ונספר שיופיו של האזור הזה הוא בשיתוף הפעולה בין כלל הגופים. מועצות אזורית ומקומיות, רט"ג, רשות העתיקות והתיירנים עצמם. שותפות תיירות הר הנגב היא למעשה שותפות אסטרטגית של המועצות ירוחם-רמת הנגב-מצפה רמון לקידום מרחב הר הנגבובמסגרת השותפות מקודם המרחב כולו כמוצר תיירות מדברי הן לצרכן הישראלי והן לתיירים. לשותפות יש שיתוף פעולה גדול עם משרד התיירות בכל הנוגע לקידום המוצר המדברי וד"ר שילה, מנהל שותפות תיירות הר הנגב, נמנה בין כותבי התכנית בשלביה הראשונים.  

קרן מיראז' (המקדמים את התיירות החקלאית ותיירות היין במרחב) פועלת אף היא במספר מרחבים, בהם חיזוק  תיירות היין בנגב, הגדלת מספר המבקרים באמצעות קיום פסטיבלים אזוריים ובעיקר הרחבת התיירות החקלאית בנגב. 

 רוצים דוגמה לקידום התיירות החקלאיתיקב פינטו בירוחם. 

משפחת פינטו עסקה בעבר במיזמים עסקיים עד ששמה לה למטרה להראות כי גם מחקלאות מדברית בנגב ניתן להוציא את המוצרים הטובים ביותר, בעלי הערך המוסף אמיתי הגבוה ביותר. 
וכך, מתוך תשוקה גדולה ליין הקימו את 'יקב פינטו' שמסמל את המחויבות ארוכת הטווח למדבר, לנגב ולעיר ירוחם. המשפחה, בשיתוף עם כורמים מקומיים נטעה כרם ענבים גדול בסמוך לעיר, ובו זני ענבים ים תיכוניים מותאמים לטרואר המקומי המדברי. כרם ירוחם המרהיב השוכן על אפיק נחל שועלים שואף לבטא  זאת בצורה הטובה ביותר. 

סדרת היינות הזניים שלהם שואפת לתת ביטוי נגיש לזני ענבים אינדיבידואליים הגדלים בנגב, תוך הבלטת אופיו של הזן לצד הייחוד של הטרואר המדברי. היינות בסדרה זו הינם יינות נגישים וקלים לשתייה, אך ללא התפשרות על מורכבות ועושר רב של ארומות וטעמים. 

הכרם שוכן על אפיק נחל שועלים ובסדרת היינות מופיע השועל הערבי המצוי, בעל חיים אינטליגנטי וחברתי, אשר התאים עצמו בצורה מופלאה לחיים במדבר. 

וכך, באדמה החולית הלבנה של אפיק נחל שועלים, מדרום לעיירה המדברית ירוחם, צמח בשנים האחרונות כרם ענבים יפהפה.  

 כרמי עבדת – חוות הבודדים הראשונה 

נסיעה דרומה של כ-25 דקות מובילה אותנו לחוות הבודדים הראשות שהוקמה בנגב, חוות כרמי עבדת. יין ביתי (רק חלקו כשר), צימרים נפלאים ובית קפה, משם ניתן להביט על מרחבי הנגב. פינה של חמד בתוך המדבר. 

אמרנו כרמי עבדת ולא בכדי. אנו במרחק של 5 דקות נסיעה לעיר הנבטית עבדת. 

האתר הוא שרידיה של עיר שהתקיימה כאלף שנה – מהתקופה הנבטית הקדומה עד התקופה הביזנטית והיא משתרעת על גבעה גבוהה ובולטת מעל ערוץ נחל צין. העיר היא נקראה על שמו של המלך הנבטי עבדת השני, והוא קבור בה. בהיווסדה הייתה תחנת דרכים ב"דרך הבשמים" הקדומה, ושגשגה בעיקר בתקופה הביזנטית. לאחר רעידת אדמה עזה בשנת 630 והכיבוש הערבי בשנת 636 דעכה העיר ולבסוף ננטשה. 

את עבדת ייסדו הנבטים במאה ה-4 לפנה"ס. בראשיתה הייתה תחנת דרכים על נתיבי "דרך הבשמים" – דרכי המסחר הקדומות מחצי האי ערב לעיר עזה ולים התיכון. נתיבים אלו שימשו שיירות גמלים והן הובילו בעיקר תבלינים ובשמים. בעבדת, התפתחה חקלאות אינטנסיבית, הוקמו מערכות לאגירת מים ונחפרו מערות רבות במדרון ששימשו בעיקר בתי מלאכה ומחסנים לשימור ולעיבוד התוצרת החקלאית. גולת הכותרת היא המחסנים. סיפור מרתק. בשנות ה-50 הוקמה ליד העיר חווה חקלאית (חוות אבן-ארי) בניסיון לשחזר את שיטות החקלאות הקדומות ואת הדרכים לאצירת מים. 

מההיסטוריה להווה. 

שדה בוקר המורחבת 

'בנגב ייבחן כושר היצירה והעוז החלוצי של ישראל', כתב דוד בן גוריון ואנו שמים פעמינו לקיבוצו שדה בוקר ולמדרשת בן גוריון. 

