כל הטוביה הזה

באר טוביה, שהוקמה בזאת אחר זאת שלוש פעמים, מסבחרה פניה לאורח

והפעם נציץ אל באר טוביה הדרומית, על אתריה מראשית הקמתה כמושבה בסוף המאה ה-19 ועד היום. באר טוביה הוקמה כמושבה חקלאית בספטמבר שנת 1888; בסמיכות שכנו הכפרים הערביים קסטינה ובית דארס. בשל ריחוקו וניתוקו של הישוב עזבו חלק מראשוני המתיישבים, ובשל התנכלויות חוזרות ונשנות מצד הערבים נעזב הישוב וחודש בשנת 1896. במאורעות תרפ”ט נחרב וננטש ובשנת 1930 הוקם הישוב בשלישית על ידי קבוצת אנשי “השומר”, שרובם היו מוותיקי תל חי.
המושב הוקם כמושב עובדים ב-י”א באדר, והיה בזמנו הישוב הדרומי ביותר בארץ ישראל. במלחמת העצמאות המושב שימש הנקודה האחרונה לפני הנגב הנצור.
באר טוביה על שם מה? בתחילה המושבה נקראה קסטינה, על שם הכפר הערבי הסמוך. עם חידוש יישוב המקום בשנת 1896 על ידי אגודת חובבי ציון הציע ד”ר הלל יפה את השם באר טוב-יה. ועדת השמות קבעה כי יש להגות את שם המקום באר טוביה כשמו של הספר טוביה מן הכתובים האחרונים.
דרך הגעה בכביש 40 עד צומת קסטינה ומשם מערבה בכביש 3, חולפים על קריית מלאכי ופונים ימינה ואחרי 1 ק”מ נכנסים לישוב באר טוביה.
עם הכניסה לישוב מורגשת אווירת השקט, הפסטורליה – ממש עולם אחר שאינו דומה לרוח המנשבת בעיר. פה הכול נעשה בשקט, בינות השבילים רוכבים חברי המושב על גבי האופניים ממקום למקום. שמות הרחובות הנוסטלגיים וההיסטוריים מחזירים את המבקר לתחילת ההתיישבות במקום.
תחילת סיורנו בארכיון ובמוזיאון הישוב: נפגשתי עם חנה הארכיונאית בחדרי תצוגה בהם נפרשת ההיסטוריה של הישוב. הארכיון ממוקם ברחוב מרחביה, במבנה ששימש מרפאה לשעבר וכיום משמש מוזיאון המספר את תולדות באר טוביה לתקופותיה. הארכיון מתחלק לשלוש תקופות: “באר טוביה ממושבה למושב” מספר את סיפורי המושבה הישנה עד חורבנה במאורעות תרפ”ט והקמתו מחדש. בחדר התצוגה השני מתקיימות תערוכות מתחלפות. השנה תעסוק התערוכה בספור מקורות המים בישוב ובחפירות הבארות. בחדר השלישי יוצגו כלים שונים בעבר חיי היום יום בחיי המשק. הארכיון מציע לבאים סיור מרתק אל העבר דרך המוצגים וסיפורי המושבה והמושב.
תחנתנו הבאה היא באנדרטה “למבצע חסידה” – זיכרון למבצע צבאי סודי להנחתת מטוס בודד נושא נשק מצ’כוסלובקיה במהלך מלחמת העצמאות שהיה חיוני ביותר לבצוע מבצע נחשון. המטוס נחת בליל ה-1 באפריל 48 במנחת בריטי נטוש. המטען כלל מאות רובים,מקלעים ומאות אלפי כדורים. המטוס תודלק והמריא במהירות בטרם יתגלה. הנשק שפורק נמסר ללוחמים שיצאו למבצע נחשון לפריצת הדרך לירושלים.
בהמשך ניסע לצפות בפסל של האמן נתן רפופורט –תבליט אבן המתאר תמונה סמלית מימי העצמאות בו אם נפרדת מבנה הלוחם.
נמשיך לתחנתנו הבאה, ל”סליק” הכולל חדר מבטון אשר שימש מסתור לנשק תחמושת וחומרי נפץ בתקופת המנדט – הגנה מפני התקפות של תושבי הכפרים הערביים הסמוכים. הנשק הוסתר בדרכים יצירתיות על מנת שלא להיתפס ולהיענש. הסליק הוקם בתחתית חדר השירותים של מבנה בית העם, מתחת לתא השירותים, ועם שיפוץ המבנה נחשף והוצא מן האדמה ונזרק ליד חורשת עזריקם שביער באר טוביה. הסליק הוחזר אחר כבוד ממקומו הזמני והוצב בצל עצי הפיקוס המעטרים את בית העם במושב ומספר את סיפורו ההיסטורי.
גן נעמי אטרקציה המשלב שיר וספור. הגן הוקם בשנת 2002 על ידי האומן גרשון היימן תושב המושב לזכרה של המורה והמחנכת שניהלה את בית הספר המקומי שני עשרים. גן נעמי עוצב בהשראת אהבתה לשירי ילדים.הגן עוצב ופוסל על פי שיריה של קדיה מולודובסקי ואיוריה של תרצה טנאי .
ולבסוף נבקר אצל ניר ויעל במשק שמואלי, דור שלישי בארץ למשפחת חקלאים מכפר ביל”ו ובאר טוביה.בשנת 2002 ניר ויעל התאהבו במקום והתחילו בהגשמת חלומם על ידי עזיבת עיסוקיהם וממשיכים במסורת גדול וטיפוח עדר עזים וניהול מחלבה. הם החלו בטיפוח עדר עיזים תוך דאגה מיטבית לתזונה ולתנאים נאותים, בכך הובטחה איכות החלב והמוצרים הנלווים.
החליבה מתבצעת במכון חליבה חדשני עם שימוש בטכנולוגיה מתקדמת ביותר. אתם המבקרים מוזמנים לסיור חוותי במשק שמואלי, תוך ניגונם של צלילים, הריחות והאווירה המיוחדת המשלבת גם קניית חלב וגבינות עזים “מן היצרן לצרכן” באופן ישיר.

יואב יאיר מורה דרך מוסמך
0532503512, yoavyair@walla.com

אולי יעניין אתכם:

אבני זיכרון בנתיב הגבורה

אבני זיכרון בנתיב הגבורה מאת: יואב ערמוני על הדמויות שזכרונן מרוצף לאורך הדרך בה פסעו יהודי ורשה פאוול פרנקל מרדכי אנילביץ’ פרומקה פלוטניצקה יצחק קצנלסון

קרא עוד »

מטען כבד

מטען כבד מאת: יואב ערמוני מכיכר המטענים לנתיב הגבורה: המסלול האחרון של יהודי ורשה אנדרטת האומשלאגפלאץ – מבט מרחוב Stawki אומשלאגפלאץ 1942 אנדרטת האומשלאגפלאץ –

קרא עוד »

היופי של אתונה

היופי של אתונה מאת: הרב יחיאל וסרמן “החיים מתנהלים על מי מנוחות”, אומר חבר הקהילה בבירה היוונית ומוסיף – “יש לנו חיי קהילה יפים” בית

קרא עוד »
נגישות