טיפול יע(י)ל

במקרים יוצאי דופן, מוזנקים גם רופאים המתמחים בבני אדם לטיפול בחיות הבר

לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים הגיע החודש יעל בוגר, שנפצע באורח קשה ברגלו. זה קרה באזור שדה בוקר, ככל הנראה כתוצאה מתאונת דרכים.
בתאונה נשברה עצם ההומרוס של היעל – העצם הנמצאת בחלק העליון של הרגל הקדמית ובהשוואה לגוף האדם, עצם הזרוע בסמוך לכתף. כדי לאחות את השבר, נזקק היעל לניתוח מורכב שבו יושתלו פלטינות ברגלו כדי שהשבר יתאחה כראוי.
צילום הרנטגן הבהיר כי המקרה אירע כמה שבועות לפני כן ומכיוון שהיעל המשיך להסתובב בטבע עד שנצפה על ידי פקח והובא אלינו, השבר החל להתאחות באופן בלתי תקין.
כדי שהניתוח יצליח, הוחלט לבקש סיוע מכירורג שמתמחה באורתופדיה. לשמחתנו, ד”ר יריב גולדשטיין, מנהל יחידת כתף בבית החולים אסותא אשדוד, התנדב למלאכה המורכבת.
ד”ר גולדשטיין נוהג לבצע מידי יום ניתוחים מסוג זה בבני אדם ומכיוון שראה חשיבות גדולה בניתוח כזה, של חית בר שזקוקה לטיפול כל כך חשוב, נחלץ לעזרת היעל וחבר לצוות הווטרינרים של בית החולים לחיות בר – לד”ר יגאל הורוביץ, מנהל בית החולים ווטרינר הספארי, לד”ר אריאלה רוזנצוויג ולד”ר אלסנדרה קרנימאו.
במשך כ-4 שעות שקד הצוות ברשותו של ד”ר גולדשטיין על ניתוח רגלו של היעל. תחילה חשפו הרופאים את האזור וניקו אותו מהאיחוי שהחל להיווצר; לאחר מכן, הוחדרה למקום פלטינה ננעלת שאיחדה בין שני חלקי העצם. זה היה ניתוח ארוך ומורכב – הכל נעשה בזהירות יתרה על מנת שלא לפגוע בעצבים ובכלי דם ורק לאחר מכן החל הצוות לבנות את העצם באמצעות חוטי מתכת ובעזרת הפלטה.
כיון שמדובר בחיית בר, היה צורך בקיבוע יציב וחזק במיוחד. ד”ר גולדשטיין נוהג לבצע, כאמור, הרבה מאוד ניתוחים כאלה בבני אדם, אך לאחר שנותחו הוא נוהג לבקש מהם שלא להשתמש ביד למשך ששה שבועות. במקרה של בעלי חיים לא רק שאי אפשר לבקש ממנו לא להשתמש ברגל הקדמית, הוא גם נוהג לדרוך על הרגל הזאת ולהעביר אליה משקל רב מאוד, בניגוד ליד האנושית של ההולכים על שניים, שלא מופע עליה בכלל לחץ.
היה ברור שבתוך ימים אחדים ינסה היעל לעמוד על רגלו המנותחת ולכן היה צורך לייצר תמיכה חזקה ויציבה באופן מיוחד. הפעם היה מדובר גם בציוד רפואי יקר מאוד: לבעלי החיים, בניגוד אלינו, אין ביטוח רפואי ולניתוחים מסוג זה יש עלויות גבוהות. שמחנו שחברת “עמוס גזית”, חברה למוצרים רפואיים, תרמה את הציוד הרפואי לניתוח וכך היעל זכה למוצרים איכותיים מאוד ולקיבוע משובח.
על פי צילומי הרנטגן שנעשו מיד לאחר הניתוח, האיחוי נראה מצוין. היעל הועבר למנוחה ולאט-לאט החל להתאושש.
מאז היעל כבר נעמד על רגליו והוא אפילו מתחיל ללכת. צוות בית החולים הביע שביעות רצון מהניתוח, היעל מקבל באופן קבוע אנטיביוטיקה, תרופות לשיכוך כאבים ומדי כמה ימים הצוות הרפואי מחליף את התחבושות שלו. הרופאים מאמינים כי היעל כשיר לשוב בקרוב אל הטבע וזה יקרה ככל הנראה כבר בשבועות הקרובים.

אולי יעניין אתכם:

הם היו חמישה

הם היו חמישה מאת: יואב יאיר עולים בהרי ירושלים, מהזרימה החורפית בנחל מוצא ועד גיבורי קיבוץ מעלה החמישה וקיבוץ קריית ענבים לפני שאתמקד בכתבה על

קרא עוד »

ירושלים של גגות וחצרות

ירושלים של גגות וחצרות מאת: יואב ערמוני תמונות מסיור של חורף בעיר העתיקה בירושלים רחוב מוריסטאן חצר ההוספיס הלותראני מתחם מגדל דוד חצר המרכז הלותראני

קרא עוד »

מתגלגלים מימי דוד המלך

מתגלגלים מימי דוד המלך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל כשהסגווי מוליך אותנו מטיילת ארמון הנציב ומראה העיר העתיקה ועד נופי מדבר בצל הגשם “חיה” מוזרה

קרא עוד »
נגישות