אל חרשי הברזל

שפלת יהודה משופעת אמנים הפותחים את ביתם לקהל הרחב. הכירו שניים מהם

מיצירותיו של סבא ניסים
סבא ניסים

שפלת יהודה מזמינה את המטייל לשפע אתרי תיירות המשלבים היסטוריה, מסעדות אותנטיות, יקבים מגוונים, רפתות וחזרה למקורות בדמות מלחמת דוד וגליית בין שכה לעזקה, בעמק האלה. מערות מסתור רבות, חרבות “עתרי ובורגין” המתעדות תקופות רחוקות בחיי הישוב היהודי וצימרים לרוב. בנוסף על אלה, ייחודו של האזור בחבל ארץ ירוק שבעבר היה קצה הארץ. היום הוא בטבורו, נגיש מאוד וקרוב מכל כיוון שלא נגיע אליו.
הגעה: נסיעה בכביש 1, המשך מצומת שער הגיא, נסיעה בכביש 38 המחודש והמשודרג. נחלוף על פני העיר בית שמש, צומת האלה, נמשיך בנסיעה עד הפניה ימינה למצפה משואה, ממנו נצפה בתצפית קסומה מערבה למושבים שהוקמו בשנות ה-50: גפן, תירוש ושדות מיכה, וכן על אשקלון ואשדוד. ממזרח נצפה בישובים צפרירים, גבעת ישעיהו, שריגים ומרכז ליאון. נחזור על עקבותינו, נפנה שמאלה ונכנס לישוב גבעת ישעיהו.
תחנתנו הראשונה: ביקור אצל האומן משה כץ שבמושב גבעת ישעיהו. בכניסה לבית מקדמים אותנו שני פסלים גדולים בדמות אריה ועייר, ובכניסה שער הבית עשוי מגלגל מתכת ובצדו פסל איילה שלוחה. נרד במדרגות לחצר הבית ונפגש במשה, איש חביב, מסביר פנים ושופע בהסברים.
מי אתה משה כץ, שאלתי? לא נולדתי נפח, פתח ואמר. אחרי שנים רבות בגידול פרחים, משראיתי שמזה לא אוכל להתפרנס, פניתי ללמוד את מלאכת הנפחות שאותה אני אוהב מאוד. נפח מפסל בפלדה, המעצב את יצירותיו בצורה ייחודית, וזאת תוך שמירה על צבעה של הפלדה.
המשותף לשיטת עיבודם של הפסלים הוא הליבון בתנור פחמים בטמפרטורות גבוהות. במהלך פגישתנו הוצגו בפני עבודותיו הרבות בביתו, בחצר ובסדנא – גדולים, קטנים וממוחזרים. יצירותיו הרבות מעוצבות בצורה ייחודית ופזורות בכל מרחבי הבית, המדפים והחצר.
משה מדגיש שהוא יוצר בעלי חיים בתנועה, על הגמישות והיופי שבתנועתם. אחד הפסלים האהובים עליו ביותר הוא “פסל הגדי” אותו הוא מלטף בחן, עליו הוא עמל במשך חמישה חודשים וחצי תוך שימוש ב-35 חלקים מהם יצר את הפסל. עבודותיו מוצגות במקומות רבים במוזיאון ישראל, בקניון ממילא ובנוסף בתערוכות בבאר שבע, בירושלים, בבית גבריאל ועוד.
אחרי ניסיון עשיר ורב והתמחות של משה במלאכה אומר לפני שנפרדנו בלחיצת יד: “אני כבר לא רוצה לעשות סקיצות, אני עוצם עיניים ועם הדמיון המפותח שלי אני כבר בתהליך תכנון ועשייה של הפסל”… לפני שעזבתי, מתוך התלהבות וסקרנות עשיתי סיבוב נוסף מהנה והבטתי ביצירותיו של משה כץ ונתגלו בפני פסלי קטנים וגדולים, דמויות שונות, בעלי חיים, אנשים בתנועה והיריעה גדולה מלהכיל.
בשכנות קרובה מאוד במושב צפרירים הסמוך, גר לו אומן חרש ברזל בשם נסים לוי הקרוי “סבא נסים”. סבא נסים הוא יוצר פסלי מתכת, אומנות שרכש בצעירותו עם הפסקה של שנים רבות. אחרי ניסיונות עסקיים בהם התנסה הבין מהר שזה לא המגרש שלו, ושתחום התמחותו הוא הפיסול בכף ידו, עשרת אצבעותיו ונשמתו.
את עבודות המסגרות למד סבא נסים בצעירותו. בחצר ביתו פזורות מאות עבודות אמנות מתכת, מיוחדות ומעניינות דוגמת בעלי חיים, גוף האדם ומאחורי כל פסל נרקם סיפור מאלף.
בפגישתי עם נסים הוא פורש בחן את מסע תולדות חיו מבגדד למעברת הצריפים הר טוב שבסמוך לבית שמש, ומספר בערגה על תקופת המעברות והביחד שאפיינה את שנות ה-50: נדד ונדד עד שמצא את מקום מושבו במושב צפרירים שבשפלה שהיה “בקצה העולם”…. וכיום בטבורה של ארצנו הקטנטונת.
סיור בחצר מפגיש אותנו המבקרים עם פסלי הברזל מבית היוצר של האומן והאמן בעל הדמיון המפותח: כבר בשלב הראשון של מציאת הגרוטאות מכל מיני סוגים הוא רואה בעיני רוחו למה יהפכו הגרוטאות.
הערך המוסף לביקור במקום הוא המפגש עם המטעמים הכורדיים מעשה ידיה להתפאר של ציונה רעייתו: הקובה האדומה, תבשיל של בורגול והחומוס, תבשילים עיראקיים, ממולאים מסוגים שונים ועוד.

יואב יאיר, מורה דרך מוסמך.
yoavyair@walla.com, 053-2503512

משה כץ
מיצירותיו של משה כץ
מיצירותיו של משה כץ

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

מארצות החום אל חלוני

מארצות החום אל חלוני מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן הופעתם של גוזלי שרקרקים ירוקים בבית החולים לחיות בר אינה מאורע שמתרחש כל יום בתוך

קרא עוד »
נגישות