בין שבין שפן להרדוף

בהובלת זאב שפירא, טיולי יום שישי בהר חברון / הדרכה: ד”ר חזי הורן ונועם שפירא / כתיבה וצילום – ירון בוצר

כרמל

ישנם אזורים אשר במבט ראשון במפה נראים כשטח מדברי חסר ייחוד, אבל תמיד אפשר לסמוך על זאב שפירא שישלוף שפן מהכובע ופתאום דרכנו עוברת בין נופי ארץ בראשית הלא מוכתמת, שרידי מצודה מבית ראשון אל מול ההתיישבות העברית המתחדשת ואף שתי בריכות מים מרעננות בלב השטח החום אפור.

את סיורנו אנו פותחים בתפילת ותיקין בבית הכנסת שירת כנרת אשר במושב כרמל, תוך עקצוצי התרגשות לפני סיור נדיר בשטח חדש ולא מוכר.

מושב כרמל מחדש את ימיו של היישוב המקראי כרמל שבבריכתו רחץ את צאנו לפני גז, נבל הכרמלי (“איש במעון ומעשהו בכרמל”), ולהבדיל בית הכנסת בו התפללנו נקרא על שמה של כנרת מנדל בת היישוב אשר נרצחה בידי בני עוולה בצומת גוש עציון.

מיד בתום התפילה מטיילי הר חברון גודשים אוטובוס מרווח. מהמספר הרב של סבים ונכדים העולים אל האוטובוס ניכר כי הגעגוע הבין דורי ואהבת הארץ גברו על הפחד מאי אילו וירוסים וכי שבנו לשגרת אהבת הארץ ויושביה.

מסלול נסיעתנו חולף על פני שיפולי הר חברון וגבעותיו המשתרעות מולנו בגווני חום של תחילת הקיץ, ואת השמש המניצה לה מעל תכלת הרי אדום ושולחת קרניים חקרניות אל תוואי נסיעתנו. לאחר טעימה גדושה מהנוף השופע אנו מגיעים אל תחילת המסלול – הכפר הבדואי דגיגה המשתרע על בקעה קטנה בין מספר גבעות.

הר חצרון

הליכה נוחה מביאה אותנו אל גבעה קטנה אשר על פסגתה ניכרים עדיין שרידי קירות ומבנה אשר קרס לו זה מכבר.

זאב מבאר כי הר חצרון חולש על דרך עתיקה, כנראה “דרך מואב” שתחילתה בדרום ארץ מואב, ואולי חצתה על לשון ים המלח המפריד בין צפונו לדרומו, טיפוס במעלה צאלים החשוב, דרך הר חצרון, עד לחברון (מי שרצה להגיע לירושלים המשיך במישור החוף עד עין גדי ומשם טיפס עד לתקוע). על חשיבות הדרך מעידה המצודה אשר חורבותיה פזורים סביבנו. מצודה נוספת בדרך זו, שעל פניה עברנו בנסיעתנו, היא חאשם אל כארם (חוטם הכרם) וכן על פני אום דרג’ מצודה ירדנית אשר יחד עם אחיותיה מעידות על חשיבותו האסטרטגית של אזור זה.

אירוע חבלני אשר השפיע על מסלול ההיסטוריה התרחש לא הרחק מכאן בשנת 66′ ובו נפלו שלושה לוחמי צנחנים בעלות סיורם בקו הגבול דאז, על מוקש מחבלים, כתגובה יצאנו למבצע סמוע והירדנים אשר נבהלו מעוצמת צה”ל כרתו, כעבור פחות משנה, ברית עם מצרים. ברית זו גררה אותם לתבוסה קשה במלחמת ששת הימים ואילו אנו שיחררנו מציפורניהם את חבלי ארץ האבות – יהודה ושומרון.

ד”ר חזי הורן מניף אל על שרטוט של המקום כפי ששוחזר בידי הארכיאולוגים ומגלה כי כאן שכנה מצודה ישראלית מתקופת בית ראשון. במרכז המתחם עמד מגדל רבוע וסביבו חומה משושה, מהמגדל לחומה נמשכו קירות פנימיים אשר יצרו מתחמים לצרכי תושבי המצודה.

את הסקירה מסיים נועם שפירא המביט אל האופק סביב ומונה את היישובים והאתרים סביבנו, ההרודיון הבולט בצורתו הייחודית מצפון-מזרח ובני נעים, שם דן אברהם עם הבורא על גורל סדום, מצפון. נועם ממשיך לסקור את ההתיישבות הפורחת בשולי הר חברון: מושב כרמל בלבו של כתם ירקרק, גבעה מיוערת המסמנת את מיקומה של מושב מעון, ומצפה יאיר בסמוך לה. הרחק ממערבנו בולטת לה העיר המתוכננת ערד על מגדליה בפסגת הר כידוד. ולסיום ממזרח לנו שלושת ההרים הקרויים על שם גיבורי דוד המלך: איתיי, הידיי וריביי אשר צורתם החרוטית הבולטת משמשת כמצפן למטיילים באזור זה.

