איזהו גיבור

בעקבות מפקדים בארץ המרדפים בבקעה: הלוחמים שמורשתם מהדהדת בדרכים עד היום

אנדרטה של הפסל יגאל תומרקין לזכר החיילים שנהרגו בארץ המרדפים ובמשך השנים בבקעת הירדן

בפורום מסורתי משפחתי יצאנו הפעם אל ארץ המרדפים: את טיולינו התחלנו באזור התעשייה של מעלה אפרים, אחד הישובים הגדולים ביהודה ושומרון. חצינו את כביש 5007 שכיוונו מזרחה לצומת הבקעה. טיפסנו על אחת הגבעות מעבר לכביש, כשברקע מלווה אותנו עדר עזים שחורות ורועה צעיר על חמור המאיץ בעדר להתקדם לקול הפעמון המצלצל.
תוך כדי העלייה בצבצו בין הסלעים רקפות יפות מראה שהקדימו את פריחתן. אחרי כשעה של עלייה וירידה הגענו לפתחו של “ואדי זמור – שביל המפקדים”, על הכביש המוביל לבקעה. חצינו את הכביש בסמוך לשלט “ואדי זמור”. צעדנו מזרחה לתוך תוואי הנחל בין גבי המים מימי הסערה האחרונים, שפקדו את מדינתנו הקטנה, ובדרכנו נתקלנו גם בבולדרים הבוהקים בלבן שחסמו את נתיב מי הנחל.
ואדי זמור נקרא “שביל המפקדים”, על שום מה? זה היה ב-26 ביולי 1963 בשעות הבוקר המוקדמות, עת התגלו עקבות חדירתם של תשעה מחבלים על ציר הטשטוש לנהר הירדן, שמגמת פניהם הייתה “לוואדי זמור” בו אנו נמצאים כעת. המחט אל”מ אריק רגב התייצב באחת הגבעות הצופות על הוואדי והקפיץ שני צוותים לתצפית וחסימת ציר בריחת המחבלים. הוא מיקם את עמדות האש והזעיק כוח טנקים לגזרת התקרית. לאחר מכן, הוא נע לאחור ועלה למסוק יחד עם קצין המבצעים, גדי מנלה, ולוחמים נוספים במטרה לסייע לאחד הכוחות שדיווח על ההיתקלות. רגב שתפס עמדה בין הלוחמים ביקש רימון והשליכו לעבר עמדת המחבל. הוא סבר שהמחבל חוסל, אולם אז קמו שניהם להסתער לעברו. תוך כדי התרוממות נפגע רגב מכדור במצחו ונפל.
כמטרים ספורים מהמח”ט קם גם מנלה להסתער ונפגע מכדור בליבו. הוא רץ מספר מטרים ונפל. בשלב זה הגיעו גם כוחות טנקים שהוזעקו מקודם על ידי המח”ט, אש תותחים פיצחה מערה אחר מערה. לאחר סריקת המערות נמצאו גופות שלושה מחבלים ואחרים היו קבורים בהריסות. מחבל שקם מבין השיחים נורה ומת. אחר נשבה בעודו בחיים. משה דיין בהספד לאריק רגב אמר את המילים הבאות: “דור זה ניחן בהעזה ובתבונת קרב מופלאות ובתוכו נישא אריה משכמו ומעלה. העז בין האמיצים. הראשון בין הפורצים. המנהיג ומתווה הדרך בעת מצוקה. חייל גדול ולוחם דגול לעם היהודי.”
אחת הדמויות שהשפיעו רבות בזמן ארץ המרדפים היה אלוף פקוד מרכז של אותם הימים, האלוף רחבעם זאבי (גנדי) ז”ל. הוא צבר ניסיון קרבי עשיר במהלך שירותו בפלמ”ח ובמלחמות ישראל השונות, עד הגיעו לתפקיד זה. למרות המחיר הכבד ששילמו לוחמי ומפקדי צה”ל, השתתף אישית ללא חת במרדפים שונים, וכמעט נפגע באחד מהם במרדף בוואדי קלט.
מספר שנים לאחר שחזר השקט לבקעת הירדן האלוף רחבעם זאבי- גנדי יזם את הקמת אנדרטת הבקעה שבה מצוינים שמותם של 189 נופלים לוחמים ומפקדי צה”ל אשר נפלו בין השנים 1967-1970 בבקעת הירדן. בעת הסרת הלוט אמר בין היתר את המילים הבאות: “אנדרטה זו תספר את סיפור המלחמה בבקעת הירדן, את סיפור החסימה והמרדפים וכיצד נשבענו שהם לא יעברו”.
במקורות יש מקום נרחב למצביאים בצבא ישראל, דוגמת אהוד בן גרא הרודף אחרי המדיינים בבקעת הירדן: “ויאמר אליהם רדפו אחרי כי ה’ נתן את אויבכם בידכם” (שופטים ג’). גדעון בן יואש השופט המוביל את העם למלחמה בעין חרוד במלחמת מעטים מול רבים, מוביל לניצחון מזהיר בקריאה “ממני תראו וכך תעשו” (שופטים ז). כך נהגו המפקדים בעם ישראל מדוד המלך דרך המכבים ובר כוכבא ועד לקריאת הקרב בצה”ל ‘אחריי!’.
מפקד חטיבת הבקעה בזמן המרדפים, רפאל איתן (רפול), ראה בהימצאות מפקדים בראש הלוחמים ערך עליון. לימים הוא כתב את המילים הבאות: “חוכמת המפקד בצנחנים אינה לנהל קרבות מרחוק… מפקד חייב לעמוד בראש חייליו ברגע הקריטי ביותר בקרב בשעת הסתערות”. על כך הוסיף הרמטכ”ל דאז חיים בר לב: “אני סבור שהליכתם של מפקדינו הבכירים אל מקומות הסכנה היא ביטוי לתכונה אנושית ולרמתם המוסרית הגבוהה של המפקדים בצה”ל”.
אחרי הליכה נינוחה מזרחה במשך שעתיים, לקול מצהלותיהם של הילדים הקטנים שהפגינו נחישות בהליכה ובהכרת האזור, פגשנו במכלאות עדרי עיזים נוספים שהיוו אטרקציה לילדים, ובנוסף, התוודענו לתושבים הבדואים שקבעו את אוהליהם בקצה הוואדי. סיימנו את מסלולינו בהליכה נעימה הצופה לעבר אנדרטת הבקעה, עד הכביש היורד לצומת הבקעה, בפנייה לעינות פצאל קיימנו “פריסה רחבה” והרווינו את צימאוננו ורעבוננו. אכן היה זה יום מוצלח ומהנה, ששילב לימוד פרק עתיר גבורה בהיסטוריה צבאית של אזור הבקעה וארץ המרדפים.
בשובנו על כביש 90 צפונה, חלפנו על אנדרטת הבקעה המנציחה את זכרם של הנופלים.
תודתי לבית הספר שדה עופרה ולמועצה האזורית בקעת הירדן על השילוט המאיר בנתיבי הוואדי.

יואב יאיר מורה דרך מוסמך
yoavyair@wakka.com, 053-2503512

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות