על כנפי רוח

מבט חוצה דורות אל ארבע כנפי הרוח ממצפה חברון, עוז רוחן של נשות הדסה וגם ריחוף בכיסאות הידראוליים במיצג שכולו רוח המקום. כתבה שנייה מעיר האבות

אנו יוצאים מהשוק הערבי האפלולי אל הרובע היהודי המואר והעטור בדגלי הלאום, שכל כך חסרו לנו בין בתי היהודים הנטושים אשר בקסבה, ואל בית הדסה אשר נחנך ב-1893 בתרומת יהודי אלג’יר כדי שישמש מרפאה ותלמוד תורה. בקומת הקרקע של המבנה ממוקם מיצג “לגעת בנצח”, אשר באמצעות כסאות הידראוליים נעים, סרט משובח ופרצי רוח המגיעים להם משום מקום נושא אותנו למסע מרגש בין תחנות המורשת והתרבות של חברון אשר נוגעות בכל נפש יהודי.
בסיום המיצג המרגש חולקת עמנו המדריכה ציפי שליסל את סיפורן של נשות הדסה, קבוצת נשים אשר ב-1979 נכנסו באישון לילה לבית הדסה שהיה חרב אז, ללא חיבור למים ולחשמל, וסירבו לעזוב את המקום עד למתן היתר ליישוב קבע של יהודים בחברון אשר ממשלת ישראל מנעה משום מה עד אז.
השלטונות אשר סברו כי הנשים יישברו תחת תנאי המחיה הקשים במבנה נמנעו מלפנות אותן, לאחר חצי שנה של התבצרות מרצון נעתרה הממשלה לאשר להן מעבר חופשי, ולאחר עוד חצי שנה, עת באו מבקרים לחזק את ידיהן, נרצחו שישה מהמבקרים בידי מחבל. אירוע זה זעזע את המדינה ולאחריו נתנה ממשלת ישראל את ברכתה ליישוב קבע יהודי בעיר.
המחבל אשר ביצע את המעשה המתועב שוחרר באחת מעסקאות שחרור הרוצחים והיום הוא משמש למרבה הביזיון ראש עיריית חברון הערבית.

חסם שוטר
חסם שוטר היא נקודת בידוק הממוקמת בעיקול רחוב דוד המלך, בה מורשים ערבים לחצות לאחר בידוק לעומת יהודים אשר אינם מורשים לעבור לצד השני אף שהוא בשליטה ביטחונית עברית.
ציפי מצביעה מעבר למחסום אל הדירה בה שכנה דודתה לאה. סבתה ציפורה (מדריכתנו קרויה על שמה) אשר ילדה בן בשנת תרפ”ט אירחה את אחיותיה שבאו לבקר, הנשים אשר נקלעו לפרעות שפרצו באותה שבת מצאו מקלט יחד עם הרב סלונים, רבה של חברון, בדירה המחולקת בדלת מפרידה בינו לבין דודה לאה.
אליעזר סלונים, בנו של הרב ומנהל בנק אנגלו פלסטינה ששם יהבו על קשריו עם מכובדי העיר הערבים, אסף לביתו שבכיכר השוטר הסמוכה את יהודי העיר, אך לאה לא הסכימה לטלטל את התינוק הרך לביתו הדחוק של אליעזר מחשש שייפגע מהצפיפות. עמן נשאר הרב סלונים כדי להגן על הנשים בשעת הדחק. ציפי ממשיכה ומתארת בכאב כיצד מהבית נשמעה צעקת השבר של בנו של אליעזר – “אבא, חבריך באים להרוג אותנו”. הבריטים אשר הגיעו לאחר הטבח הציעו לפנות את השורדים ברכב לבית רומנו, אך הרב סלונים סירב לחלל שבת והלך ברגל את כברת הדרך תוך שסיפורו קורע הלב מתאר את דרכו בין חורבות עשנות ובני קהילתו המתים.
ב-1931 שבו 32 משפחות לגור בבית הדסה ובמבנים הסמוכים, אך גורשו בידי הבריטים עם פריצת פרעות תרצ”ו. נוכחות יהודית של קבע תשוב לעיר האבות רק ב-1980, עת נשות הדסה יאלצו את הממשלה לחדש את היישוב היהודי בחברון.

