מתממשים בממשית

התוכניות לצאת לטייל מדי סופשבוע התקיימו לראשונה בעיר הנבטית הדרומית

מדור זה נולד בעקבות החלטה שקיבלתי לפני כחודשיים. מדובר בהחלטה דרמתית: לוותר פעם בחודש על כדורגל ביום שישי (!!) ולהקדיש אותו לטיול. ההרכב ישתנה מפעם לפעם, כך קבעתי ביני ובין עצמי, וגם אופי הטיול. העיקר לטייל, לצאת החוצה.
ביום ראשון לפני שבועיים החלטתי סופסוף להתחיל ביום שישי שיגיע. בהתחלה מזג האוויר הרתיע ונראה היה שאצטרך לוותר על הרעיון, אבל טיול כזה אפשר לארגן גם מהרגע להרגע. קניות בקטנה, מיכל דלק מלא, יעד וזהו בעצם.
מזג האוויר דווקא לחץ עלי לצאת. לא יכולתי לדמיין אותנו – משפחה של שלושה ילדים – תקועים בתוך הבית לכל סוף השבוע הגשום שהיה צפוי לנו. מעבר לזה, מזג האוויר בארצנו מאפשר לנו לטייל גם בחורף. למעשה זאת המלצה שאני נותן לחברים מאירופה – לישראל כדאי לבוא בחורף (שהכוונה היא “לא קיץ”, כי הרי אין לנו ממש עונות מעבר).
בעזרת אתר מזג אויר אמין חיפשתי אזור שבו לא צפוי גשם והוא במרחק סביר מהבית. התעלמתי קצת מהצפי לרוח ובחרתי את פארק לאומי ממשית. גן זה נמצא ליד דימונה, ממש על כביש 25 (“גן לאומי ממשית” בוויז). הפארק קטן ונחמד והוא כולל מסלולון הליכה המקיף את העיר הנבטית ממשית – אתר מורשת עולמית! – והיא עיקר הביקור שם.
למעט הרוח – שהשאירה פעוט בן שלושה חודשים ואימו באוטו – מזג האויר היה מושלם. שמים כחולים, אוויר נקי ונוף פתוח.
המסלול הרגלי – המתאים לגיל מנשא ומעלה – מתחיל מעט לפני הכניסה לגן הלאומי והוא הולך תחילה לאורך הגדר של הפארק ואז יורד לנחל ממשית ליד הסכרים שבו. צבע הסימון אדום.
בתוך הנחל היפה אנחנו מוגנים מהרוח, ועל קירותיו הרבה מערות שבהן מקננות הטריסטרמיות שנשמעות היטב לאורך כל זמן הטיול. במספר גבים כבר הצטברו מים מימי גשם קודמים. המסלול האדום ממשיך לאורכו של הנחל וכדי לחזור לפארק יוצאים מהנחל במסלול הירוק ושוב לאורך הגדר עד לכניסה. סה”כ שעה הליכה בכיף, כאשר כמובן שתמיד אפשר להוסיף עצירות לקפה באחת מפינות היפות בנחל.
העיר עצמה מדהימה בהקיפה. היא עמדה לאורך כל תקופות הנבטים ואף בוצרה בתקופה הרומית המאוחרת. מה שקבע את היותה עיר לא היה גודלה כי אם חשיבותה בדרכי המסחר, חקלאות ועוד. בהתחשב במיקומה ובכמות המים שיש (אין) באזור, די מדהים שיש בה מרחצאות ובריכה. הסכרים שבנו הנבטים יכלו לאגור עשרות אלפי מ”מ מים, וכן השתמשו המקומיים גם בגבי הסביבה.
העיר נחפר מספר בעמים ב-200 שנה האחרונות ונתגלה בה, בין שאר התגלית, מטמון של 10,800 מטבעות מראשית האלף הראשון לספירה.
עוד במתחם ארמון, מצודה, כנסיות (מן התקופה הביזנטית) ועוד. אל תוותרו על שתי התצפיות במקום: על נחל ממשית ועוד אחת לכיוון דימונה והמדבר שלרגליה. המתחם מותאם גם לטיול עם עגלות.
את הגן מנהל רשות הטבע והגנים ובו חניון לילה מסודר, מקום מסודר לישיבה – שם אכלנו ארוחת צהרים, חנות/משרד. כדאי לשים לב לפעילויות הנערכות שם מדי פעם. אפשר לקבל את המידע כאן: https://bit.ly/2CRxCLg

עוד בסביבה אפשר למצוא את עין ירקעם, חולות צבעוניים, מגוון מסלולים במכתש הקטן והגדול ועוד. לפני הכניסה לגן הלאומי יש את “חוות הגמלים בנגב” שמציעה, בין השאר, טיולי גמלים.
כדאי גם לשים לב מה רואים בדרך. לנו היה מזל וראינו לאורך כביש 25 את אנשי השבטים הבדואים הגרים שם, זורעים חיטה בשיטה המסורתית: שק למותניהם וידיהם משליכים בתנועות קצרות ומהירות את הזרעים. אחרים התאספו בהיפודרום מאולתר למירוץ סוסים – עוד עניין מסורתי אצל הפזורה.
הכבישים הפנויים של יום שישי עושים את הדרך חזרה מהירה וקצרה. הגענו הייתה בדיוק בזמן כדי להספיק מה שלא הספקנו להכין לשבת. את הנשמה היתרה כבר הרווחנו.

מטייל ותיק שאוהב לטייל בכל העולם, נשוי ואב לשלושה. כותב ומצלם את זה בבלוג שלו ובפלטפורמות נוספות: https://itaiwablog.com, https://facebook.com/Bearfeet-2008119366094602

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות