סיפורי סבתא

קורותיה המצמררות של קולט היון, סבתו של אליעזר היון, מתחברות לסיפורי התנ"ך בספר שהוציא לאור

בימים אלה יצא לאור ספרו של אליעזר היון, "מלך לא מלך", המתאר סצנות מעולם התנ"ך באופן מפתיע, חודר כליות ולב ומרתק בעומק ובחוויה שהוא מעניק לקורא.
אליעזר הוא בחור חרדי, אולי הסוציולוג החרדי הראשון בישראל ואת עקבות הראייה החברתית שלו ניתן למצוא בין דפי ספרו החדש שפרקים מתוכו, במיוחד אלה המתארים את רדיפות עם ישראל, הולמים את סיפורה של סבתו קולט בימי השואה.
הנה שני הסיפורים הקשורים לסבתו, חלק קטן מסיפורה של קולט [קילשא] היון [סרף לפני נישואיה], בימים הקשים של ימי מלחמת העולם השנייה. קולט נפטרה בחודש אב תשע"ז ונקברה בהר המנוחות בליל תשעה באב.

אליהו והמלאכים
היה זה בשנת 1943 וקולט הייתה כבת 14 בלבד. לאחר תלאות ובריחה מכפר לכפר מאימת הנאצים ומשתפי הפעולה ממשטר וישי עטתה על עצמה תחפושת של אישה הכורעת ללדת. היא עלתה בלאואפטיה על הרכבת, ושם נתקלה בקצין אס. אס. שביקש את תעודותיה. קולט החווירה, אך אז הופיע משום מקום זקן – "אולי היה זה אליהו הנביא", אומרת קולט, ובקול בוטח הכריז באוזני הקצין כי זו אשתו. הקצין הביט בו וביקש את תעודותיו, ולאחר שהם נמצאו תקינות פנה לדרכו ללא אומר ומלים. עד היום לא מצליחה קולט להבין מדוע הוא לא ביקש גם את תעודותיה, ובכלל מהיכן הופיע הזקן האלמוני.
בתום תלאות נוספות הגיע קולט לכפר בשם סלורודז'ורד, שם ידעה שמסתתר אחיה אלפונס. היא ביקשה מבעלת הבית אופניים וזו ניאותה להביא לה 'רק שתעזוב את הבית', וקולט יצאה לדרך הארוכה אל הכפר בשיירה של רוכבים גויים.. באחד מעיקולי הדרך ניצב מחסום בו עמדו חיילים נאצים וביקשו מן הרוכבים להזדהות. בדיוק כמו ברכבת, הופיע מאחוריה אדם זקן שרכב על אופניו והכריז באזני השומרים כי היא בתו. לאחר המעבר במחסום ניגש הזקן לנערה הצעירה והציע לה מקלט בביתו. הוא סיפר לה כי הוא ואשתו עריריים והוא ישמח לאמץ אותה כבת. קולט סירבה, ולאחר יום בביתו המשיכה בדרכה לכפר בו שהה אחיה.
המתח העצום והסכנות בהם הייתה נתונה בכל רגע נתון השפיעו על מצב בריאותה והיא הגיעה אל הכפר כשהיא קודחת מחום. בעלת הבית בו הסתתר אלפונס לא התרשמה ממצבה והורתה לה להתחיל לעבוד. "באותו לילה תפרתי 40 סדינים שהיו עם חורים גדולים במיוחד. מעודי לא תפרתי תפירה כזו ולא היה לי כל מושג כיצד עושים זאת. מאחר שהמלאכה נעשתה אני מאמינה עד היום שהיו אלו מלאכים שתפרו במקומי", אומרת קולט.

השביל הנכון
אלפונס וקולט שהו כאמור בכפר סלורודז'ורד'. אלפונס עבד באחת החוות שבמקום והוריהם שהו בכפר אחר, עד שגם אליו הגיעו הנאצים. האב שעבד בחנות פחם ביקש לדאוג קודם כל לאשתו ובסיוע בעל החנות הכניס אותה לשק פחם שהובל אל הכפר בו הסתתרו קולט ואלפונס. אלא שהמוביל סירב להיכנס לכפר והותיר את האם על פרשת דרכים, תועה וטועה בבחירת המסלול. הדרך התארכה, והאישה איבדה את כוחותיה; דקות ספורות לפני ששקעה אל תהום של ערפול חושים, הבחינה באור מנצנץ. היא פנתה אליו במהירות וגילתה אגם שמפריד בינה לבין האור. המים לא היו נראים עמוקים והיא החליטה לחצות את הנהר ברגליה. לאחר הפסיעה הראשונה הבינה את טעותה – האגם היה עמוק, הבוץ טובעני והיא החלה לטבוע.
בשארית כוחותיה צעקה האישה לעזרה, כאשר לפתע, כמו בסיפורי אגדות, הופיע אלפונס עם פנס וכלב ובעזרת אנשים נוספים חילצה מן הנהר. התברר כי השביל הנידח בו פנתה הוביל אל עבר החווה בה עבר אלפונס, והצעקות הובילו אותו ואת חבריו אל הנהר שם הוא מצא למרבה ההפתעה את אמו על סף מוות.
האישה הצדיקה ששמרה על יהדותה, על המצוות ועל מזון כשר חרף התנאים הסוריאליסטיים של המלחמה, משוכנעת הייתה כי מישהו במרומים שמע את תפילתה ושלח לה את בנה ברגע הנכון.

אולי יעניין אתכם:

מאחורי הפרוכת

מאחורי הפרוכת מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מסע אל אמנות יהודית אותנטית המסתירה טפח ומגלה סיפור פרק א' – קצרין בט"ו כסלו תשס"ז, עשרה ימים

קרא עוד »

4 רוחות מהר צפחות

4 רוחות מהר צפחות כתב וצילם: קובי פינקלר מסלול חדש ומותאם למשפחות נפרץ בהר השוכן בפאתי הרי אילת פרשיות השבוע הקרובות, המתארות את מסעות בני

קרא עוד »

התהפוכות של שבטה

התהפוכות של שבטה בהדרכת הארכיאולוג ד"ר יותם טפר, כתב: ראובן שדה, צילום: עמית אררט שלוש כנסיות מרשימות, בריכות אגירה עצומות, אורוות סוסים, מחסנים ומתקנים חקלאיים

קרא עוד »
נגישות