המכתש הקטן (1)

נתיב מכרות הפוספטים

טיול קצר בשישי / שבתאי שירן, מורשת הגליל  

 

נתיב מכרות הפוספטים 

נופי בראשית, גיאולוגיה מרהיבה ואפס קליטה סלולרית לפתחו של המכתש הקטן 

 

ארץ בראשית של נופי מדבר מדהימים, 10 ק”מ של דרך לכל רכב שלא מגיעה לשום ישוב, שכבות סלע קדומות חשופות מצמחייה, חבל ארץ השמור לגיאולוגים ומטיילים. זהו נתיב מכרות הפוספטים. 

בואו נתחיל מבראשית. 

בימי בראשית נוצרו מכתשי הנגב על ידי התרוממות רכסים ובקיעתם, יחד עם הליך של התפשטות ימות ונסיגתם. ההתרוממות יצרה את המכתשים בראשי ההרים מוקפים בשכבות סלע אופקיות היוצרים קירות זקופים. הסדוק וזרימת המים חשפו שכבות חול עמוקות, מהן צבעוניות בגלל המינרלים השונים שמרכיבים את החול והמסלע שבהן. כן נחשפו תופעות נדירות כמו סוגי סלע, תצורות מענינות ומשקעים השוכנים בתוכו.  

אחד מסלעי המשקע הוא הפוספט שהוא סלע עתיר זרחן, המשמש לייצור דשנים לחקלאות, כתוספת מזון להאכלת בעלי חיים. חומצה זרחתית משמשת לתעשיות שונות כגון דטרגנטים, מזון ותרופות. 

לא ייפלא אפוא שמכרות פוספטים הם מקור הכנסה מכובד, ועם גילוי מרבצי הפוספטים בנגב בתחילת שנות ה-60 התנפלה עליהם מדינת ישראל הצעירה כמוצאת שלל רב. נחצבו מכרות, הוקמו מפעליםנסללו מסילות ברזל וכבישים אל אותם מכרות. הנזקים שנגרמו לטבע היו גדולים. 

עם הידלדלות המכרות נעשה מאמץ לשקם את הנזקים במידת האפשר. את הכביש שהוביל למכרות הנטושים הפכו לדרך נוף, היא נתיב מכרות הפוספטים, ובדרך הנוף הזאת נטייל הפעם. 

נעבור את דימונה לכיוון הערבה בכביש 25, ובק”מ ה-112 נפנה ימינה (דרומה) על פי השילוט “למכתש הקטן”. זו דרך כורכר עבירה לכל רכב, מסומנת בסימון שבילים אדום. אחרי כ-400 מטרים נגיע למרפסת התצפית הראשונה המשולטת בשלטי הדרכה, המסבירים על המבנה הגיאולוגי של השטח בו נסייר ואת משמעות כרית המחצבים באזור. נמשיך עם הדרך ולאחר כק”מ נחצה את נחל תמר, כאן האפיק רחב למדי ובו כמה עצים. במורד הנחל הוא הופך לקניוני ומצוקי.  

כ-4 ק”מ מהתצפית הראשונה נגיע למרפסת תצפית שנייה מעל מכרה ששוקם לאחר הפסקת הכרייה בו על ידי כמויות ענק של שכבות חול. שיקום מלא עד להשבת פני השטח לקדמותן, ייארך מאות שנים אם בכלל. 

הסביבה משנה צורה וגוון כל הזמן, סלעי צור שחורים מפנים מקומם לסלעי גיר ואלו מתחלפים בחול לבן ורך. לעתים המעבר רחב, לפעמים הדרך צרה. והשקט העמוק שולט בכל, אפילו קליטה סלולרית אין כאן, זה נעים וטוב אבל בעייתי. 

עוד 3 ק”מ ואנחנו בתצפית מכרה מזר, תצפית שעוסקת כולה בגיאולוגיה. מולנו שכבות סלע בצבעים שונים נטויות בשיפועים שונים ו”בולבוסים” שהם סלעי ענק. הגיאולוגיה כאן נוטשת את בית הספר וקמה לחיים. 

קבוצת רוכבי אופניים מגיעה מולנו, כולם מהנדסים, עורכי דין ורואי חשבון שנטשו את המשרדים המרווחים והמשרות הבכירות וירדו לשלושה ימים לדווש במרחבי הנגב אל המרחבים הפתוחים והערוצים הפחות מוכרים. 

סימון שבילים כחול פונה שמאלה לנחל חצרה, קבוצת ג’יפים נוטשת את הדרך הנוחה לטובת דרך משובשת היורדת לערבה. אנחנו ממשיכים בסימון האדום.   

בק”מ התשיעי תצפית המכתש הצופה למוצא נחל חצרה מפתח המכתש הקטן. קבוצת חלוץ של תנועת נוער מכינה את החניון לחניית לילה, ריח מדורה וקפה שחור באויר.   

עוד קילומטר אחד ואנחנו בפתח המכתש הקטן: הדרך פחות טובה, על בסיס חצץ ועדין עבירה  ואנחנו עולים אל גבעת תחנות השאיבה של מקורות. סביבנו המכתש מוקף בצוקיו, הדר בראשית ושתיקה עמוקה. מה רבו מעשיך ה’. 

משם – חזרה באותה דרך. 

שימו לבאין להיכנס בשעת שיטפון ואין קליטה סלולרית לאורך המסלול. 

נגישות