נס חנוכה של דני בז

מי היה מאמין שלקורס הטיס של צה"ל יתקבל אדם בעל עין בריאה אחת?

נס חנוכה של סא”ל מיל. דני בז הוא סיפור בלתי נתפס של איש שייטת 13, לוחם עז, שנפצע בתאונת אימונים ואיבד את עינו. בכל זאת הצליח על אף מוגבלות זו וכנגד כל היגיון וכל מוסכמה וסיכוי להגשים את מה שאיש מעולם לא העז לעשות – להפוך לטייס של חיל האוויר.
הנס הזה אירע בחנוכה, נר ראשון, כשאל”מ צחיק יבנה היה שליח גורל עבור דני בז, שהדליק את האור בחנוכיית הפלאים שהאירה את חייו לעד. אל”מ יבנה מסר באותו היום, בפגישתו עם מפקד חיל האוויר, את מכתבו של קצין צעיר בימייה, הלא הוא דני בז, שמבקש להתקבל לקורס טייס.
“מהרגע שהחלטתי לכתוב את המכתב המרגש לאלוף בני פלד, נדרך גופי ונכנס לאי שקט בלתי רציונלי” – ודווקא אז, הגיע לבית הוריו שליח צבאי ובידו מברק ממפקדת חיל האוויר שהוא מוזמן אל קברניט החייל. אמו שקיבלה את הזימון, לא העלתה בדעתה שמדובר ברגע היסטורי נדיר שעוד ידובר בו.
האם, ששלוש שנים קודם לכן חשבה שנהרג באותה תאונת אימונים בחיל הים, לא עיכלה שמפקד חיל האוויר דווקא מבקש את בנה לפגישה דחופה מחר. כששמעה על בקשת בנה סגן דני ממפקד החייל לעבור אל האוויר, הפטירה “דו ביסט א-גאנצן משיגענע” (אתה משוגע לגמרי), אבל מעכה אותו בחיבוק חם ואוהב.
דווקא באותו היום סבל מדלקת מכוערת שהפכה את עפעפי עינו הבריאה לחרך ירי: “אבוי לי, איך אופיע כך בפני מח”א? לא בלבד שאין לי עין אחת, עכשיו אני גם דלוק בעיין השנייה?”
דני כבר ראה בדמיונו כיצד הוא הופך לבדיחת השנה בצה”ל. רק כלב לברדור (כלב נחייה) היה חסר לו כדי להשלים את התמונה הגרוטסקית הזאת, ובכל זאת בנר רביעי של חנוכה, 11.12.1974 אירע הנס השני.
עם הרבה שכרון חושים וגאווה, צעד דני אל לשכת המפקד ומבחינתו די היה בכך שהאלוף מקבל אותו. עבורו זה היה הישג עצום. אווירת חג החנוכה שריחפה באוויר ופרשת “וישב”, בה מסופר על חילוצו של יוסף מן הבור, על פתרון חלומות וראשית עלייתו לגדולה של יוסף, קיבלו משמעות כבדת משקל והיו מבחינתו מתנת חנוכה מושלמת.
העובדה שהוא עומד להציג את חלומו בפני דמות הרואית כמו בני פלד (מכונאי מטוסים שהפך לטיס מחונן ולמפקד החייל), הייתה עבורו סימן שהוא יוצא מתוך הבור הגדול של הייאוש שאפף אותו בעת הפציעה ואובדן העין ואות משמיים שדמות חשובה לא פחות מזו של יהודה המכבי ממתינה לו.
האמת היא, שמעולם לא האמין שבמצבו הרפואי, עם עין אחת יאפשרו לו להתקבל ולהיות פרח טייס. והנה, עם כל התחזיות הפסימיות של הסביבה, התעניין האלוף במשפחתו, בתנאים שהביאו אותו לכתוב את המכתב אליו ואפילו שיתף את דני בחוויותיו ממלחמת יום כיפור.
“למה אתה עושה את זה להורים שלך?”, שאל בקול תקיף, על מנת לבחון את גודל המוטיבציה של דני.
“אני רוצה לתרום למדינה את המקסימום”.
זה נשמע כמו סיסמה נבובה וקלישאתית ובני פלד ענה בחיוך:
“אם כך אתה לא במקום הנכון. אם אתה רוצה לתרום לך לקרן הקיימת, בחייל האוויר לא תורמים. בחיל האוויר עושים”.
דני כבר חשב שהוא קלקל את השורה, אך פלד החריף ועוזרו עדו אמבר, התחילו לנהל מולו משחק שח-מט מתוחכם ומבלבל, שבעצם הפך להיות משחק חייו. בסופה של השיחה, כשפלד שיתף בה גם טייס נוסף שאיבד בעבר את מאור עיניו באופן זמני וביצע צניחה עיוורת, היה בטוח דני שחלומו גז. לבסוף הפתיע אותו טייס וחתך: “כן, אני ממליץ”.
דני ראה בכך ממש נס משמיים, שהרי אין בעולם טייס עם עין אחת.
הפגישה עם האלוף ששלח אותו לקורס טייס, הותירה בו רושם עצום לכל החיים. בעיקר לימדה אותו שעם רצון אמתי והתמדה, רק השמיים הם הגבול. הוא גם קיבל שיעור מרתק בכל הקשור לאנושיות, לפתיחות ולמתן הזדמנויות, גם כשהתנאים נראים, לכאורה, בלתי מציאותיים.
בני פלד, האמין באדם וברוחו והוא הפך להיות האבא הרוחני שלו.
המבצעים של דני במסוק ה”בל 205″ הפכו אותו ללוחם אוויר שהפך לאגדה.
בסוף שנות ה-70 נסגר מערך ה”בל 205″, מסוקיו הוצאו לגמלאות ואוחסנו בבסיס חצרים. את מקומם של ציפורי המדבר הוותיקות תפסו ה”אנפות” – “בל 212” – שהמשיכו לשאת בעול מסוקי הסער, וגם כאן הפליא דני לעשות.
אחרי שפרש מן הצבא, הפך להיות חלק מצוות ה”מוסד” והצטרף למסע חובק עולם שנועד להתחקות אחרי פושעי מלחמה נאציים ידועים לשמצה, שהצליחו לחמוק מזרועות החוק וביניהם דר’ אריברט היים, רופא המוות המפלצתי ממחנה הריכוז מאוטהאוזן.
הוא גם היה בסוד העניינים במרדף אחרי הפושע ד”ר יוזף מנגלה, שלבסוף ישראל לא אישרה את לכידתו – והוצאתו להורג של הרוצח בחלוק הלבן, הייתה ללא עזרתה של מדינת ישראל.
דני המשיך במבצעים מסווגים שונים, בהם שליחויות לאפריקה, ניסוי מערכת מיוחדת בה שב לטוס במטוסי “קורנס” וב”פנטום” המיתולוגי וכן הצליח בתביעה כנגד מנהל התעופה האזרחי, הצלחה שסללה את הדרך לעולם התעופה עבור נכים ובעלי מוגבלויות שונות: “זהו ניצחון הרוח על הנכות”.
כל חייו סרב להשלים עם תדמית הנכה, בחר בקריירה צבאית וביטחונית מגוונת וחובקת עולם תוך התמודדות קשה, צורבת ועיקשת במכשולים בירוקרטיים צבאיים ובקיבעון מחשבתי של מפקדים, עד שפגש בנס החנוכה את מפקד חיל האוויר בני פלד המנוח (נפטר ב-2002).
מאז גם אנשים עתירי אגו בחייל, מצליחים להפנים את העובדה שבבית הספר לטיסה של חיל האוויר, יכול להתרוצץ חניך בעל עין אחת בלבד.

אולי יעניין אתכם:

נחל חזורי: זורמים עם האתגר

נחל חזורי: זורמים עם האתגר מאת: צוות אתר נלך www.nelech.co.il מסלול מאתגר למיטיבי-דלג שאינם חוששים להירטב חל חזורי-נחל גובתא-בניאס הוא מסלול למיטיבי לכת בדרום החרמון,

קרא עוד »

האגם בנחל אורן

האגם בנחל אורן מאת: צוות אתר נלך www.nelech.co.il במצוקים הירוקים של הכרמל, מנוחה עם מים וירוק בעיניים בנחל אורן, לאחר הגשמים, נוצר לו אגם עונתי

קרא עוד »
נגישות