מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם?

19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה הקרנפה אל הספארי שלה. היחסים המשפחתיים שלנו עומדים לקבל תפנית מאתגרת כעת, כשהוחלט למצוא עבורה ועבור שניים מילדיה בית חדש.
כאשר טנדה הקרנפה שלנו הגיעה לספארי לפני כ-19 שנים, התברר שהיא סובלת מדלקת כרונית בעיניה. ככל שהשנים חלפו הדלקת הלכה והחמירה ורופאים רבים מתחום העיניים, וטרינרים ורופאים הומניים נהרו לספארי כדי לבחון את מצבה ולנסות לסייע לה. נלקחו דגימות, נעשו בדיקות, נוסו תרופות ובעשור האחרון, מדי יום המטפלים ניגשים אליה ומחטאים את עיניה עם חומרי חיטוי תוך מריחת משחות אנטיביוטיות שונות.
לפני כשלוש שנים, לד"ר יגאל הורוביץ ווטרינר הספארי הצטרף שוב צוות מבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי של האוניברסיטה העברית בראשותו של פרופ' רון עופרי, מומחה לרפואת עיניים וטרינרית, אליו הצטרפה גם ד"ר אילת פריאל – רופאת עיניים, מומחית לאוקולופלסטיקה מהמרכז הרפואי שיבא.
הצוות טיפל בטנדה ושוב ניסה לבחון מה הגורם שמביא למצב עיניה. הם מצאו שוב את אותו טפיל שנמצא בתוך עיניה והוחלט להמשיך בטיפול הקבוע. אבל ככל שהבעיה החמירה, נוצרה בעיה קשה אחרת שנגרמה לטנדה כתוצאה מהטפיל. כתוצאה מהדלקות, נצמדו לעיניה זבובים רבים שגרמו לגירוי מתמיד ולא אפשרו לדלקת להירפא.
כדי למנוע את טרדת הזבובים וכך לנסות להקטין את הסבל של טנדה ולהקטין את הבעיה, נתפרה לקרנפה מסכה מיוחדת שהוסבה עבורה ממסכת פנים לסוסים. מסכת הסוסים הותאמה לראשה של טנדה, נוסף גם מקום לשתי הקרניים שלה וכן נוספו בד וסקוצ'ים, כדי שניתן יהיה לחבוש אותה על ראשה של טנדה מידי יום בנוחות.
טנדה התרגלה אל המסכה ואפשרה למטפלים לחבוש אותה על פניה מדי יום.
בתקופה האחרונה, המצב שוב מחמיר. ישראל מדינה חמה, הטמפרטורה עולה עם השנים והזבובים מתרבים. כדי להקל עליה החלה מיכל בן-צבי, מטפלת אלטרנטיבית שמתנדבת בבית החולים לחיות בר, לרקוח עבורה משחות מיוחדות. ואכן, מיד נצפה שיפור: המסכה סייעה לה מאוד לצד הטיפול האלטרנטיבי וגם הטיפול השוטף, אבל מנהל האוסף הזואולוגי של הספארי, ד"ר גלעד גולדשטיין, הגיע להחלטה כי למרות הקושי להיפרד מטנדה, נכון יהיה למצוא עבורה בית במדינה קרירה יותר שתמנע מהזבובות מחוללות הבעיה להגיע באופן תדיר אל עיניה.
ד"ר גולדשטיין יצר קשר עם רכז המין של הקרנפים רחבי השפה באירופה וזה המליץ על העברה לציריך שבשוויץ. בקרוב טנדה תעזוב את הספארי עם שתיים מבנותיה-טשי וטלטיני וגם עם רמי, בנה של הקרנפית ריאהנה.
בכל בוקר, כאשר המטפלים עומדים בתוך מתחם האימון שמגן עליהם, טנדה מתקרבת ולוקחת חלק באימון, שנעשה תחת אמון הדדי רב. גם דרך לקיחת הדם תורגלה בשבועות האחרונים תוך כדי האימון שנעשה תדיר על ידי חיזוקים חיוביים.
היא נוהגת להתקרב אליהם ומאפשרת להם וד"ר הורוביץ לקחת ממנה דגימות מהאוזן. גם טשי בתה שרגילה להתקרב אתה אל המטפלים מאז הייתה קטנה, מאפשרת להם לבדוק אותה ולקחת ממנה דגימות.
כאשר תוצאות הבדיקות יוודאו, הקרנפים יורגלו להיכנס לארגזים. העברת הקרנפים תהיה אופרציה מאוד מורכבת וזו הפעם הראשונה שבה ארבעה קרנפים ייצאו מהספארי בו זמנית.
היעד הוא כאמור, ציריך, ביתם החדש של הקרנפים שלנו. שם מזג האוויר יאפשר לטנדה חיים נינוחים יותר שיטיבו עם בעיית העיניים המדוברת.
טנדה צפויה להיכנס לארגז עם בתה הקטנה בת השנה – טלטיני וטשי בתה בת ה-5 תיכנס לארגז נפרד עם רמי, בן השנתיים – בנה של הקרנפית ריאהנה ושל עטרי (שהוא גם אביהם של טשי וטלטיני).
העברת מספר קרנפים יחדיו תאפשר לכל הקרנפים להיקלט ולהשתלב בקלות רבה יותר בגן החיות החדש כחבורה וכמשפחה.
טנדה שלנו הביאה לאורך השנים ארבעה גורים ובכך סייעה רבות לריבוי הקרנפים רחבי השפה הנמצאים בסכנת הכחדה. האחרונה בבנותיה היא הקרנפית טלטיני, הקרנפה ה-30 שנולדה בספארי.

נגישות