מצפה חברון

בראשו של תל חברון מתנוסס ליופי בניין דירות בו שוכנות משפחות רבות מהיישוב היהודי וכן ישיבה פעילה בה לומדים תורה מדי יום. על גג הבניין נפתח מצפה ממנו נשקף נוף סובב של חברון, שבתיה משתרעים בלבן בוהק עד האופק לכל הכיוונים.
אנו למדים כי חברון היא מהכלכלות החזקות בצד הערבי, וכי כאן מייצרים מוצרים הנמכרים בכל הארץ כמו שיש ומזרנים ממותגים. תמונות אוויר ואחרות מימי השלטון הירדני מגלות כי העיר גדלה והתעצמה מהיישוב הקטנטן של התקופה הירדנית, הוכחה ניצחת לשגשוג הכלכלי שחווה המקום, המזימה את כל טענות השקר בדבר דיכוי וניצול המוטחות בנו בידי ארגונים עוינים.
ציפי מוליכה אותנו לכל עברי המצפה לתצפית מודרכת אל אתרי העיר, ישיבת סלובודקה אשר שכנה בסמוך לקניון הערבי בעל הכיפה האפורה הענקית מדרום מערב, ישיבה אשר לא מכבר נהרסה כדי לבנות תחתיה מבנה אחר, חלק מגל מחיקת הזהות היהודית של העיר.
למטה מצפון מבחינים בקלות כמה קטן הוא הרובע היהודי אל מול העיר הגדולה הזו.
ממזרח מערת המכפלה והבתים הסובבים אותה, ממעוף הציפור ניתן להבחין בקלות כיצד הבתים חדשים יותר ככל שמתרחקים מהאתר הקדוש, וכן לפי צבען בקומות חדשות יותר שנבנו על הישנות.
מדרום קבר ישי ורות, עליו יש עדויות עוד מלפני 500 שנה, בין השאר בכתבי רבי עובדיה מברטנורא.
ממערב אנו צופים אל בית העלמין היהודי של העיר, מקום אשר תחת שליטת הירדנים חולל תוך שמצבותיו משמשות לבנייה בידי המרצחים, ללא מחאה מצד אומות העולם.

תל חברון
מתחת לבניין מסתתר עברה של העיר, כאשר עמודי התמיכה הגבוהים מאפשרים גישה נוחה אל הממציאים וכמו מקשרים בין עברה המפואר של העיר אל עתידה כעיר יהודית משגשגת.
ציורי קיר צבעוניים שאוירו על קירות הבניין ומציגים את החיים בתקופת המקרא, מבליטים את עוצמת הממציאים – חומה כנענית ברוחב 7 מטר והמדרגות שהובילו לעיר ונשתמרו כמעט בשלמותם בתחתיתה, חומה מאוחרת יותר של עיר בני חת מתקופת האבות ברוחב 3 מטר, שתוואי בניינה מרמז כי שער העיר מוקם תחת כביש הגישה בו הגענו אל התל. כאן קנה אברהם את מערת המכפלה מעפרון!
הממצאים ממשיכים אל מתחת לבניין, שרידי רחוב וממגורה מתקופת ההתנחלות, מבנה ארבעה מרחבים האופייני ליישובים עבריים וגולת הכותרת: קנקנים עליהם הוטבעה חותמת עברית “למלך חברון” ומתוארכים לתקופת חזקיהו (לפני 2,700 שנה). ככל הנראה מדובר באספקה שנאגרה כדי לקדם את פלישת צבאות אשור.
מהממצאים השופכים אור על העבר שבה ציפי אל החושך שהביא מחבל בן עוולה לפני 20 שנה, עת אביה, הרב שלמה רענן, שגר בקרוואן מטרים ספורים מאתנו נרצח בדקירות סכין על ידי המחבל. לזכרו הוקם כולל לימוד התורה ‘אור שלמה’ השוכן בבניין המידות מעלינו.

גן לאומי תל חברון

סיורנו עוקף את תל חברון ממזרחו וממשיך אל הגן הלאומי תל חברון שנחנך לא מכבר. הגן חושף את המשך חומת העיר מימי האבות על אבניה העצומות אשר על שם גודלן קיבלה החומה בידי חופר המקום את השם חומת הענקים, רשות העתיקות חשפה 60 מטר מהחומה המאפשרת התרשמות בלתי אמצעית מהעיר אותה הכיר אברהם אבינו.
.מעט במעלה הגן נתגלו לפני זמן לא רב ממצאים מרעישים נוספים המטילים אור חדש לגבי אופיה של חברון בימי בית שני, אזור תעשייה רחב ידיים ובו גתות ובדי בד לייצור יין ושמן, וכן שני מקוואות רחבי ידיים בעלי גרמי מדרגות נפרדים לטמאים היורדים ולטהורים העולים למען לא יגעו זה בזה. המקוואות מעידים כי שכן כאן ישוב יהודי וגודלו של אזור התעשייה מלמד מלבד על עוצמתו של היישוב כי כאן ככל הנראה יוצרו בטהרה יין ושמן בכמות גדולה לצורכי בית המקדש.
גילוי זה מסיר את הספקות ששכנו בלב כמה מהארכיאולוגים לגבי אופי תושבי חברון בעת בית שני, ומלמד מעל כל ספק על אופיה היהודי של העיר בעת ההיא.
הסיור בגן הלאומי חברון נעשה הפעם בחופשיות וללא כל אבטחה, לאחר שרק לפני שנים ספורות סיירנו כאן תחת אבטחה כבדה. כולנו תקווה שתוך זמן קצר תתאפשר גישה יהודית חופשית לבתים היהודים ולאתרים החשובים בכל רחבי העיר, וחברון תשוב לימי תפארתה כעיר יהודית מרכזית וחשובה.

‘עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים.
הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו SMS לעמית אררט 0527-906090

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות