האבות (9)

ההר הירוק כל ימות השנה/ שבתאי שירן, מורשת גליל

ההר הירוק כל ימות השנה

הדר הכרמל, מרהיב כדברי הנביא, נגלה לעינינו בטיול חול המועד למשפחות ברכבים פרטיים

הֲדַ֥ר הַכַּרְמֶ֖ל וְהַשָּׁר֑וֹן הֵ֛מָּה יִרְא֥וּ כְבוֹד־יה' הֲדַ֥ר אֱלֹקינוּ: (ישעיהו, לה, ב) – כך אומר ישעיהו הנביא – ובעקבות הנביא נצא גם אנחנו אל מלוא הדרו של הר הכרמל.

המסלול הפעם הוא מסלול למשפחות במכוניות פרטיות: קל, נגיש ויפה בימי חול המועד של סוכות.

כְּתָב֣וֹר בֶּֽהָרִ֔ים וּכְכַרְמֶ֖ל בַּיָּ֥ם יָבֽוֹא מתאר הנביא ירמיהו (מו, יח) את יופיו של הכרמל, ואכן הכרמל שולח אצבע לתוך הים, מה שמבטיח לנו נוף מקסים של ים משלושה עברים של הכרמל.

ממחלף עתלית בכביש 2 נצא מזרחה בכביש 721, מדרום לכביש נמצאת חוות אהרונסון – המקום בו פעלה בעבר תחנת הנסיונות החקלאית של הבוטנאי וחבר מחתרת ניל"י, אהרן אהרונסון. בין חוות אהרונסון למבואות עתלית נמצאת שדרה ארוכה ויפה של דקלי וושינגטוניה.

בהגיענו לצומת עתלית נפנה שמאלה, נחלוף על פני מתחם כלא 6 ובצומת אורן נפנה ימינה אל פארק הכרמל.

כחצי ק"מ מהצומת, נמצא חניון פיתחת נחל אורן. מהחניון יוצא שביל מטיילים קצר ומעגלי אל מערת אצבע ורכס אצבע כאשר ניתן להבחין בפיתחה הגדול של מערת אצבע במעלה ההר. בה נמצאו שרידים פרהיסטוריים.

אחרי ביקור בחניון ובאתריו, נשוב לכביש 721 וניכנס לקטע צר ומאתגר במקצת לנהיגה. הכביש חסר שוליים ומחייב נהיגה איטית. נחצה בגשר את נחל אורן, ונמשיך בעלייה מתונה בצלע הנחל, מעבר לנחל צפונה נראה פה ושם מצוקים דמויי חצי צינור – "צנירים". הכביש יורד בירידה תלולה לערוץ נחל אורן ומייד אחריו נפנה ימינה בואכה חניון האגם. החניון עצמו נמצא כ-200 מ' מהכביש הראשי, כולל שולחנות פיקניק, מי שתייה ושירותים רטובים. בין עצי האלון המצוי שבגדת נחל אורן, קרוב למבנה השירותים, מסתתר גם עץ גדול ויפהפה של אלון התולע.

לפני החניון עצמו מסתעף שמאלה כביש בגדה הצפונית של נחל אורן, החוצה את הנחל אחרי 250 מ' – לצד מעיין עין אורן. זהו כיום מעיין חתום בבריכת בטון, ורק זרזיף מים קטן משוחרר לעבר הנחל. אם נמשיך מכאן רגלית במעלה נחל אורן, נגיע לאחר כ-100 מ' אל האגם: בעונה זו המילה אגם קצת גדולה על השלולית הזאת, אבל המסלול נחמד-  אחרי הביקור כאן נשוב לכביש הראשי ונמשיך בעלייה.

במרחק 775 מ' נגיע לסרפנטינה נוספת, ובצידה הימני חניון מטיילים קטן לצד אתר מחצבות קדומים. מומלץ לעצור כאן ולגשת רגלית למחצבות העתיקות הנמצאת מעבר לעיקול הכביש.

נשוב לכביש 721 ונעלה בצלע ההר. בשיא העיקול אירע בדצמבר 2010 אסון אוטובוס הסוהרים. מעט מעל לעיקול הוקמה אנדרטה המהווה ציון בולט בנוף הכרמל לאחר השריפה – תחנתנו הבאה.

