קבל עם ועדה

הווידוי הוא הכלי העוצמתי שבו מגלה הקב"ה אמון בבני אדם וביכולתם להשתנות - במיוחד כשהוא אינו נעשה בחדרי חדרים


“אני מסכים עם אלה שאומרים שבהצהרה הראשונה שלי אחרי שהעדתי לא הבעתי מספיק חרטה. אני לא חושב שיש דרך מפוארת מלומר ולהודות בפני כולם – אני חטאתי […]. לפני כמה ימים הייתי בפלורידה וחבר יהודי נתן לי ספר שנקרא ”שערי תשובה”. יש בו קטע מדהים שקהילות מסוימות הכניסו אותו לתפילת יום הכיפורים. והיום אני רוצה לקרוא לכם חלק מאותו ספר […]: ‘עכשיו זה הזמן שהדברים מתחילים להתהפך. העלים מתחילים להפוך מירוק לאדום ולכתום. הציפורים מתחילות לנדוד ולהפוך את כיוון מעופן – דרומה. בעלי החיים מתחילים לאחסן מזון לחורף. לעלים, לציפורים ולבעלי חיים המפנה בחיים מגיע באופן אינסטינקטיבי. אבל עבורנו, המפנה לא בא כל כך בקלות. זה לוקח כוח ורצון עז לשינוי בחיים. זה אומר בראש ובראשונה לשנות הרגלים ישנים. זה אומר להודות שעשינו דברים שאינם נכונים, וזה אף פעם לא קל. זה אומר שהאגו נפגע קשות. זה אומר שצריכים להתחיל הכל מהתחלה. וזה תמיד כואב. זה אומר שאדם צריך להתוודות ולהגיד שהוא מצטער. אבל זה גם אומר שיש לנו את היכולת להשתנות'”.
הקטע שלפניכם הוא מהנאום ההיסטורי שניתן ביום שישי ה-11 בספטמבר 1998 על ידי נשיא ארה”ב ביל קלינטון לאחר סאגת הבגידה שלו עם מוניקה לוינסקי.
לאחר וידוי זה, אפשר להגיד שהנשיא לשעבר ביל קלינטון חזר למעמדו הקודם והוא נחשב לאחד מהנשיאים עם הכי הרבה השפעה ותמיכה בארה”ב. הוא נערץ ונאהב על ידי מיליונים למרות מה שהוא עשה. הוא עמד כפסע בפני הדחה נשיאותית, אך הווידוי שלו באותו יום שישי השקיט את הלבבות.
המושג “וידוי” לא נולד בנצרות ולא בשום דת אחרת. המושג “תשובה”, שהמרכיב המרכזי שלה הוא הווידוי, ניתן לנו במתנה על ידי היהדות. הרמב”ם מחשיב את הווידוי כמצווה: ” […] כשיעשה תשובה וישוב מחטאו חייב להתודות לפני האל ברוך הוא, שנאמר: “איש או אשה כי יעשו וגו’ והתוודו את חטאתם אשר עשו’, זה וידוי דברים. וידוי זה מצות עשה” (הלכות תשובה פרק א הלכה א).
האפשרות לעמוד מול עצמך, מול אלוקיך או בפני רבים ולהודות על החטא ולהתוודות בין ברבים בין ביחיד, היא זו שמניעה את גלגלי התשובה.
הסיפור המקראי בפרשתנו חושף אותנו לווידוי ברמות הכי עליונות:
יהודה בוער מבפנים – האם הסוד שלי יתגלה? תמר שולחת לו בדיסקרטיות את הערבון והוא מבין את פשר הדבר: תמר לא תחשוף אותו. הדבר הכי מתבקש לעשות זה לדון את תמר למוות ולסגור את העניין הזה, ברגע שהיא תמות הסוד אף פעם לא יתגלה. האגו של יהודה שולט בו, האם הוא יודה בטעות אל מול כל הקהל וידון את עצמו להשפלה פומבית? יהודה מוציא שתי מילים מפיו – “צדקה ממני”.
יהודה מתוודה ברבים: הוא עושה תשובה, אך לא תשובה פרטית אלא תשובה לעיני כל. הווידוי הוא פומבי, יהודה כובש את האגו. כבישת האגו על ידי יהודה וכבישת האגו על ידי תמר גורם לילדים שיצאו מהם להיות לשושלת המלכים ובעתיד למלך המשיח.
מתנת הווידוי שהעניקה היהדות לעולם היא אחת המתנות המאתגרות ביותר את החברה האנושית. היא דורשת מהחברה לקבל את האחר למרות שהוא כשל. זה הולך נגד התפיסה שהחיים דטרמניסטיים והאדם אינו יכול להשתנות, ושטבעו ישאר לנצח כפי שהוא נברא. היהדות טוענת שהאדם על ידי הכלי הזה של וידוי יכול להשתנות לחלוטין. מחשבת הווידוי היא כל כך רדיקלית, שדתות שונות אימצו אותה לליבן – אבל תוך כדי הסרת אחריות מהחברה ומהאדם ומסירתה לגבוה, לכנסיה או למקדש. לפי הדתות האחרות האדם מתוודה לאלוקיו ורק האלוקים או נציגו עלי אדמות יכול לסלוח ולמחול. רק כהן הדת יכול לשמוע את הווידוי ולכפר על חטאי החוטא. שיטה זו מסירה את האחריות מהחוטא עצמו ומהחברה הסובבת אותו.
אך הווידוי בגישה היהודית שלו, כווידוי כלפי החברה המאתגר את מרקם החיים, מאלץ את האדם להאמין בזולתו ובעצם להאמין בעצמו שוב. הווידוי הוא הכלי העוצמתי שבו האלוקים מגלה אמון בבני אדם בזכות יכולתם להשתנות.

אולי יעניין אתכם:

נחל חזורי: זורמים עם האתגר

נחל חזורי: זורמים עם האתגר מאת: צוות אתר נלך www.nelech.co.il מסלול מאתגר למיטיבי-דלג שאינם חוששים להירטב חל חזורי-נחל גובתא-בניאס הוא מסלול למיטיבי לכת בדרום החרמון,

קרא עוד »

האגם בנחל אורן

האגם בנחל אורן מאת: צוות אתר נלך www.nelech.co.il במצוקים הירוקים של הכרמל, מנוחה עם מים וירוק בעיניים בנחל אורן, לאחר הגשמים, נוצר לו אגם עונתי

קרא עוד »
נגישות