צרור ברכות

הר צרור וגב צרור: ערוץ הנופים היפים

המסלול לגב צרור הוא מסלול מדברי עם נוף מדהים באזור הר צרור ונחל צרור, המשלב ביקור בגב צרור הצונן.
איך מגיעים:
את המסלול של הר צרור וגב צרור ניתן להתחיל מ-2 נקודות. אפשרות אחת היא ממנחת שדה בוקר: מגיעים דרך פנייה לפני מדרשת בן גוריון אם מגיעים מכיוון צומת חלוקים – יש שילוט לעין עקב עם סימון של 4X4 בין השאר.
האפשרות השנייה להתחלת המסלול היא בקצה רח’ נווה צין בישוב מדרשת שדה בוקר – בכביש הגישה ממשיכים ישר בכיכר הראשונה (הפנייה ימינה תוביל לגן הלאומי קבר בן גוריון), בצומת טי (הצומת השני) שמאלה ומיד לאחר מכן ימינה לרח’ נווה צין. ניסע עד לסופו ונחנה ליד השער. זו האפשרות היותר בטוחה להשארת הרכב. ניתן להשאירו גם בקצה המנחת.
אפשרות נוספת היא הגעה ישירות לגב צרור, נקודה אחת לפני סוף המסלול, בלי לעשות את כל הסיבוב דרך הר צרור: מתחילים אם המסלול כמו שתואר למעלה, אבל מקצה המנחת ממשיכים עם מעלה צין – שביל עפר רחב עם סימון שבילים שחור, כ-2 ק”מ בירידה עד שפוגשים שביל שמאלה עם סימון כחול. מתחילים לצעוד בעלייה קלה עד שמגיעים למסלע לבן מימין, עוברים אותו ובגיא משמאל מטפסים לכיוון המפל – וכשנגיע לתחתיתו, נראה מולנו את גב צרור.
פירוט:
נצא מהשער האחורי של מדרשת שדה בוקר ונתחיל לצעוד עם השביל המסומן באדום, ולאחר כק”מ וחצי של צעידה בתוואי מישורי, סמוך לגדר נגיע למנחת שדה בוקר. גם כאן ניתן להשאיר רכב.
בקצה המנחת ישנה פניה שמאלה לשביל רחב עם סימון כחול. בתחילה השביל מוביל ליד גדר של שטח מחקר, לאחר כ-2 ק”מ השביל מתעקל בחדות ימינה ומתחיל לטפס לאורך ק”מ, בתחילה במתינות ולבסוף בחדות עד שמגיעים לפסגה של הר צרור – נ”ג 541.
נהנה מהנוף וכשנמשיך, נפנה ימינה עם השביל והסימון הכחול. מכאן השביל הופך מדרך רחבה לשביל צר. השביל יורד לאוכף מדהים על מסלע בהיר, לעומת הסביבה הכהה, כשבשני הצדדים תהומות ונוף מרהיב. הצעידה באוכף היא לאורך כ-100 מ’ (בזהירות…) ובסופו ניתן להמשיך שמאלה עם הסימון הכחול, או לטפס לתצפית מדהימה על הפסגה שמולנו עם הסימון הירוק: העלייה קצת תלולה אבל קצרה והנוף מפצה. לאחר שנרד נפנה ימינה עם השביל המסומן בכחול.
השביל מוביל אותנו לתוך ערוצו של נחל צרור. בתחילה השביל עובר בקרקעית, אולם מהר מאד הוא ידלג בין גדותיו של נחל צרור. לאחר כק”מ של צעידה בערוץ “ייפתח הנוף” – ונראה מולנו נוף מדהים, כשמתחתינו מפל. אם נביט למטה בזהירות – נראה את גב צרור.
נמשיך עם השביל הצר בזהירות כשמימין הנוף המדהים, ולאחר הליכה קצרה השביל הצר מתחיל לרדת לערוץ הנחל. כשנגיע לגיא מול המפל נפנה ימינה ולאחר כ-300 מ’ של טיפוס קל, בסופם מפלון שניתן לעקוף מימין, נגיע לגב צרור. אם הגעתם למסלע לבן משמאלכם – סימן שעברתם את הפנייה לגב: מומלץ לחזור חזרה לגיא או לטפס בשביל הצר שתראו בצדו השני של השביל.
גב צרור הוא בריכה בקוטר של כ-3 מ’ ובעומק מקסימלי של מטר במרכזה, מתחת למפל בנחל צרור ומול נוף מדהים של נחל צין כשברקע בולט חוד העקב. שפת הבריכה מסולעת ומאד נעימה לישיבה. מימיו של גב צרור קרירים ונעימים ונכנסים אליהם דרך דופן משופעת. הגב מתאדה בד”כ באזור פסח.
לאחר הבילוי בגב צרור, ניתן לרדת בחזרה בגיא או בשביל צר הנמצא בצד שמאל של הגיא – אם נעמוד עם גבינו אל גב צרור. לאחר היריד נמשיך ימינה בשביל, נעבור מסלע בהיר שהילדים ייהנו לטפס עליו. לאחר כק”מ וחצי נוספים של צעידה בערוץ נגיע לקבוצה של 3 עצי שיטה שמהווים פינה מוצלת ונעימה לפני הקטע האחרון של השביל. לאחר המנוחה בצלם של העצים נמשיך עם השביל ולאחר כמאה מ’ נוספים נגיע למעלה צין, נפנה ימינה ולאחר כ-2 ק”מ של עלייה בדרך העפר נגיע למנחת. מכאן נצעד לכיוון מדרשת בן גוריון – שם השארנו את הרכב.

עוד מסלולי טיול, אטרקציות ומקומות נופש ניתן למצוא באתר שלנו http://www.nelech.co.il
רוצים לספר לנו על מקום מעניין או אטרקציה מיוחדת? מוזמנים לכתוב לנו: editor.nelech@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

מארצות החום אל חלוני

מארצות החום אל חלוני מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן הופעתם של גוזלי שרקרקים ירוקים בבית החולים לחיות בר אינה מאורע שמתרחש כל יום בתוך

קרא עוד »
נגישות