אנדרטת חץ שחור: זוכרים בפאתי הנגב

עצירה על הדרך בגלעד לזכרם של נופלי פעולות התגמול

אנדרטת חץ שחור ליד קיבוץ מפלסים בנגב הצפוני-מערבי הינה אתר זיכרון לנופלים בפעולות התגמול.
איך מגיעים:
האנדרטה נמצאת על כביש 232 – קצת אחרי הכניסה לקיבוץ מפלסים – כשמגיעים מכיוון כביש 34, מצד ימין של הכביש, בעיקול.
אם מגיעים לאנדרטה מכיוון כביש 25 – הפנייה לאנדרטה תהיה שמאלה כשהכביש יתעקל ימינה – לפני קיבוץ מפלסים.
קצת רקע:
בין השנים 1956-1953 סבלה מדינת ישראל שהיתה בשנותיה הראשונות מחדירות רבות של מחבלים מכיוון רצועת עזה, מצרים ואזורים שהיו בשליטת ירדן ממזרח. כתגובה לפעולות חבלניות אלו הוקמה באוגוסט 1953 יחידה 101 – כיחידת קומנדו ייעודית לפעולות תגמול נגד מקומות מהם יצאו מחבלים . יחידה 101 (שמפקדה היה אריאל שרון ובין לוחמיה האגדיים היה גם מאיר הר ציון) התאחדה לאחר פעילות אינטנסיבית של כחמישה חודשים עם גדוד 890 של הצנחנים וביחד היוו את ראש החץ לפעולות התגמול שנמשכו עד למבצע קדש.
אנדרטת חץ שחור נקראת ע”ש שם הקוד שניתן לאחת מפעולות התגמול הגדולות – מול העיר עזה, ומהווה אתר הנצחה לנופלים בפעולות התגמול.
פירוט:
המבנה הינו של חץ שחור כשעל ראש החץ ישנו תיאור של מבצע חץ שחור שעל שמו נקרא המקום. מאחורי ראש החץ ישנה תצפית ע”ש סופפו , סעדיה אלקיים, לכיוון העיר עזה – בה נפל ב 28.2.1955 בפעולת חץ שחור.
משני עבריה של זרוע החץ ישנם אבני זיכרון לפעולות התגמול המתארות את הפעולה ותוצאותיה. לצד אבני הזיכרון ישנן עמדות שמע המסבירות על הקרב אותו הן באות להנציח.
לצד אנדרטת חץ שחור ישנה אנדרטה שהועתקה מהכניסה לישוב דוגית בחבל עזה למקום זה ומנציחה את זכרם של לוחמי גבעתי שנהרגו במקום.
לצד אתר חץ שחור ישנם מס’ שולחנות פיקניק ושירותים כימיים שלא תמיד פתוחים.

עוד מידע על מקומות מעניינים, מסלולי טיול, מעיינות אטרקציות ומקומות נופש ניתן למצוא באתר שלנו – http://www.nelech.co.il

אולי יעניין אתכם:

מחזירים עטרת ליושנה

נחל השודדים, מלכה צלבנית ושמן הזית המשובח של ראש הממשלה לשעבר: טיול היסטורי עתיר הפתעות מעפרה לעטרת כתבה מרכזית גיליון 166 – קום והתהלך בארץ

קרא עוד »

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר’ זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות