אי שם, מעבר לקשתות

טיול חלמוניות וסתווניות ברכס בשנית בגולן, בשבוע בו נחנך אתר ארכיאולוגי מרהיב - עין קשתות

בין בזלת לקירטון או בסדקים שבין משטחי הסלע, פורחת החלמונית בישראל. הפרח שפורח כשרוב הצמחים עדיין לא פרחו, בולט גם בצבעו הצהוב-חלמון-זוהר ובתפוצתו רק במספר קטן של אתרים מוגדרים היטב בישראל.
חלמוניות? סתווניות? הן כנראה לא שמעו על חוסר המשקעים באזורנו ועל בעיות משק המים.
אי אפשר שלא להתפעל מהפריחה מרהיבת העין של החלמונית. לאחר הגשמים שפקדו אותנו בשבוע שעבר, החלה פריחת החלמונית הפורחת רק שלושה שבועות בשנה – וזה קורה בימים אלו.
ברכס בשנית מסלול מדהים שנמצא בו חלמוניות, חורש טבעי של אלון מצוי, מגוון בעלי חיים וגם נתצפת על תלי הגולן.
החלמונית היא פרח בר מהיפים בארץ השייך למשפחת הנרקיסים, מהסימנים המובהקים המבשרים את בוא הסתיו. הצמח בעל הבצל הגדול מצמיח בסתיו פרחים צהובים גדולים, בעלי צבע חלמון עמוק ובוהק הפורחים בקרבת האדמה ללא עלים. לכן, גם בתקופה בה רוב הצמחים עדיין לא פורחים הוא מקדים את השאר ובולט בייחודו לתקופת פריחה מרהיבה וקצרה.
סיפור מעניין קשור לדרכי התפשטותה של החלמונית. שלא כצמחים אחרים המואבקים והנישאים על גבי הרוח למקומות אחרים שם הם מכים שורש, התפשטותה של החלמונית הוא בעזרת… נמלים.
כמעט בכל פרח מבחינים בנמלה בודדת. זו עוברת ממקום למקום וכך מתפשט לו הפרח באמצע שום מקום. מן השחלה של הפרח, מתפתח לקט בשרני הנישא על עוקץ קצר. עם ההבשלה מתבקע ההלקט ומפזר גרעינים שחורים בהם מתבלט גופיף לבן, העשוי רקמה שמנונית. גופיף זה משמש פיתיון לנמלים האוכלות אותו, וכך מפיצות הן את זרעי החלמונית.
אנחנו במרומי הגולן ברכס בשנית והר חזקה. אלון בן יוסף, מנהל ההדרכה במדרשת הגולן, מספר לנו שכל ההליכה נמשכת כעשר דקות ואכן מכל עבר ניבטות לפתע עוד ועוד חלמוניות לצד פריחת הסתוונית הסגולה. אפשר בהחלט להגיע לבד, אך כדאי גם להצטרף לסיור מודרך.
איך מגיעים?
נוסעים על כביש 98, עוברים את אלוני הבשן ואחרי קצת יותר מק”מ פונים ימינה לכיוון רכס בשנית (הר חוזק). יש שילוט וסימון שביל גולן. ממשיכים בשביל אספלט צר כל הזמן ישר (לפי הסימון). להתחלת המסלול: עוצרים בצומת, יש שילוט לג’ואייזה – מעבר בקר וסימונים. יש אפשרות להתחיל בנקודת התצפית, שם מקבץ של חלמוניות. מקבץ נוסף בכניסה לבסיס הצבאי. ממשיכים בכביש ועוצרים ליד הגבעה לידה מספר מכולות. חונים, הולכים מעט ומיד שלל סתווניות וחלמוניות.
מסלול נוסף מומלץ עם שני רכבים: אחד מחנים בכניסה לג’ואייזה על כביש 98 והשני ליד מעבר הבקר במרום ההר. דרך של כשני ק”מ, כולה בירידה עם נוף ופריחה.
מכאן נסיעה דרומה לכפר היהודי שחרב ברעש האדמה – עין קשתות.

עין קשתות
בשבוע שעבר נחנך אתר המורשת הלאומי ‘עין קשתות’ ברמת הגולן, ובו כפר יהודי מתקופת המשנה שבלבו בית כנסת מפואר בן שתי קומות. סיבה טובה לטייל ולהכיר את המקום.
“השם הערבי של המקום הוא ‘אום אל קנטיר’, אם הקשתות”, אומרת מנהלת האתר דפנה מאיר. “לא מדובר בשם קדום אלא בשם שנתנו למקום בדואים שעברו בו וזיהו את הקשתות שנמצאות במעין שבמקום, קשתות מהתקופה הרומית. “האתר התגלה לפני 120 שנה בידי לורנס אוליפנד, סייר חובב שסייר בארץ ישראל. הוא גילה את החורבה כגל אבנים גדול. רק בשנת 2003 התחילו לחפור את בית הכנסת בשיטה מאוד ייחודית”. ואכן, שלוש הקשתות נראות ליד המעיין היטב.
בעתיד הלא רחוק יוסיפו כאן משקפות תלת ממד שבהם נוכל לחוות את אורח החיים בכפר באורח מושלם.
באשר לזיהויו של הכפר ככפר יהודי, מספרת מאיר כי כאשר הגיע אוליפנד למקום לפני 120 שנה כל מה שהוא ראה היה גל אבנים. “לא הייתה שום עדות לכך שזה בית כנסת. הוא ראה אבנים מסותתות וניחש שזה בית כנסת. את העובדה שהוא צדק גילינו רק אחרי החפירה”.
כשנכנסים לתוך מבנה בית הכנסת אוחז בך רעד. כאן עמדו יהודים והתפללו לפני אלפי שנים. בתוך מבנה בית הכנסת התגלתה היכלית ארון קודש מעוטרת במנורות, לולב ומוטיבים מהמקדש. ההיכלית פונה לכיוון דרום לכיוון ירושלים והמוטיבים קובעים בבירור שזהו בית כנסת. מדובר במבנה ציבורי שהשקיעו בו אנשי הכפר ממיטב כספם, כמו שלא השקיעו בביתם שלהם.
לקראת תום השיחה עם מנהלת מרכז המידע, פז בן דוד, אני מתעניין בכוונה לאפשר כאן קיום אירועים משפחתיים: האם התופעה לא עשויה לפגוע בכבוד המקום ובעיקר בעתיקות?
“אני חושבת שזה מאוד מוסיף”, היא עונה. “אין דבר מרגש מלעלות לתורה או לערוך חופה בבית כנסת עתיק ולהתחבר לשורשי העבר שלנו. נעשה את זה באופן שלא יפריע למבקרים וכולם יכולים ליהנות ממנו”. פרטים במרכז המידע בתיירות גולן.

והיכן אוכלים? בקפה יעלי
במרכז רמת הגולן חמש דקות מקצרין ועשרים דקות מען קשתות, בכפר האמנים אניעם נמצאת יעלי. זוהי מסעדה חלבית כשרה למהדרין עם תפריט כשר למהדרין, כולל ארוחות בוקר מפנקות: פסטות, מרקים, דגים, קינוחים ועוד.
“החלטתי להקים את “קפה עם יעלי” כי אני מכורה לקפה, חולה על קפה, נהנית מקפה ושותה מלא מלא קפה, וגם כי אני אוהבת להזמין אנשים לקפה, להכין להם קפה ולשתות איתם קפה ואולי פעם עוד אלמד לקרא בקפה”- צוחקת יעלי. “מעולם לא עבדתי לפני כן בבית קפה, לא בישלתי או מלצרתי, למדתי את העסק תוך כדי תנועה. כשלא הייתה ברירה מצאתי את עצמי אופה כמויות של עוגות ונהנית מהיצירה ומהתגובות. עם הזמן תפסתי ביטחון, אני קונדיטורית ללא תעודות אבל עם אהבה גדולה.
אל תפספסו ארוחה או אתנחתא קלה במקום. אווירה ואוכל טעים מובטחים.
כשרות מהדרין. קפה יעלי, מושב אניעם. 046821845

אולי יעניין אתכם:

שתולות מתחת לאף

שתולות מתחת לאף מאת: קרן חמיאל גיחה לכמה משתלות מומלצות למבקרים, בשבוע של ט”ו בשבט ובכל זמן אחר לכבוד ט”ו בשבט ומזג האוויר החורפי, בילוי

קרא עוד »

אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות מאת: חרות לוביץ’, בי”ס שדה עפרה אי אפשר לצלוח סתיו ישראלי בלי לבקר את הפרחים המבשרים טוב בצהוב. טיול חלמוניות לנחל שילה,

קרא עוד »
נגישות