שיעור חיים נפלא שנולד מאכזבה

איך הפך טיול בארצות הבלקן החלשות להשתאות מכוחו של חזון?

רק פעם אחת בחיי התאכזבתי והצטערתי שזכיתי ב”הזמנה לסיור לימודי חינם. כולל טיסות, מלונות מעולים, סיורים ובילויים”. זכייה כזו?! אנו מארגני התיירות “מאשרים מהר פן ייגמר”. מיהרתי להצטרף לראשי חברות התיירות, רובם ידידים ותיקים, חלקם מתחרים ותיקים והשמחה מתחילה כבר כש”אל-על” מחלקים שי ויין בעננים… “הכי בבית בעולם”. זוכרים? אבל העיקר, כולנו בשמחה נוחתים ושרים “אנו נהיה הראשונים, לבקר בבלקנים…”
המלונות היו כפי שהבטיחו מצוינים. המיזוג והשירות, “פינוק לבני מלכים”, הסיורים מעניינים ויפים אך הכבישים היו אז – ישראל של שנות ה-60. אבל כולם במורל גבוה, מטיילים וצוחקים.
בודדים מהסוכנים המליצו על נסיעות לבלקן באותן השנים למרות הנופים, האגמים והמאמצים. קשה לישראלים לראות כפריים עם מעדרים וסוחרים שמציעים מזכרות בחנויות לא מושכות. כמה הצטערתי אז לגלות ששום ארץ בבלקן לא מצביעה באותה עת עם ישראל בשום נושא שהוא. “אז הניכור וההתעלמות שלטו כלפי ישראל”, הסביר המדריך-מרצה המקומי.
חזרנו הביתה עם מעט זיכרונות ואני זוכר אכזבה ותסכול. רבים מאתנו הזכירו ואמרו: “אשרינו, איזו קפיצת דרך מרשימה עשתה ארצנו”.

“הזורעים בדמעה ברינה יקצורו”
בשלוש השנים האחרונות, התפעלתי מהיחסים המתהדקים בין ישראל וארצות הבלקן. משרד החוץ בהוראתו של נתניהו הזדרז ומינה שגריר נמרץ ושקדן במקדוניה ובבלקן: דן אורין. הוא טורח “להזכיר” לרבים שיהדות מקדוניה הייתה מהקהילות היהודיות העתיקות באירופה כבר מהמאה ה-4 לספירה. אלפים מקהילה מופלאה זו הושמדו בשואה, ניצלו רק 150 נפש. מיד “כשהחלו הדברים לזוז” גייס השגריר דן אורין לצדו, יחד עם נשיאת העמותה למען מקדוניה ד”ר רחל שלי לוי דרומר – מספר דמויות מקומיות, בראשן עו”ד מימה גרס דוצ’בסקה, שעוסקים בשנים האחרונות בהחייאת סיפורה של הקהילה הנכחדת ושיקום בית העלמין העתיק בעיר ביטולה.
ד”ר לוי-דרומר והשגריר הצליחו בשנים האחרונות לגייס סיוע באוניברסיטת “בר-אילן”, במרכז בני עקיבא ולהתחיל בביצוע “מצעד החיים” בביטולה שבמקדוניה. בשנה הראשונה צעדו בביטולה כ-200 ישראלים בני הדור השני והשלישי יחד עם כ-6,000 מקדונים ונציגים מגרמניה.
מאז שהתמנה אוריין לשגריר, הוא הנהיג כל שנה פסטיבל סרטים ולאחרונה הגיעה מהארץ והופיעה כל קבוצת השחקנים מההצגה “הכתה שלנו”. מדי זמן מוזמנות ומגיעות משלחות מישראל מתחומי הרפואה עם מיטב החוקרים ואף נחוג פעם בשנה “יום ישראל”.
כיום רואים מקדונים ותושבי הבלקן את ישראל כמדינת היי-טק שיש ללכת לאורה ובעקבותיה. בשנים האחרונות, מדינות הבלקן מחזרות אחר ישראל גם בתחומים נוספים. מדינת ישראל גומלת להם ולדוגמה חנך השגריר פרוייקט יחודי בתחום המדע והחדשנות תחת השם “ביטלון”. שם זה נקבע לאות כבוד והנצחה לקהילת העיר “ביטולה” שהושמדו בטרבלינקה. בפרויקט שותפים משרד החוץ, אוניברסיטת בר-אילן בשיתוף המכון הטכנולוגי בחולון, מכללת עזריאלי ועוד. פרויקט התחרות בטכנולוגיה ובחדשנות מושך מאות בני נוער, מקדונים לא יהודים: הם לומדים ומתחרים בנושאי חדשנות והיי-טק וכמובן נחשפים לראשונה לעולם היהודי ולטרגדיה של השואה גם בארצם.
מעניין לגלות לליברמן: את אירועי הגמר בתחרויות וחידונים, פתחה שרת הביטחון של מקדוניה ששיבחה את היכולות של הצעירים ואת תרומתה הגדולה של ישראל. ומי היה “נשיא השופטים” בתחרות? מי שהיה שר המדע בישראל, הרב פרופסור דניאל הרשקוביץ. אין לי ספק שמאות בני הנוער המקדוני פגש לראשונה רב ישראלי, פרופסור ושר.
בכיר במשרד החוץ בירושלים גילה לי לאחרונה ש”בנושא מקדוניה התקיים מהפך! מקדוניה מצביעה בשנים האחרונות עם ישראל ורק לטובת ישראל”.

שיעור חיים נפלא שמותר לנו ללמוד:
מורים וחוקרים רבים מלמדים על חשיבותם של ההתמדה והחזון. “המכוון גבוה בהתמדה, יגיע רחוק בבטחה”, דברי המורה הסיני קון פו צה. לאחר שתהיתי איך בשנים מעטות קרה המהפך הזה ושמה של ישראל החל לבטא הערכה ואהדה כה רבה, למדתי שאורין הפך את תפקידו כשגריר לשליחות עם חזון ושקדנות. לוי דרומר, המזכירה האקדמית של בר-אילן, ילידת מקדוניה שהועלתה ארצה בגיל 7 אחרי שהוריה נהרגו ברעידת אדמה שהחריבה חלקים מעיר הבירה סקופיה, חשה את יכולתה להביא הרבה אור לאחר אפילה שירדה עליהם בימי האימה ההם.
אין כמעט כוח בעולם שיכשיל חזון, התמדה ולהט הפועלים מתוך אמונה. לאורך שנים הצטרפו ומצטרפים רבים וטובים לתרום את חלקם. כל אלו צפויים להאיר ולהפריח מדינות שקפאו עם השמדת היהודים והשמדת האמון בהם עצמם.

הכותב הוא מוותיקי המדריכים הדתיים ומייסד חברת הטיולים שי בר אילן, חברה גיאוגרפית דתית.
מוותיקי המדריכים בישראל המדריך בחמשת יבשות.

אולי יעניין אתכם:

היופי של אתונה

היופי של אתונה מאת: הרב יחיאל וסרמן “החיים מתנהלים על מי מנוחות”, אומר חבר הקהילה בבירה היוונית ומוסיף – “יש לנו חיי קהילה יפים” בית

קרא עוד »

העם הנעלם

העם הנעלם מאת: שמואל פישר מיהו בני השרדנה המסתוריים והיכן מוזכר העם הזה בתנ”ך? פרופ’ אדם זרטל ז”ל, ארכיאולוג של המזרח הקדום, החל בשנת 1978

קרא עוד »

יאסו, קהילה

יאסו, קהילה מאת: הרב יחיאל וסרמן קהילת יהודי סלוניקי חוגגת עבר מפואר – לצד אתגרי התקופות סלוניקי היא העיר הגדולה בצפון יוון ועיר נמל חשובה.

קרא עוד »
נגישות