חדשות התיירות

 

“זה הזמן לחופשה בישראל!”
משרד התיירות השיק קמפיין חדש לעידוד תיירות פנים שנועד לחזק את תעשיית התיירות בעקבות המשבר החמור ביותר מאז קום המדינה, שחווה בימים אלה תעשיית התיירות בישראל, כתוצאה ממגפת הקורונה. הסלוגן שמוביל את הקמפיין: “זה הזמן לחופשה בישראל!” ובמסגרתו מופיעים תיירים, בעלי צימרים ועובדי בתי מלון ואטרקציות תיירותיות מרחבי הארץ, שיקראו לישראלים לבוא, לטייל ולנפוש.
במסגרת הקמפיין מציע משרד התיירות לציבור הישראלי סיורים באמצעות רשות הטבע והגנים, בסופי שבוע. בשלב הראשון יתקיימו הסיורים ללא תשלום בשמורות טבע, בגנים לאומיים ובערים נבחרות ברחבי הארץ. ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש.
בנוסף מפעיל משרד התיירות אתר אינטרנט ייעודי שהוקם במיוחד לקמפיין ומוצג בו ההיצע התיירותי לפי אזורים בארץ. כתובת האתר: zehazman.com.
 
סיפורה של ירושלים מתצפית העופל
ירושלים! מה לא נאמר ונכתב עליה? העיר הקדושה לשלוש הדתות המונותאיסטיות היא אחת הערים המורכבות ביותר בעולם. לצד אתגרים רבים שהעיר מציבה, היא מציעה למטייל הסקרן הרבה מאוד יופי והיסטוריה. כבר לפני שנים הוקמה בצמוד לחומה המזרחית של העיר העתיקה תצפית שמיטיבה לתאר את סיפורה השלם של העיר מזוויות שונות: “תצפית העופל”. השורש ע.פ.ל שנזכר בכמה מקורות ופירושו התנשא והתרומם, הולם את התצפית שממוקמת בשולי הגבעה המזרחית של ירושלים בצמוד להר הבית ושמציעה מבט מרהיב על העיר. 

צילום: איתי נדב                                       

 
פרופ’ דורון בר, נשיא מכון שכטר למדעי היהדות בירושלים, פותח בנקודת התצפית הזו את סדרת הסיורים שהוא מעביר לתלמידי המכון בקורס ‘ירושלים לדורותיה: על הגיאוגרפיה ההיסטורית של העיר’, “מכיוון שהיא מפליאה לתאר את העיר על כל רבדיה”.
“הייחודיות של התצפית היא שבאזור זה נוסדה ירושלים. בסמוך אליה התגוררו תושבי העיר הראשונים, במה שאנחנו מכנים ‘עיר דוד’. מהנקודה הזו גם רואים את החיבור ואת הקדושה של שלוש הדתות: הר הבית הניצב מאחור הוא מקום שקדוש ליהודים ומוסלמים; מהתצפית אפשר לראות גם את כנסיית גת שמנים, המקום שבו בילה ישוע את הלילה האחרון של חייו, ואת הכנסיות והמנזרים שהוקמו סביב; באפיק נחל קדרון, למרגלות התצפית, אפשר לראות את קבר זכריה ויד אבשלום, מצבות קבורה מימי הבית השני שהתקדשו במסורת היהודית; ומול התצפית ניצב לו הר הזיתים ובית הקברות שבו נקברו לאורך הדורות עשרות אלפים מתושביה של ירושלים”, מספר פרופ’ בר.
במקביל לסיפורה של עיר הבירה, תצפית העופל מספרת גם את סיפורו האישי של פרופ’ בר בהיותו בן לשתי משפחות ותיקות מאוד בעיר ומי שאבות אבותיו קבורים בבית הקברות ההיסטורי שממול. “החיבור בין כל המקומות האלו יוצר פינה עוצמתית של היסטוריה, עכשוויות, דת ונוף. אני ממליץ לבוא למקום בשעות השקיעה”, הוא חותם.
הסקרנים מבינכם שרוצים להרחיב את היכרותם עם ההיסטוריה העתיקה והמודרנית של ירושלים וללמוד תואר שני בתחום, מוזמנים ליום פתוח במסלול ללימודי ירושלים וארץ ישראל במכון שכטר ביום רביעי, 24 ביוני 2020 בשעה 13:00.
 
רק 27% מהמלונות בישראל נפתחו
מאז חזרת המשק לשגרה, ועם פרסום הנחיות התו הסגול, חזרו לפעול רק 27% מבתי המלון בישראל. הפגיעה האנושה בענף המלונאות, ממשיכה לתת אותותיה וניכר כי הענף רחוק עדיין מחזרה לשגרה.
לפי פילוח נתוני הפתיחה, ניתן ללמוד, שאזורים מוטי תיירות נכנסת כגון טבריה, נתניה, נצרת, תל אביב וירושלים, יהיו האחרונים להתאושש מהמשבר. על רקע ההערכות כי התיירים יחזרו לישראל רק ברבעון הראשון של 2021, מעטים הם בתי המלון באזורים אלה, העתידים להיפתח בחודשים הקרובים בשל העדר ביקושים. גם בערים מובהקות לטובת תיירות הפנים כמו אילת וים המלח, נפתחו, נכון למועד זה, מספר נמוך יחסית של בתי מלון.
מהתאחדות המלונות נמסר בתגובה: “לצערנו, למרות הציפייה, ענף המלונאות חוזר לעבודה בצורה איטית בגלל מגבלות של עלויות וביקושים. הדבר נובע בעיקר מכך שהשמים עדיין סגורים ותיירים אינם מגיעים מחו”ל”.
 
אלמא פותח את שעריו
אלמא, מלון ומרכז לאומנויות בזיכרון יעקב, פותח את שעריו מחדש החל מהאחד ביולי, ומציע חופשה ישראלית ייחודית המשתרעת על פני יותר מ-100 דונם, באחת מהנקודות היפות בישראל, מעל מדרונות חורש טבעי על רכס הר הכרמל הצופה לים התיכון. המלון משלב באופן ייחודי אירוח מלונאי ברמה הגבוהה ביותר עם פעילות אמנותית איכותית בתחומי המוזיקה, אמנות פלסטית ואומנויות הבמה.
הנהלת בית המלון שכרה את שירותיהם של “רן ומוריס אדריכלים” לשם שיפוץ יסודי ומקיף בעלות של כ-10 מיליון ₪, אשר בוצע בחודשים האחרונים בשטחים הציבוריים ובכל 95 חדרי המלון שעברו שיפוץ נרחב ועוצבו בקפידה מחדש. במסגרת השיפוץ תוקנו כל ליקויי התחזוקה והתפעוליות, בנוסף לשיפוץ הספא לקראת עונת הקיץ והפתיחה המחודשת.

     צילום גדעון לוין

המלון ומרכז האמנויות אלמא, יפעלו בהתאם להוראות משרד הבריאות ויציע לאורחיו אירוח מפנק ובטוח. המלון הינו מלון רחב ידיים הכולל מרחבים גדולים ובטוחים, שירותי הסעדה עד חדרי האורחים, ניקיון יסודי והתאמות נוספות. כמו כן, החל מחודש אוקטובר 2020 הכניסה למלון תותר מגילאי 12 ומעלה.
נגישות