סודם של "האזורים הכחולים"

מדוע מאריכים ימים תושבי עיירה נידחת בקליפורניה, ואיך זה קשור לחיים בעיר בני ברק?

האי איקריה ביון; חצי האי ניקויה בקוסטה ריקה; סרדיניה שבאיטליה; האי אוקינאווה שביפן; לומה לינדה שבקליפורניה; אזורים אלו זכו לשם blue zones – אזורים כחולים. את המונח blue zones טבע העיתונאי והחוקר דן בוטנר, עיתונאי בנשיונל גאוגרפיק, על סמך מחקרים של הדמוגרף הבלגי מישל פולן שבשנות ה-90 החל לסמן בדיו כחול אזורים בעולם שבהם התושבים מאריכים ימים (תשעים, מאה ואף יותר), ושיעור התחלואה באזורים אלו נמוך מאוד.
מבין חמשת האזורים הכחולים, העיירה לומה לינדה שבקליפורניה היא המקרה המעניין ביותר. זוהי עיירה אורבנית רגילה שחיים בה כ-23,000 תושבים – עיירה עם חנויות, מרכזים מסחריים, בתי ספר ואוניברסיטה. מדוע זכו תושבי האזורים הכחולים לאריכות ימים? מה אורח החיים שמאפיין אזורים אלו? איך ייתכן שעיירה רגילה נכנסה לרשימה זו? שאלות אלו ונוספות חקר ובדק בוטנר, לאחר ששהה זמן רב בכל אחד מהאזורים הכחולים, ובסופו של מחקר אף הוציא לאור ספר שנקרא blue zones.
המשותף לכל תושבי האזורים הכחולים:
• רוב המאכלים שהם אוכלים מגיעים מהצומח: ירקות, פירות, קטניות, צמחי תבלין, סויה, שקדים ואגוזים.
• בדרך כלל הם מגדלים לעצמם את הירקות, הפירות והקטניות, וכמובן גם מכינים לעצמם את האוכל ולא קונים אוכל תעשייתי.
• אוכלים מזון מלא ולא לבן (אורז מלא, חיטה מלאה, ללא סוכר).
• רובם אוכלים מעט מן החי, אינם טבעונים או צמחונים ובדרך כלל הם אוכלי דגים.
• נמנעים מעישון.
• שותים תה ירוק וחליטות תה מצמחים שונים.
• אוכלים מעט ומסיימים לאכול בשעות אחרי הצהריים המוקדמות.
• חשיפה לשמש ופעילות גופנית מתמדת ומתונה הם חלק מובנה בחייהם. הם לא הולכים לחדר כושר לאימון ולא יוצאים להשתזף, אבל כשצריך לעבור ממקום למקום הם הולכים ברגל, וכשצריך לסחוב הם בדרך כלל סוחבים בידיים ולא בעגלה או ברכב.
• הקפדה על זמן השינה וכמות שעות השינה.
כל אלו חשובים, אך הם לא העיקריים! המאפיינים הבאים הם העיקריים, והם גם מסבירים איך ומדוע תושבי לומה לינדה שבקליפורניה זכו להיכנס לרשימה מכובדת זו של האזורים הכחולים.
השתייכות לקהילה, אמונה ומסורת, תמיכה חברתית, מבנה משפחתי מסורתי ומסודר, מתן כבוד והערכה לקשישים, התנדבות ומציאת משמעות ותכלית לחיים.
כמעט כל האנשים המבוגרים בעיירה לומה לינדה גרים בעיירה זו משך 60 או 70 שנה. מרבית התושבים חברים ב”כנסייה האדוונטיסטית של היום השביעי”, זרם בנצרות הפרוטסטנטית שמקדש את השבת (ולא את יום ראשון כמו רוב הנצרות), ומשטר הדיאטה הקפדני הוא חלק בלתי נפרד מתפיסת עולמם הדתית. האוניברסיטה שבעיירה משתייכת אף היא לכנסייה זו, הלימודים בה הם אך ורק לימודי רפואה והיא מהווה מקור למחקרים רבים שנועדו לבחון את השלכות אורח החיים הייחודי של חברי הקהילה.
המסקנות מכל המחקרים מצביעות לא רק על תוחלת חיים ארוכה וחריגה, אלא גם על יתרונות בריאותיים מובהקים שמהם נהנים חברי קהילה זו.
ומלומה לינדה לארצנו הקטנה: לאחרונה פרסם משרד הבריאות את נתוני מדד הבריאות בערים הגדולות בארץ, ערים שאוכלוסייתן עולה על מאה אלף תושבים. תוחלת החיים הגבוהה ביותר היא בעיר כפר סבא – גיל 84.4. תוחלת החיים הנמוכה ביותר היא בעיר בת ים, יותר משלוש שנים הפרש – גיל 81.1.
הנתונים המעניינים ביותר עוסקים בעיר בני ברק. בעיר זו שיעור התחלואה בסרטן (מכל הסוגים), הן בקרב נשים והן בקרב גברים, הוא הנמוך ביותר. גם שיעור השמנת יתר אצל ילדים הוא הנמוך ביותר (העיר אשקלון מובילה את הטבלה עם 38%, ארבעה ילדים מכל עשרה הם שמנים! נתון מדאיג מאוד). תושבי בני ברק סוגרים את הרשימה עם שיעור פעילות גופנית הנמוך ביותר. בלי סקר, ללא נתונים רשמיים ובמחילה מתושבי בני ברק, חמין, בורקס וקוגל לא נחשבים למזון בריא, ובכל זאת עפ”י הדו”ח, 90% מתושבי העיר סבורים שמצבם הבריאותי הוא טוב או טוב מאוד, והדו”ח אכן מצדיק נתונים אלו.
בני ברק היא לא אזור כחול אבל חיי הקהילה, כבוד למשפחה ולקשישים, אמונה, התנדבות וכמובן משמעות לחיים הם הגורמים הראשונים במעלה לאריכות ימים ולהפחתת מחלות.
אם נשכיל לשלב את המרכיבים הערכיים, ביחד עם הקפדה על אוכל ואכילה בריאים, ניצור לעצמנו את האזור הכחול שלנו.

בכל מקרה של שינוי אורח החיים וכן מי שנוטל תרופות באופן קבוע, יש להתייעץ עם מטפל מקצועי או עם רופא.

עמי חי בריא
עמי יוגב, מדריך ומרצה לאורח חיים בריא ותזונה נכונה.
טלפון 054-3030319 Ami3030319@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות