טיפולים הוליסטיים

גם קיפוד קירח מכאן ומכאן יכול להצמיח קוצים בדרכים טבעיות

לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים מגיעים כ-5,000 בעלי חיים מדי שנה.
הטיפולים ניתנים להם מסביב לשעון והם כוללים ניתוחים, טיפולים שוטפים כגון האכלה, החלפת תחבושות וקיבועים, מתן תרופות וויטמינים וגם טיפולים משלימים כגון פיזיותרפיה והידרותרפיה. בתקופה האחרונה החלו לשלב בבית החולים גם טיפולים הוליסטיים לבעלי החיים. מדוע טיפולים הוליסטיים? כי ישנם בעלי חיים, כמו בני אדם, שהרפואה הקונבנציונלית לא מצליחה לתת מענה לבעיות שלהם ובדרכים יצירתיות יותר, ניתן לסייע להם ולרפאם.
אחת לשבוע מגיעה לבית החולים מיכל בן צבי, מומחית ברפואה אלטרנטיבית שבוחנת את בעלי החיים מקרוב ורוקחת עבורם מיני תרופות מיוחדות.
כך לדוגמה, צבייה שהגיעה במצב קשה ולא הסכימה אפילו להרים את ראשה קיבלה תמצית פרחים מיוחדת שהוצמדה לחוטמה ודקות אחדות לאחר מכן היא כבר נראתה מאוששת יותר, הרימה את הראש ואפשרה להעניק לה טיפול רפואי.
בבית החולים נמצא בימים אלו קיפוד שהגיע לטיפול בחודש אוגוסט כשהוא סובל ממחלת הגרב, מחלת עור שגורמת להתקשות של העור ולנשירת הקוצים.
הקיפוד קיבל את הטיפול הנדרש שכלל מתן ויטמינים, אנטיביוטיקה, תרופות הרגעה, מנוחה ומזון מתאים. לאחר שבועות אחדים, הוא החלים ממחלת הגרב והמטפלים ציפו כי הקוצים שלו יתחילו לצמוח. מסיבה לא ברורה, הקוצים פשוט לא צמחו ובמצב כזה הוא כמובן לא יכול לשוב אל הטבע: הוא חשוף ועלול להיפגע, מנגנון ההגנה הבסיסי ביותר שלו אינו קיים.

מיכל הגיעה לבית החולים ובחנה את התאמת התרופות והצמחים במיוחד עבורו. כך היא עושה תמיד, לא מתאימה תרופות לבעל החיים רק על פי הסוג שלו אלא ממש בהתאמה אישית על פי אופיו והתנהגותו.
לאחר מכן מיכל רקחה תכשירים שמתאימים לו והנחתה את המטפלים כיצד להשתמש בהן מדי יום.

כמה שבועות לאחר תחילת הטיפול, אפשר כבר לראות התחלה של צמיחת קוצים – אך העור שלו עדיין יבש מאוד ונראה שגם המצב הנפשי שלו, הגעגועים לטבע, הלחץ מהשהיה הממושכת באשפוז מבלי שיש לנו יכולת להסביר לו שכל מה שאנו עושים, נעשה בשבילו ולמען החלמתו, מעכב את צמיחת הקוצים.
מיכל נתנה למטפלים ספריי מיוחד עשוי מצמחים, בניהם קמומיל וחיעד. הספריי נעשה בתהליך זיקוק עדין שבו מפיקים מים תראפויטיים. על ידי הרחה הוא גורם לרוגע ומעורר את החיבור לטבע בשל הריחות העזים.
לאחר מכן גופו של הקיפוד נמרח במשחה צהובה שמכילה חומרים המופקים מצמחי מרפא כגון חמאת שיאה וקלנדולה שתפקידם להאיץ את הריפוי, להרגיע, לחזק את הגוף ויש בהם חומרים אנטי דלקתיים.
לעת עתה המטפלים מורחים את המשחה רק באזור מסוים כדי לראות איך העור של הקיפוד יגיב אליה; אם הוא ירגיש אתה בנוח, עם הזמן היא תמרח על כל גופו.
לאחר מכן, על כל גופו של הקיפוד הקירח נמרח ג’ל לעידוד ולחידוש הרקמות. יש בו שמן נים, שבהודו מכונה “מרפא המחלה” או “אזדרכת הודית”.
עכשיו באמת נותר לקוות שהקיפוד הקירח יצמיח בקרוב קוצים ויוכל לשוב אל הטבע.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות