אנשים טובים באמצע הדרך

מסיירים בפינות טבע ונוף המנציחות דמויות מעמק שפיר

“עברי לכם יושבת שפיר” מיכה א: י”א
אזור שפיר – משואות יצחק, נמצא לאורך ההיסטוריה הקדומה בשליטה מתחלפת של מלכי יהודה וערי הפלשתים. כן בתקופה הצלבנית במאות ה-11 וה-12 התפתחו חוות חקלאיות באזור, שהאחת מהן הייתה חוות בית דארס שהשתייכה למסדר ההוספטילריים, ובהמשך הישוב הערבי בית דארס וכיום שמורת טבע בריכת זמורות.
הפעם אייחד מספר מילים למספר אתרים בבקעת שפיר. הראשון הוא “מצפור מושקו רום”: נסיעה מצפון ומדרום בכביש 4 עד צומת קסטינה ומשם בכביש 3 עד הכניסה למושב שפיר-זרחיה, פנינו על פי שילוט לדרך כורכר בינות שדות הישוב המוריקים עד למצפור הצופה על הבקעה וישובי הסביבה. המצפור הוא פרי חזונו ויוזמתו של מושקו רום בן בישוב להפוך מזבלה גדולה, שהיוותה מפגע אקולוגי בטבע, לתצפית למטיילים באזור בקעת שפיר. הוא רתם את המועצה האזורית שפיר וקק”ל להוציא אל הפועל את הרעיון. המצפור נחנך לפני שנתיים לכבודו של רום, איש נעים הליכות, צנוע ומקצוען. עודו בחיים ישוב על כסא גלגלים ממחלה קשה, היה מאושר ושמח שחלומו התגשם בגדול. מושקו הותיר במעשיו חותם נצחי למען הכלל ולמען הסביבה הקרובה בפרט, קידם נושאים בתחום התיירות והיה שותף לפיתוח האזור תוך התגברות על מכשולים רבים להצלחת יוזמותיו.
עולים למצפור: לפנינו נפרשת בקעה כמניפה של שדות מוריקים, ועצי פרי נשירים בפריחתם. ממזרח הישובים שפיר וזרחיה מצפון אחוזת אתרוג, עין צורים ומשואות יצחק וממערב גבעות הכורכר בואכה קבוץ נגבה. איפה יש עוד אנשים כאלה… יהי ה זכרו ברוך.
תחנה שנייה: “שלולית עין צורים”. חוזרים לכביש 3 לכיוון אשקלון, פונים בפנייה שמאלה לקבוץ עין צורים, מחנים את רכבנו בחניה שבסמוך לתחנת הדלק ונכנסים בעד שער הכניסה לאתר. את פנינו מקדמת שלולית מים גדולה בינות עצי האקליפטוס התמירים, הטבולים במים, ומרפסת עץ הצופה אל השלולית. שלולית החורף שבשפיר שוקמה ונחנכה על ידי קק”ל במאי 2012 בשיתוף המועצה האזורית שפיר, בחורף פוקדים את השלולית עופות מים רבים דוגמת המגלן, אגמית, סופית, אנפה אפורה וליבנית קטנה. השלולית מתמלאת בחורף במים ובקיץ השלולית יבשה. המזח – מצפור העץ בנוי כמסתור לצפייה בעצים ובעופות המים.
חוזרים לכביש 3 ונסענו מערבה עד צומת קבוץ נגבה, פונים צפונה בכביש צדדי שמקיף את הבסיס הסמוך. חולפים על בית העלמין האזורי ומגיעים ל“חורשת גרשון נדיבי ז”ל”, שנמצאת על רכס כורכר המשקיף לעבר הישוב משואות יצחק, שם פגשנו את בני בשן – חבר ותיק במשק משואות יצחק, אחד מיוזמי הקמת החורשה שניטעה לפני שנים. החורשה שופעת עצי אורנים. זית, חרובים, כליל החורש בפריחתו המקסימה ועוד נטיעות חדשות הזקוקות לעזרה להתפתחותן – והיא קרויה על שמו של גרשון נדיבי, בן משואות יצחק שנעדר במשך כ-9 שנים, מאז טיול בו השתתף כמלווה במדבר יהודה, בטרם נמצאה גופתו. כך נכתב על שלט הזיכרון: “גרשון השלו בעל חיוך החמים והשנינות החריפה, גרשון של טבע והספר. בחנוכה תשל”ה קיפח את חייו והוא חייל בן י”ט שנים. לא זכה שאורות החנוכה יאירו את נתיבו. תשע שנים מלאות יגון עברו עד שנתגלה בנקיק סלע כשתרמילו ובתוכו סידור ותפילין, צמוד אליו. בי”ט אדר א’ הובא למנוחות”.
עולים לראש הגבעה, בה מוצבים שולחנות לפיקניק, עצים נטועים בשיא פריחתם, צופים לעבר מושב משואות יצחק, מראש הגבעה ממערב בור ענק של כורכר ששימש בעבר מקור תשתית בראשית הקמת המדינה וכיום משמש אתר טיולים ונוסטלגיה של בני האזור.
בסמוך לחורשת גרשון חבוי קמעה “בוסתן תמר קרליבך –ספיר” ז”ל. החורשה ניטעה לזכרה על ידי ילדי משואות יצחק. תמר נרצחה בפיגוע טרור בתל אביב בתאריך י”ד מר חשוון- תשנ”ד. החורשה משמשת מפגש משפחות, בני נוער ומטיילים רבים הפוקדים את האזור הקסום שזוהי הזדמנות להכירו וליהנות מיופיו.
לסיום, סיפר לי בני בשן בהתלהבות על התוכניות לפתח את גבעת הכורכר בה הוצבה סוללת מסילת הרכבת העותומאנית משנת 1916, חלק מהרכבת שנסעה לעזה, תוך שימוש בהצבת פסי הרכבת מהמסילה התורכית של המסילה השמורים במושב: גבעה שתשתלב יפה עם חורשת גרשון ותמר.
מומלץ לבקר!

יואב יאיר, מורה דרך מוסמך.
yoavyair@walla.com, 053-2503512

אולי יעניין אתכם:

ניגונים וקדושה בצפת

ניגונים וקדושה בצפת | טיול בשבוע / כתב וצילם: קובי פינקלר ניגונים וקדושה בצפת אווירה, ריחות, סגולות והרבה קדושה יש בצפת, אחת מארבע ערי הקודש.

קרא עוד »

אל הגולן, אל הדובדבן

אל הגולן, אל הדובדבן תמונה אחת שווה / יואב ערמוני ראשית האביב, הקורונה בסביבה אבל כבר לא ממש מורגשת והימים ימי קטיף דובדבנים בגולן. זה

קרא עוד »

בין שפן להרדוף

בין שבין שפן להרדוף בהובלת זאב שפירא, טיולי יום שישי בהר חברון / הדרכה: ד”ר חזי הורן ונועם שפירא / כתיבה וצילום – ירון בוצר כרמל ישנם

קרא עוד »
נגישות