הרחק מכל דמיון הקימו בהרחבת הקיבוץ בני משפחת קריבין חדרי אירוח מיוחדים ולצדם בית תה אמיתי. 

חדרי האירוח של משפחת קריבין נמצאים 50 מטר מהנוף המרהיב של נחל צין, בקומת קרקע של בית בשכונת נווה צין, הצמוד למצוק וזו היא נקודת התחלה נהדרת להמון טיוליםלכל חדר מרפסת וגישה לגינה.  

מריון קריבין, צרפתייה שנשואה לאנגלי, חיפשה בתקופת הקורונה מה להוסיף לחדרי האירוח שלהם, שהם בסגנון  B&Bאירופי, ועלה רעיון מסיבת התה שמשלים את האווירה, וכך עשתה. המסיבה מתקיימת בימי ראשון בין השעות 15:00-18:00 (בקיץ מאוחר יותר) ומורכבת מכל כללי הטקס בכלים נאים. בכלי קומות מרכזי מוגשים לפי הסדר מלוחים, כריכונים וסקונס לצד קצפת, ריבה ועוגות, וכמובן שתייה חמה. המסיבה מתקיימת בגינה, מוסיקה אנגלית מתנגנת ברקע ויש מדריך נימוסים עם הסברים וסיפורים. טל 052-7206860.  

תיירות מדברית וספארי לילה 

את דר' חיים אתגר ונגב ג'יפ תיירות מדברית לא צריך להציג. אפילו בעלי החיים הליליים מכירים אותו ואין סיור שלא תפגשו צבועים, שועלים ודרבנים במחילותיהם. הכל באווירה אחרת. 

חיים מארגן טיולים פרטיים משולבים, טיולי ג'יפים והליכהספארי לילה, תצפיות כוכבים וטיול שקיעה. טל. 054-5344797. 

לינה ברמת נגב 

אחרי מסע מפרך שכזה צריך לאכול ולנוח. בית ספר שדה שדה בוקר פתח במקום מלון קטן ואינטימי –  שרמנ'ס  עם ארוחת בוקר מדהימה מול הנוף המדבר. 

בשדה בוקר בית ספר שדה פורח, חדרים מסבירי פנים ואפילו יעלים שאינם חוששים מאורחי המקוםבמקום ארוחות כשרות בחדר האוכל המרווח, בית כנסת וכל האפשרויות לקיום שבתות לסוגיהם השונים. הכול במחירים סבירים ואפילו נמוכים מהמקובל. טל. 08-6532016. 

אמרנו שדה בוקר, אמרנו בן גוריון. ביתו של ראש הממשלה הראשון, מלמד על אישיותו של האיש. הפסוקים אותם הטביע בחותמנו, העץ אשר נטע ובמיוחד מקום מושבו בנגב המרוחקטל' 08-6560469.  
במקום תוכלו לשכור אופני שטח לרכיבה עצמית, תקבלו מפות והדרכה כשאחד המסלולים המוצעים הוא רכיבה מביתו של בן גוריון לחלקת הקבר וחזרה. אם תתעייפויאספו עבורכם את האופניים באחת הנקודות. 
 
מסלול נוסף, שניתן לעשותו גם רגלית, מצוי לא הרחק משדה בוקר ועונה לשם בורות חצץ. בתוך בורות מים עתיקים שנחצבו בסלע הרך, נאגרו כמויות מים גדולות שירדו בעת שיטפונות באזור ושימשו לאחר מכן בתקופה הצחיחה את המתיישבים. ניתן להגיע למקום רגלית, באופנים או ברכב 4X4.  

והיכן אוכלים? אצל רוניתא 

"הסיפור שלי", מספר רונית דהאן, "הוא סיפור של אהבה. זה החל באהבה לבעל ולילדים שסחפה והובילה לאהבת הבישול. לצד הבישול, מצאתי את ההנאה שלי מאירוח אנשים, עשייה שוקקת חיים במטבל שמשלבת בנייה ועיצוב מנות ומשחק עם טעמים ויכולת גדולה לפנק, להאכיל ולהכיל אנשים." 

כך נולד קייטרינג רוניתא – קייטרינג שמשלב עיצוב אירוע, ניהול מוקפד ומנות טעימות שמעוררות את בלוטות הטעם בצורה משובחת.  הכל סיפור שהחל בתל נוף, עבר בבסיס רמון וכיום בשדה בוקר. לא להחמיץ.  

אוכל משובח ומיוחד. לשבת בבית או בחצר או לבוא ולקחת כשר בכשרות הרב האזורי הרב סוויסא. נפלא ואיכותי. 054-4939935 

וכך מסתיים לו יום ולילה ברמת הנגב. השלווה נוסכת על כל פינה. בבוקר היעלים עולים לביקור מנחל צין והר הנגב רק מצפה שתבואו. עוד פרטים: תיירות רמת נגב. 

תודות לצלם תמונת הר כרכום בשבוע שעבר: מיקי שאודר 

נגישות