‏‏_DSF8127-29 - עותק

אל הגולן, אל הדובדבן

תמונה אחת שווה / יואב ערמוני

ראשית האביב, הקורונה בסביבה אבל כבר לא ממש מורגשת והימים ימי קטיף דובדבנים בגולן. זה מרגיש לי כמו סיבה טובה לנסוע לגולן ולצלם קצת, והאמת היא שיש עוד כמה סיבות טובות כמו שתראו בהמשך.

אז התקשרתי (טוב, לא ממש, היום גם ווטאסאפ נחשב) לשני חברים מהגולן, נקרא להם י' ו-ד', שהם , בין היתר, צלמים מוכשרים וביקשתי רעיונות לאתרי צילום שהם הכי-הכי בגולן עכשיו. מקומות שממש כדאי ושווה לראות.

אז קיבלתי רעיונות, גיבשתי תוכנית לביקור ויצאתי לדרך. הקוראים שעוקבים אחרי יודעים שאני משוגע על צילומי זריחה ולכן המקום הראשון אליו הגעתי ממש מוקדם בבוקר (אמרנו זריחה…) היה מאגר מרום גולן, הידוע גם בשם מאגר בנטל, על שם תל בנטל שמתחתיו הוא נמצא.

מאגר בנטל הוא אחד מ-14 מאגרים שהוקמו ברמת הגולן במטרה לאגור מי שטפונות. המאגר הוקם בתחילת שנות ה-70. שטחו הכולל 24 קמ"ר וניתן לאגור בו 4.2 מליון מ"ק. בחורף 1991 נפרצה סוללת העפר של המאגר, ומי המאגר שטפו את חוות הניסויים הסמוכה, בסיס חיילי או"ם סמוך, ומשם אל מעבר הגבול הסורי. המאגר משמש (כמו חלק מהמאגרים האחרים) כמוקד תיירות ותרבות פנאי, וכאשר הגעתי למאגר מצאתי בו לא מעט דייגים חובבים ומטיילים שלנו על גדות המאגר באוהלי קמפינג, כחלק מטיול ב"שביל הגולן".


לאחר סט צילומי זריחה מהדופן המערבית של המאגר, עברתי אל האתר הבא – "בית החזית" הנטוש בפאתי קוניטרה, הנמצא פחות מק"מ אחד מהגבול ומהשטח המפורז שבין ישראל וסוריה.

"בית החזית" נקרא כך מכיוון שעד מלחמת ששת הימים שכנה בבניין זה מפקדת הכוחות הסוריים בחזית עם ישראל. כיום, בית החזית הוא בניין רפאים, עם מסדרונות אפלים, חדרים ריקים, שבחלקם צומחת צמחיית פרא, חלונות פרוצים, שברי קירות ומדרגות, ברזלים מעוקמים ובעיקר גראפיטי מכל סוג ובכל פינה. החדרים הפרוצים, ציורי הגראפיטי ובעיקר רוח העבר מעניקים למבנה מראה ואופי סוריאליסטיים.

הבניין הוקם בתחילת שנות ה-60 ושימש את הצבא הסורי. לקראת פרוץ מלחמת ששת הימים הוקמה בבניין מפקדת ארמיית השדה ברמת הגולן בפיקוד אלוף, אשר קיבלה אחריות על מבצעי הצבא הסורי נגד ישראל. הבניין ננטש ביום רביעי 7 ביוני 1967, יומיים לפני שצה"ל החל לתקוף בפועל את הגזרה הסורית. במהלך השנים שבין מלחמת ששת הימים למלחמת יום הכיפורים שימש הבניין מקום מושבן של מפקדות שונות של צה"ל. במהלך מלחמת יום הכיפורים נפגע הבניין מהפצצות של חיל האוויר הסורי, וכאשר נסוג צה"ל משטח העיר קונייטרה לאחר המלחמה, ננטש הבניין.


