בצאת ישראל

יוצאים אל החופש על שביל ישראל: פרויקט מסלולים מיוחד

בחול המועד יחול בע"ה יום שביל ישראל, ולכבודו נמליץ לכם הפעם על מספר קטעים בשביל הניתנים לביצוע ע"י משפחות. אל תשכחו לצאת למסלולים עם מפות, לבוש ונעליים מתאימות וכמובן הרבה מצב רוח. חג שמח!

הקטע הראשון של שביל ישראל – בין קיבוץ דן לפסל האריה השואג
נקודת התחלה: מוזיאון בית אוסישקין בקיבוץ דן.
נקודת הסיום: הסיום הרשמי של המסלול הינו למרגלות פסל האריה השואג בכפר גלעדי. ניתן לקצר ולסיים בחניון של קייקי הגושרים – על כביש 90.
המרחק: לפי האופציה הראשונה כ-14 ק”מ. לפי האופציה המקוצרת כ-7.5 ק”מ.
המסלול: לאחר התמונה המתבקשת עם מיצג השער של התחלת השביל נתחיל לצעוד ובמהלך המקטע נעבור עובר מחוץ לגדר של שמורת דן (ניתן לראות את השער המרשים שנחשף בשמורה), ליד פלגים הזורמים בין הדן לשניר, ניכנס לשמורת נחל שניר הפסטורלית (אם יש לכם כרטיס מטמון אל תשכלו להביא אותו אתכם) ולאחר היציאה השביל ימשיך במישור עד לחניון של קייקי הגושרים. אם אתם בכושר ורוצים לעשות את כל המקטע – שמכאן חלקו יעבור בשולי כבישים, תמשיכו עם המסלול, שבסופו תטפסו בעלייה ארוכה עד פסל האריה השואג. אם אתם אוהבים מוזיאוני טבע – מומלץ לבקר במוזיאון אוסישקין לפני היציאה לטיול.
נקודות מעניינות במסלול: שמורת נחל חרמון ופסל האריה השואג.

*****

מחוף בית ינאי לחוף העונות בנתניה
נקודת ההתחלה: גן לאומי בית ינאי, חניה בתשלום או בישוב ליד.
נקודת הסיום: חוף העונות בנתניה.
המרחק: 7 ק”מ.
המסלול: זהו מקטע שמתחיל בתצפית מ”מצפור העפלה” מעל החוף ולאחר מכן עובר ליד מפרצונים קסומים ולגונות שלוות. כל המסלול עובר לאורך החוף ומידי פעם ניתן לשכשך במי הים ולצפות בשחפים. מתאים במיוחד לאוהבי הים.
נקודות מעניינות במסלול: תצפית על שחפים ושכשוך בלגונות.

*****

מחניון הפיתול לשמורת נחל עמוד
נקודת ההתחלה: חניון הפיתול בעליה למירון.
נקודת הסיום: החניון בשמורת נחל עמוד על כביש 866 (כניסה בתשלום).
המרחק: 6 ק”מ.
המסלול: מחניון הפיתול השביל עובר במעבר תת-קרקעי מתחת לכביש ומתחיל לרדת לכיוון נחל מירון. לאחר הליכה של כ-3 ק”מ נפגשים עם השביל היורד מכיוון הכניסה של נחל עמוד, אבל אנו נמשיך עם הסימון של שביל ישראל במורד הנחל. נעבור את עין יקים, שתמיד נחמד להשתכשך במימיו הקפואים, ונצעד עד לבריכות השכווי שבהן הקטנים ייהנו להשתכשך. משם נחזור בחזרה עם השביל של השמורה, נעבור ליד שרידים של אמות מים ומבנים עד שנגיע לשביל שמוביל ליציאה מהשמורה. עלייה קצת תלולה שתיקח כמה דקות והגענו לרכב המאסף בחניון של שמורת נחל עמוד – בו ניתן לעשות פיקניק נחמד אחרי המסלול הנעים. בתקופה זו ישנה פריחה מרהיבה בקטע שבין חניון הפיתול לשמורה.
נקודות מעניינות במסלול: עין יקים ובריכות השכווי.

*****

נחל קדש
נקודת ההתחלה: המסלול מתחיל על כביש 886, 700 מ’ צפונית למפגשו עם כביש 889.
נקודת הסיום: מצודת כח. אם מגיעים עם רכב אחד מומלץ להוריד את כולם חוץ מהנהג בתחילת המסלול, להחנות את הרכב במצודת כח ושהנהג/ת יילך על השוליים בזהירות לתחילת המסלול.
מרחק: 2.5 ק”מ.
המסלול: עובר בתוך נחל עשיר במצוקים אותם נרד בזהירות רבה. ילדים מאד נהנים במסלול, בשל ההרגשה שהם במעין פארק משחקים טבעי. לאחר כק”מ של ירידה מגיעים לשלט של סוף המסלול ומתחילים לעלות בערוץ נוסף עם הסימון של שביל ישראל, ובסוף העלייה מגיעים למצודת כח. לאחר הביקור באתר ההנצחה שבמקום מומלץ לבקר במוזיאון הרעות הסמוך לחניה.
נקודות מעניינות במסלול: אנדרטת מצודת כח.

