הבלדה לאביב הנצחי

מאת: אודיה בראלי, מדריכה בבית ספר שדה סוסיא

מתי החלה החלוקה לעונות השנה וכיצד היא תיראה בעתיד לבוא?

קיץ וחורף, סתיו ואביב, כולנו משתמשים בשפת היומיום במושגים אלו. אך האם נוכל לחזות בארבע העונות הללו גם בשנה הארצישראלית?
הסיבה העיקרית להיווצרות עונות השנה נובעת מנטיית כדור הארץ ביחס לציר הסיבוב שלו סביב השמש. כאשר כדור הארץ נמצא בצד אחד של השמש, קרני השמש פוגעות בעיקר בחלקו הצפוני ובאזור זה יהיה קיץ, ואילו בצד הדרומי יהיה החורף. אך כשכדור הארץ יעבור חצי סיבוב סביב השמש, ויגיע לצדה השני, התוצאה תהיה בדיוק הפוכה: באזור הדרומי יהיה קיץ, ובצד הצפוני של הכדור יופיע החורף.
חלוקת השנה לשתי עונות מרכזיות ולשתי עונות מעבר המקובלת ברוב העולם, מקורה באירופה. ככל שמצפינים באזור המיושב על פני כדור הארץ ההבדלים בין מזגי האוויר נעשים יותר קיצוניים. לכן באירופה הממוקמת באמצע חצי הכדור הצפוני, המעברים יהיו ברורים וייצרו עונות מעבר, ואילו בארצנו הקרובה יותר לקו המשווה תהיה להן פחות משמעות. ניתן להבין כעת מדוע בישראל לא הוכרו האביב והסתיו עד ימי חז"ל (בתנ"ך ההתייחסות היא כמצב התבואה באותו הזמן).
ניתן לראות החל מתקופה זו קהילות יהודיות זו שנתנו משמעות רבה למעגל השנה ולעונות ע"י פסיפסים שעיטרו את בתי הכנסת, ובהם מעגל השנה הניצב במרכז רצפת הפסיפס ומצביע באופן ישיר על מתן חשיבותן של העונות. כדוגמת אלה ניתן לראות בבית הכנסת בבית אלפא, בחמת טבריה, בציפורי ועוד.
הפעם הראשונה בה מוזכרים הקיץ והחורף במקרא, מופיעה בהקשר של המבול: "זֶרַע וְקָצִיר וְקֹר וָחֹם וְקַיִץ וָחֹרֶף, וְיוֹם וָלַיְלָה–לֹא יִשְׁבֹּתוּ" (בראשית, ח, כב)
ספורנו מפרש על הפסוק: "לא יִשְׁבּתוּ" מִלְּהַתְמִיד עַל אותו הָאפֶן בִּלְתִּי טִבְעִי שֶׁהִגְבַּלְתִּי לָהֶם אַחַר הַמַּבּוּל, וְזֶה שֶׁיֵּלֵךְ הַשֶּׁמֶשׁ עַל גַּלְגַּל נוטֶה מִקַּו מַשְׁוֵה הַיּום, וּבִנְטִיָּתו תִּהְיֶה סִבַּת הִשְׁתַּנּוּת כָּל אֵלֶּה הַזְּמַנִּים, כִּי קדֶם הַמַּבּוּל הָיָה מַהֲלַךְ הַשֶּׁמֶשׁ תָּמִיד בְּקַו מַשְׁוֵה הַיּום, וּבָזֶה הָיָה אָז תָּמִיד עֵת הָאָבִיב וְאָמַר שֶׁיִּהְיֶה זֶה "כָּל יְמֵי הָאָרֶץ" עַד אֲשֶׁר יְתַקֵּן הָאֵל יִתְבָּרַךְ אֶת הַקִּלְקוּל שֶׁנַּעֲשָׂה בָּהּ בַּמַּבּוּל, כִּי אָז יָשׁוּב מַהֲלַךְ הַשֶּׁמֶשׁ אֶל קַו מַשְׁוֵה הַיּום כְּמֵאָז, וְיִהְיֶה תִּקּוּן כְּלָלִי לִיסודות וְלִצְמָחִים וּלְבַעֲלֵי חַיִּים וּלְארֶךְ יְמֵיהֶם, כְּמו שֶׁהָיָה קדֶם הַמַּבּוּל."
זאת אומרת, שבעבר נטיית כדור הארץ לא הייתה קיימת ולכן לא היה הבדל בעוצמת הפגיעה של קרני השמש בין חלקו הדרומי לחלקו הצפוני של הכדור. המצב ההתחלתי בטרם המבול היה אביב, האיזון בין העונות.
ובעתיד לבוא מצב זה עתיד להתחדש, העולם ישוב להיות אביב, שזהו זמן של פריחה, שגשוג, חירות וחופש.
לימוד זה יכול להקנות לנו מבט חדש על תהליכים ועל הצורך להגיע לאיזון המבטא את השלמות הנצחית. הלוואי ונזכה להגיע בקרוב לאביב, לזמן תמידי של פריחה וחירות.

בית ספר שדה סוסיא מזמין אתכם להצטרף לאירוח וסיורים לקראת חג החנוכה –
טל' 1599-507509

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות