WhatsApp Image 2021-08-15 at 16.47.14

מדניאל ועד בועז

כתיבה וצילום: ירון בוצר

 

 

טיול מעגלי למיטיבי לכת בגוש עציון: עתיקות, נופים משכרים, מעיינות ורוח נעימה – במסלול סובב שדה בועז בואך נווה דניאל

כמה מחמם את הלב לראות את העם היהודי משפיע אהבה על ארצו ואדמתו, והיא משיבה לו שבעתיים. עינות מים הנקווים לבריכות יפהפיות, בוסתנים וכרמים שופעי פרי, ואף נופים מרהיבים מולם נבנו מצפים המעצימים את החוויה.

שדה בועז הוא יישוב כפרי שנוסד מתוך אהבת תושביו לארץ, והסיור היום סביבו מאפשר התחברות ברגליים לארצנו, מורשתה ונופיה.

מצפור האלף

את סיורנו אנו פותחים בתפילת שחרית תחת מבנה מצפור האלף אשר בנווה דניאל, מול נופה הבראשיתי של ארץ האבות, כשרוח בוקר קרירה מנעימה את תפילתנו.
מצפור האלף שגובהו שלושה מטרים משלים בדיוק את גובהה של הפסגה הגבוהה בנווה דניאל לאלף מטרים, וחושף תצפית מרהיבה על ירושלים מצפון, ביתר עילית וצור הדסה מצפון מערב, יישובי גוש עציון והשפלה ממערב, אפרת ממזרח ואף ההרודיון אותו מאתרים חדי העין.
נוה כסלו, תושב נווה דניאל, מתייצב בין עץ תאנה ורימון המבכירים פריים, מציג את סיפור הדרך לאורכה נפסע היום וללא שהות מנצל את קרירות הבוקר ליציאה מהירה לדרך.
אנו יוצאים מהשער הצפוני של היישוב אל מצוק דרמטי הצופה מזרחה, אל כביש 60 המודרני העובר בתוואי דומה לזה של דרך האבות, מבאר שבע ועד לגליל התחתון, ואל עיקול דרך עתיק יותר מימי הבריטים הנסמך אל קווי הגובה של ההר עליו אנו ניצבים. מולנו בולטים בתיה היפים של שכונת הזית באפרת ומעט מצפונם בתיה הנישאים של שכונת התמר, ובאופק צללית ההרודיון בעלת צורת החרוט הכל כך בולטת.
דרך האבות קוראת ואנו נענים בירידה בטראסות ומדרגות סלע מאתגרות, אשר ביניהן נטועים כרמים מניבים, בואכה עיקול הכביש הבריטי החושף מעיין יפה ממש בשוליו.

בין הרים ובין מעיינות

מעיין זה הנקרא עין א טקה – ממלא שתי ברכות קטנות בצורת אמבטיה החצובות בסלע, שכמובן מספר עמיתים מספיקים לרחוץ בהן רחצת בוקר, ורק חסר ברווז פלסטיק להשלמת החוויה כראוי, וכן בור מים קטן ושוקת זעירה.
סמוך אליו, מספר מטרים מהטראסה הבנויה על שולי הכביש, עין א-שובאכ (מעיין החלון) בו חדרון קטן חצוב בסלע ומלא מי מעיין, אשר הגישה אליהם היא דרך חלון מסורג בסלע הגיר.
מעיין זה זכה בתקופה הבריטית לשם הפופולרי עין רדיאטור, שכן רכבי אותה תקופה בדרכם מירושלים לחברון היו עוצרים ליד החלון וממלאים בעזרת כוס את מי הרדיאטור.
לפי חוק ההרים השלובים, הירידה החדה בטרסות מתוגמלת בעליה שווה לה בערכה על הגבעה מצפון, אך הפעם על דרך עפר נוחה יחסית ובסופה ממתק צונן לעולים – בור מים להפגת החום ולהתרעננות לפני הגבעה הבאה.
מצעדנו העולה זוכה לפריחת קורנית וריחה העז מנעים את צעדינו, בואכה מצלע ההר ומערת קבורה מימי בית ראשון אשר פתחה בולט בסלע הגיר החשוף.
נוה מגלה כי על צלע הר זו נקרופוליס רחב ידיים אשר היום נראה רק את קצהו, ובו מערות קבורה רבות ושרידי יישוב רבים. מחקריו באזור גילו שברי חרסים רבים ואף שברי פסיפס, וכי במערה שמולנו מי שיאזור אומץ ופנס יוכל לראות מערה בה משכבים לנפטר ומאספה לשרידיו. באזור נמצאו גם מספר מקוואות המעידים על יישוב יהודי בימי בית שני, וכן קולומבריום, שרידי בסיסים רומאים מימי מרד בר כוכבא ופסיפס מהתקופה הביזנטית. בהר מעלינו התגלה גם בית בד חצוב בסלע, ומתקנים חצובים אשר תפקידם איננו ברור.

לא הרחק מכאן לרגלי היישוב הפורח שדה בועז נמצא מעיין בשם עין אל קסיס, שפירושו מעיין הנזיר, לא ידוע בדיוק מיהו הנזיר המדובר, אך הקירבה לבית לחם הפרושה מטה ממזרח לנו מעלה סברה כי מדובר באיזשהו נזיר נוצרי.
ביום חם שכזה מושך המעיין יותר מאשר שרידים ארכיאולוגיים, ואנו מפנים פעמינו צפונה לקראתו על דרך עפר מאובקת החושפת את הבתים בעלי האופי הכפרי של שדה בועז מעל קו הרכס ואת הבריכות הרבועות של עין אל קסיס באוכף ההר בתווך.
מקרוב יותר מתגלות שתי ברכות רבועות, אחת רחבת ידיים בעלת מצלע באורך של כחמישה מטרים אך מימיה מעופשים והנגישות אל מפלס המים הנמוך משפת הבריכה בעייתי, אך הקטנה ממנה במעט מלאה מים זכים ונעימים, נגישה בקלות ואף גג בטון מצל על חלקה.
לפני שהספקנו להגיד “עין אל קסיס”, הברכה מתמלאת ברוחצים המתיזים לכל עבר ונהנים מהפגת חום היום בבריכה המשובחת, בעוד השאר נחים בצל אחת התאנים הרבות הצומחות ליד המעיין ועוסקים בכילוי ארוחת הבוקר שלהם.

