פריחות וזרימות ברמת מנשה

חמש תחנות באחד ממרחבי הטיול המופלאים יותר שיכול החורף הישראלי להציע לחובבי הטיולים

תגידו שלום לבוס, הוציאו את הילדים מבית הספר תפסו יום שמש נאה וצאו אל הטבע, כי עכשיו זה הזמן! אל תחכו לפסח, העונה היפה היא עכשיו והמלצתי הפעם היא לחבל ארץ שלפעמים נזנח מעט על מפת הטיולים: רמת מנשה. המסלול מתאים לבעלי רכב גבוה ולכל מי שמוכן לטלטל את רכבו בדרכי עפר.

תחנה ראשונה- עין מחוללים
כנס מחולות העם בדליה היה אירוע רב חשיבות בשנים שקדמו להקמת המדינה, השתתפו בו להקות ומחוללים מאנשי ההתיישבות העובדת ותנועות הנוער החלוציות. אלפי צופים חזו בהופעות שנערכו בגבעות שליד הקיבוץ. להקות המחול הגו ריקודים מיוחדים לכבוד הכנס וחלקם נחשבים נכסי צאן ברזל וריקודי עם ישראליים עד עצם היום הזה. כנס המחולות האחרון התקיים בשנת 1968.
אחד האתרים המיועדים למחול היה עין מחוללים, ובו יתחיל הסיור שלנו.
ניסע בכביש 672, הוא כביש אליקים-גלעד, ובו נפנה שמאלה, בכביש הגישה לקיבוץ רמות מנשה. לפני שער הישוב נפנה שמאלה על פי סימון שבילים שחור ונמשיך בדרך עפר כחצי קילומטר לנחל שלף. הגשמים האחרונים פגעו קשות בשביל וחלקו קשה למעבר למכוניות פרטיות: סעו בזהירות, הפלג שזורם כאן בין עצי אקליפטוס וערבה מזרים את מימיו של עין מחוללים.
שורה נאה על עצי אקליפטוס נותני צל מלווה את גדת הנחל לאורך כ-200 מ’. כל שנותר לנו לעשות הוא לשוטט לאורך הפלג, ליהנות מעצי הערבה ומענפיהם התלויים מעל לפלג, או לתפוס מקום של צל ולפתוח שלחן

תחנה שנייה – עין סוקר
נחזור בדרך בא באנו לכביש 672, נעבור את הכניסה לקיבוץ דליה ולאחריה בקו פרשת המים של הגבעה נחפש את סימון השבילים הירוק מערבה (ימינה), שם ניסע לאורך דרך העפר הטובה. הסתכלו היטב בנוף: כולו מרחבים וירוק בעונה זו, ואף הגדרה והכרה בין לאומית יש למרחב זה – “מרחב ביוספרי”.: אזור שבו חיים אנשים כחלק בלתי נפרד מהמערכת האקולוגית שסביבם. הוא כולל אזורי טבע לצד המרחב ההתיישבותי הסובב אותם. באזור כזה מתקיימת שמירה על נופים, מערכות אקולוגיות, מגוון מינים ומשאבי טבע, אך במקביל מתקיים בו גם פיתוח בכל תחומי החיים: כלכלה ותעסוקה, חקלאות, תשתיות, תיירות, שירותים קהילתיים, קהילה ודמוגרפיה.
אזור רמת מנשה קיבל הכרה בינלאומית ע”י מועצת אונסק”ו העולמית ביוני 2011. “מרחב ביוספרי רמת מנשה” משתרע על פני 197,000 דונם – שטח כפול מזה של גוש דן. המרחב כולל שטחי מרעה, שטחי חקלאות, יערות נטועים ויערות אלון טבעיים, מגוון של בעלי צמחים וצמחייה טבעית נדירה.
ובשעה שהנוסעים מתפעלים מהנוף, זה שיושב ליד הנהג מביט שמאלה כל הזמן מחפש חורשת אקליפטוס וצפצפה. זיהית אותה? יופי, פנה שמאלה לדרך עפר פחות טובה ולא מסומנת עד הגיעך לעין סוקר, מעיין קטן ונחמד: שולחן ישיבה, נדנדה, כמה פרות שמביטות בך בעיני עגל והעיקר התחושה, התחושה הנפלאה שאתה הראשון שגילה את המקום הנידח הזה (כמובן חוץ ממי שהביא את השולחן ואת הנדנדה וגידר את המקום והבוקר של הפרות – וכותב שורות אלו).