הר ברכה ומצדה של שפן

אנו ממשיכים בכיוון הרי הגיבורים על דרך עפר נוחה בין שלל הגבעות המשתפלות מכל עבר וגומעות בצלליהן המשתנים את קרני השמש העולה, ואל דרכי העיזים של המדבר מעל מצוקי נחל שפן.

בלי לטפס על גבעה נישאת הצופה אל נוף קדומים זה לא יהיה הטיול מושלם. ואכן הגבעה הקרויה על שם גובהה נ.ג. 465 זוכה בכבוד ובטיפוס, ואל מול נוף בראשית אנו זוכים מפיהו של מתניה בן גדליה הכהן לברכת הכהנים אשר חסרה לנו הבוקר. לפני שאנו ממשיכים אנו חונכים את הגבעה בשם ‘גבעת הברכה’ לכבודו של הכהן.

דרכנו מגלה נוף מבותר יותר ויותר ואנו חוצים הר בימתי אשר מצדו האחד מתלול נחל שפן, ומצידו השני קניון של יובל שלו. בשל צורת המקום הדומה למצדה חונך זאב הר זה בשם מצדה של שפן.

הר הרדוף

חזק הזאב מן השפן, ומאתר בקלות נקודת חציה קלה באפיקו הקניוני של הנחל וממנה בעליה חדה אל הר הרדוף.

הצעירים עולים לפסגת הרדוף ישירות בתלילות, ואילו הצעירים ברוחם מקיפים דרך אוכפים ושבילים עתיקים בעליה נוחה יותר. אלו גם אלו זוכים בתצפית נפלאה אל ארץ בראשית הבלתי נגועה המשתרעת סביב תחתינו וברוח נעימה המהווים תגמול ראוי למאמץ הטיפוס.

לאחר מנוחה ראויה אנו שבים לדרכנו ויורדים היישר אל ערוץ נחל הרדוף המתפתל מצפון. הירידה הישירה תלולה מאוד, ויעקב שניידר מציע בבדיחותא לשנות את שם ההר מ”הרדוף”  ל ‘הר דוך’. ואכן באותה רוח אנו עוזבים את ערוץ הנחל וממשיכים “דוך” צפונה על שלוחות ההרים.

בריכת הרדוף

תוך זמן לא רב אנו ממשיכים על דרך עפר נוחה יחסית ישירות אל בריכת הרדוף, בור מים מדופן שצורתו ריבוע בן עשר על עשר מטר החצוב היישר לקרקעיתו של ערוץ נחל אכזב, חצוב בתכנון חכם מראש, בסלע הקירטון הלבן, האטום והנוח לחציבה, וממלא את הבור ממי שיטפונות החורף העוברים בערוץ.

צבע המים הירקרק הממלא את הבור לגובה של כמטר וחצי מושך כמגנט את הטיילים העייפים המתגברים על הנגישות הקשה אל המים באמצעות סולם דרגיות רעוע המקובע אל דופן הבור, או דרך מדרגת סלע קטנה המספקת גישה נוחה יחסית מטה אך מאתגרת בדרך החוצה. זאב טרח והביא עבורנו סולם חבלים למען אלו אשר מתקשים בגישה אל המים, ועזרים נוספים לטיפוס. לאלו אשר בכל זאת אינם רוצים לנסות את שלל אמצעי הגישה מאתר עוז ורד סייר השטח המופלא בור מים קרוב אשר ממנו ניתן לשאוב מים זכים בעזרת דלי ולהצטרף לחגיגת המים המדברית.

 

 

ביר אל שרקי

רטובים אך מאושרים אנו ממשיכים צפונה תוך שד”ר חזי הורן מנער מספר שיחי ‘שבר לבן’ וחושף מאות חגבי ארבה החוגגים בסתר ביניהם ומכלים את מעט הירוק המדברי. תוך זמן קצר עולים באוזנינו קולות קפיצת נערים למים, ומקרוב יותר מתגלה לעיננו מאגר מים מוארך, ביר א שרקי, עם בעיית נגישות דומה הנפתרת בעזרת מדרגת סלע קטנה החבויה תחת המים קרוב לשולי הבריכה ומאפשרת יציאה לבעלי כוח עילי או בעזרת משיכת חבר.

את חגיגת המדבר אנו מסיימים בהסעה חזרה באוטובוס הממתין לנו בקרבת מקום, תוך התבוננות באור אחרי הצהריים בפלאי הטבע וביישובים הפורחים של שיפולי דרום הר חברון, שטח חדש ונפלא שעוד נשוב לתור ולחוות.

לקבלת מידע על טיולי יום שישי בהר חברון:

קבוצת וואטסאפ: 052-9277798
זאב שפירא: 052-8903705

‘עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים.

הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו SMS לעמית אררט 052-7-90.60.90

נגישות