נחל חזורי: זורמים עם האתגר

מסלול מאתגר למיטיבי-דלג שאינם חוששים להירטב

חל חזורי-נחל גובתא-בניאס הוא מסלול למיטיבי לכת בדרום החרמון, העובר בערוץ תלול ויורד מאתר ההנצחה של סיירת אגוז דרך הנחלים חזורי וגובתא לכיוון שמורת הבניאס. המסלול מומלץ במיוחד אחרי הגשמים, כשהנחל זורם בעשרות מפלונים של מים קפואים.
איך מגיעים:
תחילת המסלול באתר ההנצחה של סיירת אגוז הנמצא על כביש 989. אם מגיעים מכיוון קריית שמונה, נפנה ימינה בצומת גיבור (צומת המצודות) ובצומת הטנק (היכן שיש פנייה שמאלה לכפר רג’ר), ממשיכים ישר לכיוון רמת הגולן והחרמון על כביש 99. ניסע בכביש 99 המפותל כ 4.5 ק”מ וקצת אחרי מפל סער נפנה שמאלה לכביש 989. בכביש 989 אחרי 4 ק”מ נעבור את קלעת נמרוד, נאפס את מד המרחק ואחרי ק”מ נוסף נראה שילוט שמאלה לאתר ההנצחה של סיירת אגוז / נבי חזורי ונחל חזורי.
אם נבחר לעשות את המסלול בצורה קווית נשאיר את הרכב השני ליד הכניסה השנייה (כשמגיעים מכיוון קריית שמונה, השילוט לכניסה הראשונה הוא מפל הבניאס) של שמורת הבניאס. הכניסה לשמורה בתשלום או חינם עם מטמון, ניתן להשאיר את הרכב בשולי כביש הגישה.

פירוט:
מסלול נחל חזורי מסומ”ש בכחול ותחילתו של השביל מימין למפה המתארת את אתר ההנצחה של סיירת אגוז. נרד בשביל בגיא ולאחר כ-100 מ’ נגיע לגשרון קשתי שנבנה בימי הממלוכים, ולאחריו השביל פונה שמאלה לתוך ערוצו של נחל גובתא. ה”שער” לקטע התלול של המסלול עובר בין שני סלעי ענק שהרחבים שביננו יצטרכו לעבור על הצד. נמשיך לצעוד בשביל שמתחיל בצורה מתונה, נפגוש מבנה שככל הנראה שימש תחנת קמח ישנה או כעמדת שמירה, וככל שנתקדם עם הנחל נפגוש בעוד ועוד מפלונים וסלעים שיכריחו אותנו לדלג ביניהם.
לאחר צעידה של קצת פחות מק”מ נוכל להבחין משמאל לנו על המצוק בצללית של קלעת נימרוד: הבולדרים הגדולים נהפכים לסלעים בגדולים ומשוננים ושיפוע הנחל נהיה יותר מתון, אבל בימות החורף עדיין הזרימה חזקה ומונעת הליכה רציפה בלי להירטב.
נמשיך לצעוד עם נחל חזורי עוד כמה מאות מטרים עד שנגיע לשילוט של הרט”ג – “אין מעבר”, הנמצא על צומת שבילים כחול-שחור ושילוט ימינה לנווה אטי”ב. מי שירצה מסלול מעגלי שיוביל לרכב בסופו של דבר יפנה שמאלה עם סימון השבילים הכחול ויעלה בעלייה חדה על גדתו של נחל חזורי לכיוון קלעת נמרוד, ואחרי ביקור במבצר (או בלעדיו) יוכל להמשיך על שולי הכביש לנקודת התחלת המסלול באתר ההנצחה של סיירת אגוז.
מיטיבי לכת יכולים להיערך עם 2 מכוניות – כמו שמתואר בדרכי ההגעה, ולהמשיך עם נחל גובתא עד שמורת הבניאס.
דגשים נוספים:
נחל חזורי הוא מסלול קשה פיזית במיוחד בחורף, כשזורמים בנחל מים ונוסף על הקושי הכרוך בדילוג בין הסלעים ישנו גם הקושי בשמירה על שיווי משקל על הסלעים החלקלקים והבוץ. חובה להביא נעליים ובגדים להחלפה כשעושים את המסלול בחורף. המסלול אינו מתאים לילדים או לאנשים שאינם בכושר.

עוד מסלולי טיול, אטרקציות ומקומות נופש ניתן למצוא באתר שלנו. www.nelech.co.il
רוצים לספר לנו על מקום מעניין או אטרקציה מיוחדת? מוזמנים לכתוב לנו: editor.nelech@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות מאת: חרות לוביץ’, בי”ס שדה עפרה אי אפשר לצלוח סתיו ישראלי בלי לבקר את הפרחים המבשרים טוב בצהוב. טיול חלמוניות לנחל שילה,

קרא עוד »

הזוהי סדום?

הזוהי סדום? מאת: חרות לוביץ’, בית הספר שדה עפרה צילום: אביגיל אילן מסע אל ארץ המלח, אל סדום המקראית ואל השאלה המהדהדת בימינו אנו: מי

קרא עוד »

בנעליים גדולות

בנעליים גדולות מאת: חרות לוביץ’, בית ספר שדה עפרה התחקות ארכיאולוגית אחר ההיסטוריה התנ”כית אינה דבר פשוט- במיוחד כשהיא מותירה עקבות מסתוריים בצורת כף רגל.

קרא עוד »
נגישות