כשהנשיא האפריקאי רצה להתגייר

על מניטו יהודא ליאון אשכנזי, ההוגה היהודי שסחף גדולי עולם


בימים אלה יצא ספרו של ספי גלדצהלר, “מסע בראשית” – אל הזהות, ההיסטוריה והאנושות על פי משנת מניטו.
בספר המונומנטלי הזה עולה דמותו של אחד מגדולי ההגות היהודית צרפתית בת זמננו, הרב יהודא ליאון אשכנזי, שזכה לכינוי “מניטו” (רוח גדולה באינדיאנית).
הרב מניטו, יליד אלג’יר ובוגר האוניברסיטה שלה, גויס ללגיון הזרים של צרפת ואף נפצע בעת שירותו בחיל הרגלים. היגר לצרפת אחרי מלחמת העולם השנייה והיה מנהיג הצופים הדתיים ויו”ר אגודת הסטודנטים היהודים, השתלם בלימודי פילוסופיה בסורבון שבפריז יחד עם עמנואל לוינס ואנדרי נהר והקים את אסכולת פריס למחשבת ישראל – תנועה אינטלקטואלית רוחנית שהציגה את התורה באמצעות לשון תרבות מודרנית ואקדמית אוניברסלית.
התקרב לרב צבי יהודה קוק (“הוא הוריד לי את התורה לארץ”) ולאחר מלחמת ששת הימים עלה ארצה והקים את “מכון “מעיינות ו”מרכז יאיר”.
ספי גלצהלר, אף הוא בא ממשפחה ילידת בלגיה דוברת צרפתית, התאהב בניסיון של מניטו לחבר בין המסורת היהודית לבין המחשבה ועולם המושגים המערבי, דרכו לראות בפילוסופיה אמצעי לביעור התורה ולהבהרת מושגי היסוד שהתעמעמו במשך הדורות.
את הישראליות הלאומית החדשה הזו ורעיונותיה, ספי מעביר גם בחוגים שמתקיימים המכון “ברית עולם” בראשות הרב אורי שרקי בירושלים, שהוא מגדולי תלמידיו של מניטו, יחד עם מורים והוגים כמו הרב שלמה אבינר, הרב יהושע צוקרמן, הרב דר’ אליהו זיני ופרופ’ ג’ורג’ מנדלבאום.
בספר אחר שיוצא כעת לאור, על דמות הרב, מביא ספי סיפור מעשה הקשור לדמותו הייחודית של מניטו. אחד מן האנשים ששמע אותו בפריס ומאז נקשרה נפשו בנפש הרב, הוא דווקא מנהיג אפריקאי – פול בייה, שהנהיג את מדינת קמרון.
אחרי אותה הרצאה, הוא הזמין את הרב מניטו אליו לקמרון ומאז יצק מים על ידיו ומדי כמה חודשים היה הרב ממריא אליו, ובמשך יומיים-שלושה מטעין את מצבריו הרוחניים.
כאשר ביקר שמעון פרס במדינה, צירף הנשיא האפריקאי כמובן מאליו גם את הרב אשכנזי אל הפמליה, והנה כאשר הם עומדים מוקפים באלפי תושבי המקום ומריעים לשני המנהיגים – לפתע נראית תזוזה של הקהל לכיוון המכונית בה נסעו מניטו ורעייתו.
מדוע הם מתאספים סביבי? שואל הרב.
הם רואים שיש לך כיפה ועבורם אתה מייצג את האל, משיבה אשתו.
הרב מיהר לעטות כובע שהיה עמו אבל ההתאספות סביב המכונית, התפילות ושפת הגוף שנושאת ידיים אל השמיים לא נפסקה.
ומה עכשיו? הוא שואל.
הם שמעו שאתה מירושלים וזה מספיק כדי להוות השראה רוחנית עבורם.
הרב מניטו כמעט גרם לתקרית דיפלומטית בינלאומית כאשר הנשיא, שהעמיק לחדור ליסודות היהדות באמצעות השיעורים הצמודים של הרב, הודיע לו לפתע שהוא מקבל את עקרונות היהדות, רואה בהם אמת מוחלטת, מאבחן בהם את היסודות מהם לקחו האיסלאם והנצרות, מקדש את שני הדברים הענקיים שנתנה היהדות – את יום המנוחה ואת שחרור העבדים ו… מבקש להתגייר.
הרב מניטו נדהם. זה לא עוד אזרח שרוצה להצטרף לעם היהודי, אלא זה מנהיג של מדינה ולאקט כזה וודאי תהינה השלכות ביחסי ישראל והיבשת האפריקאית. ייתכן שתעלינה כאן שאלות של זהות כפולה ושל נאמנות לעם ולדת ואולי ייראה גם המעשה כתוצאה של מסע מסיונרי, דבר שהיהדות מתנגדת לו מכל וכל.
הדבר הובא לידיעת משרד החוץ בירושלים וצמרתו ביקשה מהרב מניטו ממש לפעול לדחות את בקשת הנשיא הקמרוני, כשהם מעלים את אותם חששות ומניעים שהרב עצמו חשב עליהם.
הרב מניטו נזעק שוב לקמרון, הוסיף שיעורים במחשבת ישראל, אבל הסביר לנשיא עד כמה חשוב להימנע ממעבר לדת היהודית כשהוא עדיין על כס הנשיאות של קמרון.
הנשיא הסכים וכך נמנעה תסבוכת דיפלומטית עם השלכות מרחיקות לכת, אולם היחסים הטובים עד לניתוקם ב-1973 חודשו שוב ב-1986 על ידי הנשיא פרס, שביקר שם בהזמנת הנשיא פול בייה. הנשיא בייה עצמו היה נוצרי והוא המשיך את היחס המיוחד ליהדות ולארץ הקודש, המשיך גם בשיעורים בתורה ובקבלה שקיבל מהרב ליאון אשכנזי.
הרב מניטו נפטר בחודש זה, חודש חשון (שנת תשנ”ז 1996, בן 74) והותיר כתבים רבים וספרים שמלמדים על הרנסנס בהגותו, שמהווה מוקד משיכה לצעירים אינטלקטואלים רבים.

אולי יעניין אתכם:

מחזירים עטרת ליושנה

נחל השודדים, מלכה צלבנית ושמן הזית המשובח של ראש הממשלה לשעבר: טיול היסטורי עתיר הפתעות מעפרה לעטרת כתבה מרכזית גיליון 166 – קום והתהלך בארץ

קרא עוד »

מהמדבר עד המבצר

מהמדבר עד המבצר מאת: עמיתים לטיולים, כתב: ירון בוצר בהובלת מאור דרור וד”ר חזי הורן טיול עומק למרחב מצודת הורקניה, מאמות המים ועד המדרגות לשומקום

קרא עוד »
נגישות