את בית הספר ללימודי תעופה בספארי מכירים מבקרים מיוחדים, שמספרם הולך נוסק.

לא כולם יודעים, אבל במעמקי הספארי מסתתר בית ספר ללימודי תעופה. לא כולם יכולים לקחת בו שיעורים; הזכות המיוחדת הזו שמורה למבקרי VIP.
אבל לפני שנגיע אליהם, כדאי להתחיל מההתחלה: לפני כ-14 שנים הוקם בית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים. כבר כתבתי כאן לא מעט על מקרים מגוונים של בעלי חיים פגועים מהטבע שהגיעו אלינו לטיפול, עברו ניתוחים, לעתים מורכבים מאוד ואחר כך גם עברו שיקום ממושך עד שהחלימו ושבו אל הטבע.
בשנים הראשונות להקמת בית החולים, תיאר לעצמו ד"ר יגאל הורוביץ, וטרינר הספארי ומנהל בית החולים לחיות בר, כי בבית החולים יטופלו כמה מאות בעלי חיים – פי ארבעה ואולי קצת יותר ממספר בעלי החיים שטופלו במה שהיה הגלגול הקודם של בית החולים, שפעם פעל בתל אביב בתוך הגן הזואולוגי באבו כביר. ואכן, בשנה הראשונה טופלו בו כ-250 בעלי חיים. זה היה נראה מספר אדיר, כמעט בלתי נתפס והתחושה הייתה חיובית מאוד.
שנה קודם התאחדו הספארי ורשות הטבע והגנים לטיפול בחיות הבר מתוך מחשבה ששני הגופים האלה הם המתאימים ביותר למשימה זו. רשות הטבע והגנים היא הגוף הסטטוטורי האמון על השמירה על חיות הבר ובספארי ברמת גן נמצאים טובי הרופאים לטיפול בחיות בר, וכל המקום כולו ערוך לקבלת בעלי חיים, לטיפול בהם ואף להאכלתם.
כאמור, בשנים הראשונות הגיעו בכל שנה בין 200 ל-500 בעלי חיים והטיפולים התבצעו בתוך מרפאת הספארי הישנה. אך ארבע שנים לאחר מכן, כבר עמד מבנה נפלא, גדול ורחב ידיים, עתיר במכשור רפואי ובאמצעי טיפול שונים ומגוונים.
כך עם השנים, ככל שעלתה המודעות לקיומו של בית החולים עלתה גם הערנות של אזרחי ישראל, והעובדה שיש בארץ מקום שנותן מענה רפואי לחיות בר גרמה ליותר ויותר אזרחים ופקחים להביא בעלי חיים לטיפול. מספר בעלי החיים הלך וגדל, עד שבשנת 2018 הגיעו לבית החולים לחיות בר כ- 6,000 בעלי חיים לטיפול!!
אמנם הגידול היה הדרגתי, אך הוא הצריך עם השנים עוד ועוד מטפלים. שמוליק לנדאו ז"ל היה בן השירות הלאומי הראשון של בית החולים והוא סלל את הדרך לבני ובנות שירות לאומי נוספים, וכיום הם חלק בלתי נפרד מכל מערך הטיפול בחיות הבר. כדי שניתן יהיה לתת מענה הולם ומקצועי לבעלי החיים היה צורך גם בהגדלת מתחמי הטיפול והאשפוז ועם הזמן נוצר צורך במבנים נוספים לצרכים נוספים.
לא פעם, בעלי החיים שמגיעים עם פציעות קשות וחמורות עוברים בבית החולים ניתוחים אורתופדיים מורכבים ולאחריהם, שיקום ממושך. כדי שיוכלו לשוב אל הטבע כשהם בריאים וכשירים לתעופה יש צורך בתקופת שיקום נוספת, שכוללת לימודי תעופה ותרגול בתוך מתחמים גדולים שמאפשרים זאת.
במהלך השנים, דורסים וציפורים הועברו לאזורים אחרים בארץ כמו לחי בר בכרמל או לרמת הנדיב ושם הם ביצעו אימוני תעופה. היו גם מקרים שבהם דורס נלקח לאזור פתוח, כמו לדוגמה לפארק אריאל שרון הסמוך לספארי או לאצטדיון וינטר הגדול, ושם במשך מספר ימים התקיימו אימוני תעופה בדרך מורכבת למדי ששילבה את אמנות הבזיירות ושנעשתה רק על ידי מומחה לתחום. הדורס היה נקשר באמצעות רתמות ברגליו, מתרומם, מתעופף ונוחת וכך מתרגל שימוש בתרמיקות – זרמי אוויר, ולאחר אימון שנמשך כשבוע עד שבועיים הוא היה כשיר לשוב אל הטבע. הדרך הזו הכניסה לא פעם את הדורס ללחץ, והצורך לשיקום ולהחזרת כושר התעופה בדרך רגועה יותר הלך וגדל.
לפני מספר ימים נחתם הסכם מחודש בין הספארי לרשות הטבע והגנים להפעלת בית החולים. יו"ר הספארי וסגן ראש העיר רמת גן, עו"ד רועי ברזילי, התרגש והכריז על בניית השלב השלישי של בית החולים. הדורסים יוכלו להתאמן כאוות נפשם והמטפלים יעקבו מהצד אחר התקדמותם מבלי להתערב או להכניס עוד מתח למצב המתוח גם ככה; לאחר תקופת השיקום והחזרת כושר התעופה הם יוכלו לפרוש כנפיים ללא חשש ולשוב אל הטבע.

נגישות