כוכבים בשמי חיפה

סיור לילי בעקבות הסיפור היהודי של עיר הכרמל

בשנה האחרונה זכיתי לעבוד בחברה הממוקמת בעיר התחתית של חיפה, עיר שנטלה חלק לא קטן מקבין היופי שהשאירה ירושלים לעולם. בערב כ”ד בשבט אף זכיתי בבונוס עת הצטרפתי לעמיתים בגן הזיכרון לסיור עומק בעקבות הסיפור היהודי של חיפה.
חגי שטרן מתחיל להדריך בדיוק בזמן (כמו חיפאי טוב), ואל מול נופה של העיר התחתית הנפרש תחתינו מתחיל בסקירה קצרה של ההיסטוריה המקומית, מעדויות חלקיות לעיר נמל פיניקית תחת השפעה פרסית אל ממלכת החשמונאים המקימה עיר יהודית באזור בת גלים, דרך הפיכתה של חיפה לאחת הערים היהודיות המשמעותיות ביותר בסוף תקופת הגאונים וכיבושה ע”י הצלבנים. בהמשך בתקופה העות’מנית, דאהר אל עומאר משיג שלטון אוטונומי בגליל המערבי ומקים את חיפה מחדש באזור בו שוכנת היום העיר התחתית. אח”כ הבריטים בונים נמל מודרני ולסיום – שחרור העיר במלחמת הקוממיות. לסקירה מוסיפה רחל, אמו של עמית אררט, מזיכרונות ילדותה בחיפה ממלחמת העולם.
תוך ירידה בגרמי המדרגות הרבים הבנויים במורד הכרמל אנו מגיעים אל האזור בו הייתה בנויה החומה הדרומית של עירו של דאהר אל עומר. עוד מספר צעדים ואנו בתוך שרידיה של שכונת היהודים שבתוך החומות של התקופה העותומנית. הבתים המתפוררים סביבנו מהווים רקע מתאים לסיפור אותו מגולל חגי על קהילה ענייה הדחוסה בין החומות אשר רובה מיוצאי צפון אפריקה, על שלושת בתי הכנסת שפעלו באזור ועל רבי נחמן מברסלב המגיע לביקור בחיפה.
המדרגות מתחלפות בגשר המוביל אותנו אל קריית הממשלה, עליה חולש בניין המפרש היפהפה. כאן אנו ממשיכים בסקירה על התקופה העות’מאנית, ואל מסגד הניצחון שאי אז וודאי היה הבניין המרשים באזור. אנו ממשיכים אל כיכר פריז, בה אנו תורמים לסיפור היהודי של חיפה תפילת ערבית בצוותא.
חגי ממשיך ומוביל אותנו ברחובות אשר בשעת ערב זו מתרוקנים מאדם, אל בית הכנסת עידן השוכן במבנה עתיק הנראה מתפורר מבחוץ, אך מבפנים מתהדר בתקרות קשת גבוהות, בעיצוב שנעשה ביד אוהבת וארון בעל שלוש פרוכות. הוא חולק עמנו את סיפורה של הקהילה התוניסאית אשר עם הגעתה לארץ בשנות ה-50 הסבה בניין עותומאני ישן לצורכי בית הכנסת, וממשיך בסיפור עליית הנוער שאחד ממטוסיה התרסק ובו נספו כ”ז ילדים ומלוויהם, המונצחים בלוח זיכרון על הקיר.
אנו ממשיכים לחבר את הנקודות היהודיות, ומגיעים אל השוק התורכי ששוקם על ידי העיריה ומושך עתה בליינים ליליים, עסקי מסעדנות ומשפרי דיור צעירים, ומבט מטה מגלה כי אפילו מכסי התשתיות ממותגים “שוק תורכי”.
צעידה קלה בין המבנים הבנויים בסגנון אירופי מביאה אותנו לצידו האחורי של בניין בן תשע קומות אשר בזמן המנדט שימש כמטה הבולשת הבריטית ולאחר החזרת אניית המעפילים אקסודוס לגרמניה פוצץ כתגמול על ידי אנשי האצ”ל. משם לכיכר ההגנה וממנה אל מרכז מסחרי סמוך תוך תיאור מפורט של הדרמה שהתחוללה ערב חודש ניסן 1947, כאשר ההגנה בניסיונה להשתלט על עמדות שפינו הבריטים עם נסיגתם מהארץ, יוצאת בשני טורים לפי “תכנית מספריים” תוך כדי הפצצה מתותח הדווידקה הממוקם בהדר הכרמל על העיר התחתית ומשתלטת על העמדות הנטושות, ובתוך סערת הקרב נכנעים הערבים וחיפה חוזרת להיות עיר יהודית בפעם הראשונה מאז תקופת הצלבנים.
חגי ממשיך ומנווט את העמיתים בין גרמי המדרגות אל בית הכנסת הדרת קודש העומד נטוש ומתפורר בצדי גרם המדרגות מאז שנות ה-80 ומסיים חגי בתיאור ביקורם של רבי נחמן מברסלב והרב קוק בבית הכנסת, בשימושו של המקום ככיתה הראשונה של בית הספר הריאלי, וכעמדה קדמית בזמן מלחמת השחרור.
תודות גדולות למדריך חגי שטרן, מעמותת חיפה הסיפור היהודי, למרכז סיור ולימוד גליל על שם סרן עמיחי מרחביה, לרחל אררט ילידת חיפה ולהמוני העמיתים שבאו.

מי שמעוניין בהמשך הסיור לאורך הנקודות היהודיות, ניתן להצטרף לרשימת התפוצה של “הסיפור היהודי של חיפה” באימייל:midhaifa@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

נחל חזורי: זורמים עם האתגר

נחל חזורי: זורמים עם האתגר מאת: צוות אתר נלך www.nelech.co.il מסלול מאתגר למיטיבי-דלג שאינם חוששים להירטב חל חזורי-נחל גובתא-בניאס הוא מסלול למיטיבי לכת בדרום החרמון,

קרא עוד »

האגם בנחל אורן

האגם בנחל אורן מאת: צוות אתר נלך www.nelech.co.il במצוקים הירוקים של הכרמל, מנוחה עם מים וירוק בעיניים בנחל אורן, לאחר הגשמים, נוצר לו אגם עונתי

קרא עוד »
נגישות