אז מה הביא אותי לבקר בבניין? מבחינה צילומית, לבניינים נטושים יש קסם ומסתורין משלהם. אתה מסתובב בבניין שבו ישבה מפקדה של אלוף בצבא הסורי, עם כל קציני המטה, אולי סמל השלטון המובהק ביותר של סוריה ברמת הגולן, ומנסה לדמיין איך ומה היה בו. אבל אל הבניין הזה החלטתי להגיע קודם כל ולפני הכל כדי לזכור את אלי כהן הי"ד, סוכן המוסד בדמשק. אלי כהן ביקר כאן בבניין הזה ב-19 באוקטובר 1962 כדי לקבל רישיון לסייר ברמת הגולן, שהיתה בתקופת השלטון הסורי שטח צבאי סגור. הרישיון שקיבל כאן אלי כהן מלמד על הצלחתו להתקרב לגורמים בכירים בשלטון הסורי ולהעביר למפעילו במוסד מודיעין איכותי שסייע לצה"ל לכבוש את רמת הגולן בתוך יומיים במלחמת ששת הימים.

אלי כהן נחשף על ידי המודיעין הסורי והוצא להורג בשנת 1965. עד היום לא הובאו עצמותיו לישראל. לזכרו ולהנצחתו הוקם ברמת הגולן  "שביל אלי כהן" המורכב משמונה תחנות בהן פעל ברמת הגולן. בית החזית הוא אחת מהתחנות הללו. לפני הכניסה הראשית לבניין הוצב פסל של מנעול, המסמל את המפתח לסודות הצבאיים הסורים, שאלי כהן השיג חלק מהם והעביר לישראל. באגף הצפון-מזרחי של הבניין הוקם חדר אלי כהן ובו נקבעו שלטים לזכרו.

לפני הביקור במבנה צריך לדעת שהאתר אינו מוסדר וקיימות בו סכנות בטיחותיות לא מעטות. חלק מהגג על סף התמוטטות, המדרגות ללא מעקה, והגג רצוף מכשולים ואף הוא ללא מעקה. על אף זאת הגישה לבניין והכניסה אליו פתוחות.


מ"בית החזית" אני ממשיך קילומטר אחד דרומה, על כביש 98, ושם, ליד המבנים הנטושים של מה שהיה בית הספר לשריון של הצבא הסורי, אני יורד מהכביש ופונה אל חורשת אקליפטוסים עבותה. העונה היא עונת הקינון ובחורשה זו מצאו להן מקום מתאים לקינון עשרות רבות של אנפות מסוגים שונים: אנפית בקר, אנפת לילה (דווקא היתה מאוד פעילה ביום) וליבנית. הפעילות אינטנסיבית: חיפוש מקום מתאים, גירוש יריבים פולשים ואיסוף זרדים לקן. הרעש עד לב השמים והאיזור כולו טובל בלשלשת ציפורים, אבל אם נתעלם מזוטות אלו המראה מרהיב.


את הביקור ברמת הגולן אני חותם בדובדבן שבגולן. יורד דרומה על כביש 98 אל הכניסה לתל פארס, ושם פונה מזרחה אל הכרם ומטעי הדובדבן של רמת מגשימים.

במטעים של רמת מגשימים מגדלים את הדובדבן מהזן המתוק. על מנת לתת יבול רב של פרי באיכות גבוהה הדובדבן זקוק לכ-1,000 שעות קור ואלו קיימות בשפע ברמת הגולן. עונת הקטיף מתחילה באמצע מאי ונמשכת כחודש ימים. אני מגיע לביקור בעיצומה של העונה והמלאכה רבה. הפרי מאוד עדין וחייבים לקוטפו ביד. פרי שלא ייקטף בזמן, מייד עם הבשלתו, לא יימכר בשוק וההפסד מרובה. מיד לאחר הקטיף הפרי מועבר לסככת מיון ואריזה ומשם לבית הקירור והאריזה "בראשית" אשר משווק את הפרי בכל רחבי הארץ.

אני פוגש במטע את יסמין מפרוייקט נטעים, שבמסגרתו מגיעים בוגרי צבא לעבודה מועדפת בחקלאות ומשלימים בגרויות בשעות הערב, ואת ניהאי, המנהלת קבוצת קוטפות מהכפר סכנין. היא מספרת לי שהן יוצאות מהכפר ב-5 בבוקר על מנת להתחיל לקטוף בשעות הקרירות, כיוון שמאוחר יותר החום כבר מעיק והקטיף בשעות החמות גם פוגע באיכות הפרי.

עם טעם של דובדבן בפה אני מסיים את הביקור ברמת הגולן וחוזר הביתה.


הכותב הוא, בין היתר, צלם (חובב) ומדריך מסעות לפולין. את הטור הזה וטורים נוספים ניתן לקרוא באתר 24/6 ובבלוג באתר www.yoav-armoni.info

נגישות