עין ירקעם: מצוק, פריחה וחול ים

פה ושם לאחר הגשם נוכל להבחין במימיהם המנצנצים של גבים מזמינים, צוננים ומרעננים

עין ירקעם הוא מעיין הנובע בקצה ערוצו של נחל חתירה בדרום.
איך מגיעים?
הדרך הכי מהירה לעין ירקעם, כשנגיע מצפון לבאר שבע: עד צומת גורל עם כביש 40, נפנה שמאלה לעוקף באר שבע ונמשיך עד הרמזור בו ניתן לפנות שמאלה לכביש 25, לפי השילוט לדימונה ולאילת. ניסע בכביש עד צומת אורון (הנקראת גם צומת רותם), בו נפנה ימינה לכביש 206 ואחרי כ-13 ק”מ, קצת אחרי הפנייה לכביש 225, נראה פנייה שמאלה לעין ירקעם. לפני שנצא מהרכב מומלץ לוודא שלא השארנו שום דבר ערך ברכב כי המקום מועד לפריצות.
עוד על המקום:
מהחניה של עין ירקעם נרד עם סימון השבילים הירוק לכיוון נחל חתירה ונתחיל לצעוד בשביל המוביל לכיוון הקניון של הנחל. לאחר כ-500 מ’ נגיע לשפת הצוק שמעל לעין ירקעם וצעידה של כמאה מ’ נוספים תוביל אותנו לפנייה ימינה, המסומנת ב”לבן שקוף לבן”. נרד במדרגות המסותתות בסלע הלבן ולאחר שנגיע לתחתית הערוץ נפנה ימינה, נעבור בשער האבן הטבעי ונגיע לעין ירקעם. כשביקרנו במקום המעיין היה יבש, אולם נהנינו מהצניר של המפל שמעליו ומהצמחייה הרבה שבאזור. משמאל למדרגות יש מספר בריכות חצובות בסלע, בהם נקווים מים לאחר הגשם ולעתים נשמרים עד סוף הקיץ.
לאחר הביקור בעין ירקעם, נוכל להמשיך לטייל לעבר תצפית על הקניון המרהיב של נחל חתירה, כאשר במקום לפנות שמאלה לכיוון חניית הרכב נפנה ימינה עם השביל המסומן בירוק ונתחיל לצעוד לעברו של הנחל. לאחר כק”מ של צעידה הסימון הירוק יתחיל לטפס על גדתו הימנית של הנחל ואנו נמשיך בערוץ הנחל, שמתרחב והקרקע שלו נהיית חולית ברובה (מדובר בחול ים וזו כנראה עוד הוכחה לטענה שפעם היה ים באזור זה). פה ושם לאחר הגשם נוכל להבחין במימיהם המנצנצים של גבים מזמינים, צוננים ומרעננים (בדקנו) ובאחדים מהם אף ישנם מים המגיעים לעומק של מטר וחצי והחול שמסביבם נותן הרגשה של חוף ים.
צעידה של כחצי ק”מ מנקודת הפיצול של השביל והערוץ תביא אותנו, לאחר שהערוץ מתעקל ימינה, אל מרפסת סלע גדולה המשקיפה אל אפיקו של נחל חתירה – כאשר חדי העין יוכלו לראות מימין את מעלה פלמ”ח. לאחר התצפית נשוב בחזרה אל הרכב.
ליד עין ירקעם ובערוץ לכיוון נחל יש צמחייה מגוונת, כאשר ליד המעיין בולטים הקנה והאשל, ולאורך הערוץ צומחים המוני פרחים המכסים את האדמה במעין שטיח סגול/לבן בעונת האביב.
אסור בשום פנים ואופן להתקרב לשפת המצוק!!!

עוד מסלולי טיול, אטרקציות ומקומות נופש ניתן למצוא באתר שלנו. www.nelech.co.il
רוצים לספר לנו על מקום מעניין או אטרקציה מיוחדת? מוזמנים לכתוב לנו: editor.nelech@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות מאת: חרות לוביץ’, בי”ס שדה עפרה אי אפשר לצלוח סתיו ישראלי בלי לבקר את הפרחים המבשרים טוב בצהוב. טיול חלמוניות לנחל שילה,

קרא עוד »

הזוהי סדום?

הזוהי סדום? מאת: חרות לוביץ’, בית הספר שדה עפרה צילום: אביגיל אילן מסע אל ארץ המלח, אל סדום המקראית ואל השאלה המהדהדת בימינו אנו: מי

קרא עוד »

בנעליים גדולות

בנעליים גדולות מאת: חרות לוביץ’, בית ספר שדה עפרה התחקות ארכיאולוגית אחר ההיסטוריה התנ”כית אינה דבר פשוט- במיוחד כשהיא מותירה עקבות מסתוריים בצורת כף רגל.

קרא עוד »
נגישות