אל נחל עציונה

נקיים ורעננים אנו מחדשים דרכנו בין כרמי זית וענבים, חולפים על פני מקווה עתיק חצוב בסלע, מלא מים עד גדותיו, ומעיד על זכות אבות ואל פאתי שדה בועז המעיד כי שבו בנים לגבולם.
משדה בועז על ראש ההר נשקף נוף נהדר של שדמות בית לחם, קווי טרסות המדגישות את קווי הגובה של ההר עליו אנו ניצבים, וביניהם כרמים מוריקים, וכמובן טור העמיתים הצועדים המסמן את קו הגובה הסובב את פאתי שדה בועז ממזרח.
אנו מקיפים את היישוב אל תצפית נפלאה מצפונו לעבר ביתר עילית וצור הדסה הבולטות בבנייני מידות בוהקי לבן, אל הרי מערב גוש עציון העטורים ביערות אורנים, הגבעה הצהובה מלאת ההיסטוריה של הגוש, ואל השפלה הרחק ממערב מעליה תלוי פס דק של ערפיח שחור.

השלוחות היורדות מגוש עציון לכיוון מדבר יהודה תלולות ודרמטיות, אך אלו מצפון וממערב מתונות יחסית, ואנו יורדים בהדרגה אל נחל עציונה. למרות מתינות הירידה הפרשי הגובה אל נחל עציונה ניכרים, טרשים רבים מאתגרים את צעדינו אך לאחר שעה ארוכה אנו מגיעים מטה למחוז חפצנו כאשר בראשי מנקר ‘חוק ההרים השלובים’ המבטיח עליה מפרכת ומתישה בדרך חזרה.
בדרכנו מטה אפשר להבחין בהבדלים בסוגי ובתרכובת הקרקע לפי הצמחייה המכסה אותה, הטרשים מתאפיינים בפרטים רבים של אשבל ארץ ישראלי זוטה, שכבות ה’טרה רוסה’ שמתאפיינות בצמחייה ים תיכונית ובהן נפגוש אלונים, אלות, אשחרים ועוד, לעומתם שכבות הקרטון המעלות שיחי לוטם רבים.

נחל טאו

הליכה קצרה במורד נחל עציונה חושפת את מפתח נחל טאו הטובל בשפע ירוק אשר יחד עם ריח תאנים מתוק מבטיח עינות מים. הבטחת ריח התאנים מתקיימת עת הכניסה אל מפתח הנחל, עם בריכה רחבת ידיים באורך כשמונה מטרים וברוחב כשלושה מטרים אותה ממלאים מים עד גובה הברך הניגרים מנקבה בקצה הבריכה.
נוה סוקר את מערכת ההשקיה המדגימה חקלאות שלחין שהתפתחה סביב מעיינות נחל טאו, מעיין הממלא בריכה חקלאית (המתאימה גם לשחייה – תלוי במצב המים) ומערכת צינורות ומגופות המאפשרת לחקלאי להשקות בוסתנים מניבים וחלקות ירקות הנטועים על טרסות ענק שמיישרות את ערוץ הנחל התלול והופכות אותו לגן פורח.

המים בבריכה נקיים וקרירים, בדיוק כמו שאנו אוהבים, ורובנו מנצלים את הסבריו של נוה לרחצה ולחקירה של הניקבה מימנה נובע המעיין.
המשך העלייה דרך הבוסתנים מגלה בריכה נוספת טובה מקודמתה באורך של כעשרה מטרים, רוחב ארבעה מטרים ועומק של כמטר שישים המאפשר קפיצות של המבלים בבריכה, תוך יצירת מפל רסיסים קטן בשוליה המתעצם ודועך לפי כמות הרוחצים והקופצים.

מסתבר כי העלייה בנחל טאו שאך לפני שעה קלה נראתה מאיימת כל כך היא בעצם החלק הכיפי והרטוב ביותר של מסלולנו. לאחר שמיצינו את כל מקצי השחייה וקפיצות הראווה (יש פה כמובן חומר אולימפי) אנו ממשיכים במעלה הנחל דרך בוסתנים הנוגעים בחורשות אלונים ואורנים התופסות את חלקי הנחל התלולים מדי לעיבוד, ובין חלקות מרווה נעימות ניחוח.

לפי הכרמים התופסים את ערוץ הנחל ישנם כאן מעיינות ומערכת הפצת מים המרווה את מתלול הנחל לאורכו, ואנו אף מאתרים במעלה הנחל מעיין קטן נוסף הממלא בריכה קטנה חצובה בסלע הגיר ובה להקת דגי זהב המתרוצצת כה וכה.

אנו מטפסים בהנאה רבה במעלה נחל טאו תוך שנוף נהדר נפתח לו מצפון, ותוך שעה קלה אנו שבים אל מבנה מצפה האלף ממנו החלנו את מסענו, לתצפית אחרונה להיום על הארץ הטובה הזו, ונשימה נוספת של אוויר פסגות בגובה אלף מטרים לפני תום סיורנו.

‘עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים.

הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו SMS לעמית אררט 052-7-90.60.90

נגישות