מתגלגלים מימי דוד המלך

כשהסגווי מוליך אותנו מטיילת ארמון הנציב ומראה העיר העתיקה ועד נופי מדבר בצל הגשם

“חיה” מוזרה הוא הסגווי. כלי רכב המתנהג בניגוד לכל חוקי הפיזיקה שלמדנו להכיר. עומד על שני גלגלים בלי ליפול ומתקדם בהתאם להטיות הגוף של הרוכב. הטיה קדימה תגרום לו להתקדם, הטיה הצידה תגרום לו לפנות. מאוד פשוט אך מנוגד לכל ההרגלים שרכשנו ברכיבת אופנים או בנהיגה. קצת מפחיד ברגע הראשון, אבל לומדים מהר מאוד.
נפגשים בתחנת הסגווי ביער השלום, ברחוב נעמי בירושלים: הדרכה, תרגול קצר במקום ויוצאים לדרך אל טיילת ארמון הנציב. הדרך מתפתלת במעלה הגבעה אל הטיילת, הסיבובים הראשונים מלחיצים. הניסיונות לסובב את ה”כידון” לא מועילים ואתה מפנים את תנועת הרכינה הצידה, היד והרגל מפעילים שרירים בנסיונות מיותרים לחפש את המעצורים ולשווא. אתה לומד להזדקף לצורך עצירה, לומד לסמוך על המכשיר שיבין את רצונך.
סילוואן והעיר העתיקה פרוסים תחתינו, הר הצופים והר הזיתים מולנו, העיר החדשה משמאל, תמונה פנורמית מדהימה ביופייה של ירושלים מזווית פחות מטוילת. כאן על הרכס הזה עמד אברהם אבינו אוחז בידו של יצחק עמו עמם האש והעצים ללא שה לעולה, מכאן הביט לראשונה בהר המוריה באותו רגע מכונן שהפך את הר המוריה לקדוש. כאן בהר הזה על גבול שבטי יהודה ובנימין עמד דוד המלך מביט בעיר יבוס, קובע אותה במחשבתו כעיר דוד, העיר שתהיה בירתו. גם גיא בן הינום תחתינו, הגיא שהביא לעולם את מושג הגיהינום כי בו הוקרבו תינוקות למולך.
אנחנו ממשיכים בנסיעה ברכינוע, המונח העברי שטרם הופנם לסגווי, ממשיכים אל החורשה הסובבת את ארמון הנציב. לצד השביל נמצאות עדיין אבני סימון המציינות את הגבול האוטונומי של ארמון הנציב, מקום מושבו של הנציב הבריטי העליון לפלשטינה-א”י. ממלחמת השחרור ועד מלחמת ששת הימים היה זה מקום מושבם של כוחות האו”ם, כיבוש המקום על ידי הירדנים ביוני 67′ היה יריית הפתיחה למלחמת ששת הימים בגזרה הירדנית שהסתיימה בשחרור ירושלים והיום אנחנו כאן – מטיילים.
לזכותה של עיריית ירושלים יש לזקוף את הטיילת המושקעת והמתוחזקת. סתם יום של חול, מספר מטיילים יהודים, מספר ערבים וקבוצות תיירים, למרות אירועי הימים האחרונים אינני חש באווירת מתיחות, תחושה שאנחנו בבית.
בינתיים השתלטנו על הכלי, תחושת הנאה מהרכיבה. מגבירים מהירות, מחפשים את הסיבובים ואת העליות והירידות. המדריכים מצלמים תוך כדי תנועה, המטיילים מניפים יד כדי “לתפוס פוזה” בצילום.
הטיילת פונה מזרחה לנוף הקדומים של מדבר יהודה, “מדבר בצל הגשם” מכונה התופעה הארץ ישראלית הזאת שבה כל מורדות ההרים הפונים מזרחה לבקע הסורי אפריקני הם צחיחים, מהרי הגליל העליון ועד מדבר יהודה. לכאן אל המדבר הזה נמלטו מורדים ופליטים – מדוד המלך שנמלט משאול ובאחרית ימיו נמלט מאבשלום. למדבר הזה נמלטו מורדי מצדה ופליטי בר כוכבא. מושגי “ארץ הנושבת” לעומת “ארץ ישימון” כל כך ברורים ומוחשיים בנקודת תצפית זו.
למעלה משעה של טיול ואנחנו בדרך חזרה ליער השלום. יש תחושה של עליצות, של הנאה, מהירות הנסיעה נמוכה וניתן אפילו לשוחח תוך כדי נסיעה.

טיול טוב, מסכם ג’מי המדריך, הוא טיול שמצליח לשלב ערכים עם הנאה. פרויקט “עיר דוד” נועד להעביר ערכים יהודים, תפקיד הסגווי הוא לספק את ההנאה. השילוב נותן את החוויה.

הכותב היה אורח “עיר דוד”

שבתאי שירן, מורה דרך בטעם יהודי:
052-3246827. www.moreshetgalil.co.il
חפשו בגוגל “מורשת הגליל”

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות