4 רוחות מהר צפחות

מסלול חדש ומותאם למשפחות נפרץ בהר השוכן בפאתי הרי אילת

פרשיות השבוע הקרובות, המתארות את מסעות בני ישראל בצאתם ממצרים, מובילות אותנו למסלול טיול אל אחד המקומות היחידים בארץ ישראל שממנו ניתן לראות את אדמת מצרים, חלקים ממלכת ירדן ואפילו מספר ק”מ משטחה של ערב הסעודית. במבט עין ניתן לראות חלק לא מבוטל ממסלול ההליכה של בני ישראל בדרכם ממצרים לארץ המובטחת.
התצפית הנפלאה הזו, שאין יפה ממנה בארץ ישראל, ממוקמת בקדמת הר צפחות, בשוליים הדרומיים של הרי אילת. מסלול הטיול מתחיל בצמוד לבית ספר שדה אילת (מול שמורת האלמוגים) והזמן היפה ביותר לעשותו הוא בין הערביים, כאשר צבעי הים האדום, הלוא הוא ים סוף, יהפכו כחולים יותר ויותר עם רדת השמש במערב.
המסלול עצמו מתאים כמעט לכל גיל (תינוקות עם מנשא..) והגם שיש בן קטעי עלייה וירידה הוא אינו קשה וניתן לטייל בו גם ללא הדרכה מסודרת. הסימון ברור (שביל אדום בתחילה שהופך לירוק) ותוואי ההליכה בינות לעצי שיטה בודדים וצמחי המדבר, הוא חוויה.
הר צפחות עצמו בנוי מסלע תמורה הנקרא צפחה, שאינו אלא אבן חול קדומה אשר עברה “גיהוץ” – חימום ולחץ רב אשר העניקו לה את צורת הרעפים השטוחים הנראים מכל עבר.
הקטע היפה ביותר בטיול הוא בסיום העלייה ובחיבור בין המסלול האדום לירוק. עולים ועולים, הנשימה כמעט נעתקת ואז בלי שום הכנה מקדימה נפרס לנגד עיננו כל מפרץ אילת, העיר אילת, ים סוף במלא הדרו וכאמור שטחים מאדמת מצרים, ירדן וערב הסעודית. מכל עבר ניתן לראות את שטחי מדבר סיני, מקום שהייתם של בני ישראל בדרכם ארצה ואפילו את פסגות הרי אדום שהיו אבן דרך בכניסה לארץ. מסלול ההליכה מסומן כאמור היטב ונראה היטב בכל תוואי השטח. משך המסלול כשעה וחצי ואורכו 3 ק”מ.
מדריכי “בית ספר שדה אילת” שסימנו את השביל נותנים הדרכה והכוונה באזור.
איך מגיעים?
נוסעים בכביש היורד מאילת לכיוון טאבה. לפני בית ספר שדה יש מגרש חניה חינמי. מחנים, הולכים על השביל מימין לדרך כ-100 מטרים ואז פונים ימינה ונכנסים למסלול המסומן באדום. מנקודת המפגש בין האדום לירוק יורדים בשביל נוח במשך כ-20 דקות עד למגרש החניה בצמוד לבית ספר שדה אילת.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות