ממצאים עתיקים ופריחה חדשה

בעקבות ספלולים ובוסתנים: תצפית נוף ביער שוהם

בבוקרו של יום שישי השמש זרחה והאירה פנים בינות העננים בין הפוגת גשמים אחת לשנייה. זה הזמן לשים פעמינו אל יער שוהם: הגעה מדרום – ניסע בכביש 444 עד צומת “נבלט”, נחלוף על פני שוהם, ניסע כ-2 ק”מ ונפנה ברמזור מזרחה לאזור פארק התעשייה חבל מודיעין, במרחק נסיעה של ק”מ נפנה ימינה משם נתחיל את סיורנו על פי שלוט וסימון ירוק – “לדרך הפארק” בדרך כורכר כבושה מתפתלת.
נצעד בעלייה מתונה כ-700 מטר ובפנייה ימינה/מערבה יקדם את פנינו שלט הכוונה המשלב מפה המפרטת את שבילי הפארק. נפנה עם הדרך ימינה, כאשר עצי אורנים ואלונים תמירים סוככים על הדרך מחד ומנגד עצי הזית הירוקים, שורות-שורות, מלווים אותנו. נחלוף על פינת הנצחה לזכרם של שרה ואהרון שימש ובניהם שנספו בשואת אירופה ולא הצליחו להגשים חלומם לעלות לארץ ישראל.
תחנה ראשונה: חורבת תנשמת, בה בוצעה חפירה ארכיאולוגית בשנת 1995 על ידי הארכיאולוג דהרי ובה נתגלו שרידי כנסיית “בקחוס” מתקופה הביזנטית. בסמוך לחורבה נתגלו מתקנים חקלאיים, גתות ובתי בד המצביעים על אופיו וייחודו החקלאי של אזור זה. המייחד את שרידי הכנסייה במקום היא רצפת פסיפס מרהיבה המעוטרת בדגמים הנדסיים וצמחים ססגוניים שנתגלו במקום לצד שלושה קברים החצובים בסלע בעומק של 1.5 מטר בצורת שוקת ועליהם גומחות בעלות תקרה מקומרת. בהמשך הדרך המתפתלת נבחין בשרידי גת חצובה בסלע ובור סיד – אלה, ייתכן, מעידים על חקלאות הפקת השמן שהתפתחה במקום ועל גידול זיתים במקום.
נצעד דרומה על שביל שמשני צדיו נצפים עצי הזית, החרוב, האורנים, האלונים והברושים הטמירים.
נפנה שמאלה לגבעת הספלולים, נצעד לראש הגבעה ונבחין באנדרטה וסככה לזכרו של החייל גיא סודאי הצופה על שוהם ממזרח. גיא נפל ביום כ’ בטבת תשנ”ה, דצמבר 1994, בקרב בלבנון בהתקפה ארטילרית על מוצב “ברוש” והוא בן 19 בנופלו.
מראש הגבעה נצפה מערבה לעבר נמל התעופה בן גוריון, רמלה, לוד, גוש דן, מצפון הערים ראש העין ואלעד, הרי השומרון והכפרים הערבים נחלין, בודרוס וקיביה – כפרים מהם יצאו מפגעים רבים בעבר עוד ממלחמת העצמאות. מדרום מפעל נשר למלט על ארובותיו העולות אל על,יער בן שמן העטוף בירוק עם מגוון של עצים וישובי חבל מודיעין הפזורים במרחב.
הגבעה בחודשי החורף ססגונית בפרחי העונה, שלל צבעים וחגיגה לעיניים. בעלייתנו לראש הגבעה הבחנו בשקערוריות חצובות בסלע בגדלים שונים הקטנים נקראים “ספלולים” – כנראה שמדובר בגלגול קדום של מזבחות בהם היו מקריבים קורבנות לאל. השקערוריות העגולות והגדולות שחצובות בסלע אלה קרויים ומכונים “מדוכות”. בנוסף, “הספלולים” והמדוכות שימשו בעבר הרחוק לכתישת גרעינים ועשבי תבלין.”
את הסיור נסיים במסלול מעגלי קצר, סובב גבעת הספלולים, בו ניחשף לעצי בוסתן כגון שיזף, צבר, חרוב וזית. ולבסוף נצעד מערבה לתחנתנו האחרונה: “שביל הבוסתנים”. ירדנו מהגבעה מערבה בשביל שמצדיו נטועים עצים רבים המשלבים עצי מאכל וסרך. השביל מעגלי, באורך של 1-2.5 ק”מ, ומקיף את גבעת הספלולים מדרום. לאורך השביל יש טרשי סלע רבים ובהם פריחה עונתית מגוונת. בין הטרשים ניטעו עצי בוסתן. נפנה מבטנו דרומה ונצפה בעמק ובו גבעה מכוסה בצמחייה – חורבות העיר הקדומה “נבלט”, שהוקמה בידי שבי ציון.
היציאה היא על פי הסימון לאזור פארק התעשייתי חבל מודיעין ומשם לכביש 444.צפונה לאלעד וראש העין ודרומה לכיוון שוהם וירושלים. לא נותר לי אלא להמליץ שתנצלו את ההזדמנות לראות וליהנות מהפריחה המרהיבה המקבלת את הבאים בשערי היער.

יואב יאיר, מורה דרך מוסמך:
yoavyair@walla.com – 053-2503512

אולי יעניין אתכם:

חייל ומשורר

חייל ומשורר

חייל ומשורר טיול קצר בשישי / שבתאי שירן, מורשת הגליל חַיָּלִים אַלְמוֹנִים הִנְנוּ, בְּלִי מַדִּים, וּסְבִיבֵנוּ אֵימָה וְצַלְמָוֶת. בגיל 18, בשנת 1925, עלה אברהם שטרן

קרא עוד »

שפיים ונהנים

שפיים ונהנים מאת: איציק רחמים מנצלים את ההפוגה שבין הגשמים לרכיבה אל דיונות שפיים-געש נראה שכל מערכות הגשם לאחרונה מתקבצות לסופי השבוע. טוב לחקלאים, למשק

קרא עוד »

מתגלגלים אחרת

מתגלגלים אחרת מאת: קרן חמיאל ב”עידן אופן” שבקיבוץ רבדים משכילים לייצר מגוון חוויות לקהל רחב במיוחד     נפתח בגילוי נאות: מרוב הפעמים שכבר הייתי

קרא עוד »
נגישות