תחנה שלישית- עין נילי
גבר, לא נשברת עדיין? אז תמשיך לעין נילי. נחזור לשביל הירוק שעכשיו נדמה לדרך המלך, נפנה שמאלה (מערבה) ופתאום באמצע הטבע הנהדר הזה, במרחב הביוספרי השמור, באמצע השום מקום נדחף לו בשחצנות כביש שש ואתה מזדהה לרגע עם הגופים הירוקים שכל כך התנגדו להעביר כאן את הכביש.
דרך העפר פונה שמאלה (דרומה), נצמדת לכביש שש ולאחר כמה מאות מטרים, ליד שדרת ברושים, יש יציאה לדרך עפר נוספת שמאלה (מזרחה). נפנה בה עד חורשת הברושים הבאה, שם נפנה ימינה לדרך משובשת שתוביל אותנו לעין נילי: קבוצת איקליפטוסים גדולה ומתחתיה בריכת אבנים נמוכה בגובה חצי מטר. המעיין נובע במעלה הנחל, וזורם לבריכה. אלמוני שטיפל במקום בנה את הבריכה, את הנדנדה מעל המים ואת שולחן האבן. האלמוני שמנקה את המקום מפעם לפעם זכאי להערכה אלמונית.
שמת לב שמשהו חסר במקום? ההמונים עם המנגלים עדיין לא הגיעו לכאן. אתה כן! תיהנה!

תחנה רביעית: מפל המים של מאגר גלעד (נחל רז)
חוזרים לדרך העפר הסלולה למחצה איתה הגענו ופונים מזרחה בדרך המיועדת לכלי הרכב החקלאים.
הדרך תסתיים בצומת T, כאשר מימין ושמאל כביש סלול. פנו שמאלה ולאחר כק”מ תראו משמאלכם את המפל. רדו אליו בדרך עפר והתרשמו משאון המים השוצפים-גועשים וממהרים בדרכם הלאה לנחל דליה. אלו מי הניקוז של מאגר גלעד, שעולה בימים אלו של רוב גשמים על גדותיו. ניתן להגיע למאגר עצמו שנראה כמו כנרת קטנה.
תחנה חמישית: גבעת הרקפות בחורשת גלעד
ממפל רז נמשיך עם הכביש עמו הגענו: לאחר כ-500 מטר, מעט לפני החזרה לכביש 672, נפגוש מגרש חניה, שם נחנה את הרכב ונחצה את הכביש. כבר מעבר לכביש פלג קטן וציורי, חסר שם, מאלו שזורמים רק בתקופת החורף. נחצה אותו על גבי גשרון עץ, נטפס בגבעה ממול אל חורשת האורנים. שם מתפרץ מרבד צפוף של רקפות, לבנות, ורודות ואדומות ואין סנטימטר פנוי מהן בכל תחום החורשה.
פשוט לקחת פסק זמן של חצי שעה ולטייל בכיף בשביל הסלול ולספוג את על היופי הזה.
מכאן נחזור דרך כביש 672 צפונה לצומת אליקים – והביתה.

שבתאי שירן, מורה דרך בטעם יהודי: 052-3246827 www.moreshetgalil.co.il. חפשו בגוגל “מורשת הגליל”.

אולי יעניין אתכם:

חדשות התיירות

חדשות התיירות מחדשים את הטיסות לארצות הברית וממנה חברת התעופה דלתא אייר ליינס הודיעה שתחדש את הטיסות לישראל בתחילת יוני ותפעיל 4 טיסות שבועיות מניו

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »

תחת תאנתו

תחת תאנתו מאת: עמי יוגב כמה מעלות יש לה, לתאנה הבריאה הזו – הפרי היחיד כמעט ששומר באדיקות על עונה מיוחדת בשנה “התאנה חנטה פגיה”

קרא עוד »
נגישות