ג' בטבת: נובל היסטורי לש"י עגנון

השבוע לפני 62 שנה קיבל הסופר הישראלי הנודע פרס נובל לספרות

בסיפור “מאויב לאוהב” המתאר בניית בית בירושלים כתב ש”י עגנון:
“לא אשבח את ביתי, כי קטן הוא ולא אתבייש בו בשביל שיש גדולים וטובים ממנו. ביתי קטן, אבל מקום יש בביתי לאדם שכמותי שאינו מבקש גדולות”.
בשבוע שבו קיבל ש”י עגנון את פרס נובל, ביקשנו לילך אצל ביתו בירושלים. זה המשקיף את נחל ארנון, בשכונת ארנונה, ברחוב קלאוזנר אשר היה לו לרועץ.
כל מקום בירושלים, מגלה ירושלים אחרת. לנפוש ולהתרגש כל פעם מחדש, לגלות מקומות חדשים, לגלות אוצרות המצויים מתחת ליד, כאלו שמדברים עליהם אבל מעולם לא הגענו עליהם. אז בין אתר מים אחד למשנהו, בין מוזיאון חדש ופינת חמד חדשה, שמנו פעמנו לבית הסופר שמואל יוסף עגנון בשכונת תלפיות.

ש”י עגנון נולד עם השם שמואל יוסף צ’צ’קס. אביו עסק בסחר פרוות והיה מחסידי הרבי מצורטקוב. כבר מילדותו שקד על לימוד המסורת התרבותית היהודית וכן הרחיב את השכלתו הכללית. שיריו הראשונים נכתבו בהיותו בן 9

בשנת 1908 עלה לארץ, אך שב לגרמניה בשנת 1918. שנתיים לאחר מכן נשא לאישה את אסתר מרכס וב-1924 חזר להשתקע בארץ. בכתביו הראשונים הושפע מערכים שהביאו עימם בני העלייה השנייה. לתקופת מה עזב את אורח החיים היהודי מסורתי, אך מששב אליו חזר להיות יהודי דתי. עגנון כתב חמישה רומנים: “הכנסת כלה”, סיפור פשוט”, אורח נטה ללון”, תמול שלשום” ו”שירה”. היה חתן פרס נובל לספרות בשנת 1966 (כאמור, השבוע לפני 62 שנה).
בספריו תיאר עגנון את הנופים שבהם בילה בחייו. למשל “אורח נטה ללון” – פולין, “פרנהיים” – גרמניה, “תמול שלשום” ביפו, “תהילה” ו”שירה” – ירושלים.

ביקור בביתו בשכונת תלפיות הוא ביקור לתוך הנפש. בית ש”י עגנון, הבית בו חי עגנון על חדריו המקוריים הוא בן שתי קומות ובו תערוכה מתמדת, העתק של מדלית פרס הנובל, חדר האורחים הצנוע ובו כורסא אחת בודדה (עם סיפור מרתק על המפגש בינו ובין רבה של ירושלים הרב קוק זצ”ל), חדר קטן לקריאה והקרנת סרטים מימי חייו.
בקומה השנייה של הבית נמצאת הספרייה העשירה שהייתה כה חביבה על עגנון ובה כ-9,000 ספרים.
אגב, השבוע צוינו גם 127 שנה ללידתה של המשוררת היהודייה שחלקה עם עגנון את הפרס, נלי זק”ש. זק”ש, שעסקהלא מעט בחורבנו של העם היהודי בשואה, צוטטה בזמנו כמי שאמרה שבעוד ש”י עגנון מייצג את מדינת ישראל, היא מייצגת את הטרגדיה של העם היהודי.

איך מגיעים?
נוסעים בדרך חברון עד לכניסה לשכונת תלפיות. שם פונים לעבר ארנונה, רחוב קלוזנר 16.
פרטים על שעות הפתיחה והסיורים: 02-6716498.

אולי יעניין אתכם:

מאחורי הפרוכת

מאחורי הפרוכת מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מסע אל אמנות יהודית אותנטית המסתירה טפח ומגלה סיפור פרק א’ – קצרין בט”ו כסלו תשס”ז, עשרה ימים

קרא עוד »

4 רוחות מהר צפחות

4 רוחות מהר צפחות כתב וצילם: קובי פינקלר מסלול חדש ומותאם למשפחות נפרץ בהר השוכן בפאתי הרי אילת פרשיות השבוע הקרובות, המתארות את מסעות בני

קרא עוד »

התהפוכות של שבטה

התהפוכות של שבטה בהדרכת הארכיאולוג ד”ר יותם טפר, כתב: ראובן שדה, צילום: עמית אררט שלוש כנסיות מרשימות, בריכות אגירה עצומות, אורוות סוסים, מחסנים ומתקנים חקלאיים

קרא עוד »
נגישות