מקולות מים רבים

כיצד נוצר שיטפון ומדוע אנו מייחלים לגאולה שתהיה "כאפיקים בנגב"?

יום זה היה יום רגיל ככל הימים במדבר. האדמה חומה צהבהבה יבשה כתמיד, עליה מפוזרים סלעים בכל הגדלים ומכל הסוגים. ביניהם גדלים מעט שיחים מדברים. שפני הסלע התחרדנו בשמש והיעלים טיפסו על הצוקים, כתמיד. השמש זרחה, מחממת את המדבר הצחיח, והשמיים היו נקיים, כחולים-כחולים, אף לא עננה שטה בהם.
ואז, לפתע, ללא כל התראה או סימן מקדים, הגיע נחשול מים, בעוצמה גדולה ושטף הכל בבת אחת. כל מה שהיה בדרכו – נפגע. סלעים זזו, נשחקו, התפרקו. שיחים נעקרו, נתלשו. קירות התמוטטו, סלעים חדשים נפלו לתוך הנחל. דבר לא עמד בפני הנחשול האימתני, העוצמתי. הנחשול סחף כל מה שבדרכו, חסר הבחנה. אבל אל תטעו – כוחו הגדול של הנחשול בהתמדתו: שנה אחר שנה. גל אחר גל ששוטף ומשנה אט אט את פני השטח.
מהו אותו נחשול? ודאי ניחשתם, שהנחשול המדובר הוא שיטפון בזק מדברי. כזה שנשמע עליו בדרך כלל בהקשר של חסימת כבישים, נזקים ברכוש או חלילה אסונות. אבל לאותו גל הרסני עוצמה גדולה ואם רק תימצא בזווית הנכונה ביחס לאותו נחשול תוכל להפיק ממנו תענוג גדול, פליאה והתרגשות.
ואיך נוצר אם כך אותו שיטפון?
שיטפון נוצר כתוצאה מגשם שיורד באזור בו יש אדמה הנאטמת במגע עם מים, ואז אלו פשוט זורמים מעליה ולא מחלחלים. כאשר יורד גשם באגן הניקוז של הנחל, מספיקים גם מילימטרים מעטים של גשם, על מנת שהמים האלו יצטברו לכדי שטפון ויזרמו באפיק היבש. איפה נמצא אדמה כזאת? במדבריות; במדבר יהודה, בנגב, בערבה ובאילת.
לפני ברכת המזון אנחנו מזמזמים דרך קבע ‘שובה ה’ את שביתנו כאפיקים בנגב…’. האם שאלתם את עצמכם פעם: מדוע אנחנו מייחלים לגאולה שהיא כאפיקים בנגב? זה הרי נשמע תמוה מאוד! ידוע שאפיקי הנגב יבשים! התשובה היא כמובן, שבדומה לשיטפון השוטף את האפיקים היבשים בנגב, כך גם הגאולה ללא כל התראה או סימן מקדים תגיע בפתאומיות, עוצמתית וסוחפת, כמו שיטפון במדבר ותגאל את ישראל. ולאחריה, שום דבר כבר לא יהיה כפי שהיה.
רבא אמר שאחת השאלות ששואלים אדם לאחר מותו היא – ‘האם ציפית לישועה?’, במילים אחרות האם חיכית לגאולה שתבוא, האם חשת את הצימאון אליה? – את ההרגשה הזו יכול היה להרגיש מי שציפה לשיטפון מעל נחל יבש וזכה לראותו מזין את אפיקו של הנחל, בבת אחת, מרווה את צימאונו של המדבר. טוב להסתכל כך בטבע, ממקום של התבוננות, למידה וחיבור. לטבע עצמו, לארצנו היפה ולמקורות שלנו כיהודים.

מרכז סיור ולימוד סוסיא מזמינים אתכם להצטרף למחנה הקיץ ‘מעיינות בהר’ לבנות כיתה ז’-ח’.
לפרטים: 1599-507-517

אולי יעניין אתכם:

שא נא עיניך

שא נא עיניך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל גבעת ארטיס שבבית אל ממוקמת במקום שהוגדר בתנ”ך “שער השמיים” – אך היא בהחלט מציעה תצפית נפלאה

קרא עוד »

מדבר, לא מה שחשבתם

מדבר, לא מה שחשבתם מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מחולות צבעוניים לגבי מים רוחשים בגבי ימין ועין ירקעם קְצָת דָּרוֹמָה לִבְאֵר-שֶׁבַערוּחַ בַּמִּדְבָּר נוֹשֶׁבֶת,שְׁבִיל לָעֲרָבָה יָרַד.

קרא עוד »
נגישות