נמשיך עם הכביש, נחלוף על פני כלא דמון – הכביש ממשיך בגב הרכב, בין שדות חקלאיים נטושים ושדרות ברושים, ומגיע למעגל התנועה בצומת דמון. בכיכר צומת דמון יש לפנות שמאלה, ולנסוע כ 600 מ' בכביש 672, מצד ימין כניסה לחניון הרקפות. דרך הכורכר מתפתלת כק"מ אחד עד שמגיעה אל פארק קק"ל עם שולחנות ישיבה. חניון זה מוכר פחות ולכן אינו עמוס, בחודש שבט מלא החניון במרבדים של רקפות, כלניות, עירית גדולה וכרמלית נאה. בעונה זו נהנה מהנוף המרהיב של מפרץ חיפה.

נוף זה ילווה אותנו גם בחניונים הבאים: נחזור אל הכביש וניסע עוד 300 מ', החניון הבא מימין הוא גבעת ההגנה. גבעה זו נבחרה כאתר זיכרון לארגון ההגנה בחיפה כי ממש כאן, למרגלות אותה גבעה, נהגו אנשי ההגנה מחיפה לקיים את אימוני הנשק באש חיה. ולמה דווקא כאן? מבט מהיר אל המדרון הצפוני של הגבעה יגלה כי עומדים אנו בדיוק מעל המחצבה הישנה של בית החרושת "נשר". בשנות ה-40, כשחברי ההגנה ביקשו להתאמן בירי מבלי שחיילי המנדט הבריטי יבחינו בהם, הם תיאמו עם הנהלת המחצבה את מועדי האימונים ואלה דאגו לקיים את הפיצוצים במחצבה באותם ימים בהם חיילי ההגנה התאמנו שם, וכך לא הבחינו חיילי המנדט הבריטי בקולות הירי שהוסוו על ידי קולות הפיצוצים הלגיטימיים במחצבה.

נתקדם לכוון הנוף, מעל המצוק ניצב פסל בזלת שחור שיצר הפסל דני כפרי, איש נהלל ובאבן הבזלת נחקק סמל ההגנה (מגן דוד, ענף זית וחרב) כאשר החלק הפנימי של המגן דוד חלול ומאפשר הצצה אל מפרץ חיפה המרהיב ביופיו.

כל המפרץ פרוש לפנינו הים הכחול, האניות, הבתים בקריות. השדות של עמק זבולון, הרי הגליל התחתון ובאופק הגליל העליון, "מָֽה־רַבּ֬וּ מַעֲשֶׂ֨יךָ ה' כֻּ֭לָּם בְּחָכְמָ֣ה עָשִׂ֑יתָ … זֶ֤ה הַיָּ֥ם גָּדוֹל֘ וּרְחַ֪ב יָ֫דָ֥יִם… שָׁ֭ם אֳנִיּ֣וֹת יְהַלֵּכ֑וּן (תהילים, ק"ד, כ"ד).

האתר הבא שלנו יהיה חורשת הארבעים ודרך הדורות, נמשיך עוד כק"מ, נעבור על פני הפניה לכביש 7212 היורד לנשר ובכניסה לאוניברסיטת חיפה נפנה ימינה.

דרך הדורות הוא מסלול הליכה בין  מבנים עתיקים, גתות ובתי בד, אשר עמדו בפני הרס והובאו ממקומות שונים בישראל, שוחזרו ונפתחו לקהל. זהו בעצם מוזיאון פתוח ללא תשלום: חלק גדול מהמוצגים הובאו מהנגב, שרידי בית בד שלם הועברו מאזור קסטרא העתיקה שהועתק מהמורדות המערביים של הכרמל, עקב סלילת מנהרות הכרמל.

חורשת הארבעים היא חורשה של עצי אלון  תיקים ונקראת על שם כ-40 עצים בני מאות שנים הקיימים בחורשה ואשר הדרוזים מייחסים אותם לארבעים נביאים חלק מהעצים מתנשאים לגובה של 7 מטר, וקוטר גזעם מטר וחצי. החורשה מקודשת לעדה הדרוזית. בזכות קדושתה נשמרה החורשה ועציה לא נכרתו. שביל כחול מוביל לחורשה.

מכאן נחזור לכביש 7212 המתפתל לכוון נשר בדרך נוף מדהימה.

חג שמח!

נגישות