*****

שביל הפסגה בהר מירון
נקודת ההתחלה: חניון הפסגה, אליו נגיע מפניה מכביש 89 בין חורפיש לקיבוץ סאסא.
נקודת הסיום: השביל מעגלי.
אורך: כ-2.5 ק”מ.
המסלול: רק חלקו של שביל הפסגה נמצא בתוואי של שביל ישראל, אבל הוא התגנב לרשימה בגלל האופציה למסלול מעגלי והיופי של הפריחה במסלול בעונה זו.
ממגרש החניה ישנו שילוט לכיוון השביל, שם נצעד עם או נגד כיוון השעון ונעבור בין המצפורים, השביל שעכשיו פורח וניהנה מהנוף ומהאווירה הקסומה. זהו מסלול שמתאים גם לילדים קטנים. בסוף המסלול ניתן לעשות פיקניק ליד אחד השולחנות הנמצאים סמוך לחניון.
נקודות מעניינות במסלול: הנוף ממצפור הלבנות, אם הגעתם ביום עם ראות טובה – מהמם.

*****

יער שוויץ
נקודת ההתחלה: בתחילת רח’ ספיר בטבריה ישנה כניסה לדרך נוף יער שוויץ. מכניסה זו ניתן להיכנס רק עם אופניים או ברגל. קטע זה הוא חלק מקטע בשביל ישראל.
נקודת הסיום: ניתן להיכנס ליער עם רכב מכיוון כביש 7677 – כשמגיעים מהישוב פוריה – כ-2 ק”מ אחרי התחלת הכביש פנייה שמאלה, או אם מגיעים מכביש 90 – סובב כנרת – אחרי 5.74 ק”מ נפנה ימינה לכיוון דרך נוף יער שוויץ. כניסה נוספת לרכבים יש לדרך נוף יער שוויץ מרח’ השקד בטבריה.
אורך: כ-8 ק”מ.
המסלול: לאורכו של יער שוויץ ישנה דרך מרכזית העוברת בין חניונים ומצפורים (באחד מהם גם יש מתקני משחק לילדים). דרך הנוף ביער שווייץ סלולה לכל אורכה ומאפשרת גם טיול עם עגלות במקטע זה. ניתן להאריך את המסלול בעוד כק”מ אם מתחילים מכיוון טבריה, ולבקר גם במצפור לזכרה של נעמי שמר ובעין פוריה.
נקודות מעניינות במסלול: המצפורים ועין פוריה.

*****

מתל אפק למאוזוליאום במזור
נקודת ההתחלה: בכביש הגישה של הגן הלאומי תל אפק – מבצר אנטיפטרוס.
נקודת הסיום: במאוזוליאום מזור – על כביש 444 – סמוך לכניסה לאלעד – ליד הכניסה הצפונית ליער קולה. אם רוצים ניתן להאריך את המסלול בעוד 4 ק”מ ולהשאיר את הרכב השני ליד אנדרטת גבעת כח, בצידו הדרומי של יער קולה.
אורך: 8 ק”מ בגרסה הקצרה או 11 ק”מ בגרסה המעט ארוכה יותר.
המסלול: רובו של מסלול זה עובר בין שדות על שבילי עפר רחבים בין שדות מעובדים (שימו לב לא לאבד את הסימון בשביל העפר הרבים). קטע זה ניתן לביצוע גם עם אופניים. מומלץ לשלב ביקור בגן הלאומי תל אפק – מבצר אנטיפטרוס כחלק מהטיול. מומלץ גם לבקר באנדרטת אגרוף ורומח הנמצאת סמוך לצומת רנטיס.
נקודות מעניינות במסלול: מאוזוליאום מזור ומבצר אנטיפטרוס ואנדרטת אלכסנדרוני – גבעת כ”ח.

*****

מעין צור לגני הנדיב
תחילת המסלול: במגרש החניה של בית הספר אורט השומרון בבנימינה: ניסע לכיוון זיכרון יעקב. אם נגיע דרך כביש החוף, נרד בפנייה צפונה לכביש 70 (לכיוון ואדי מילק) וניסע ישר כ 5.5 ק”מ עד הפנייה ימינה לכביש 652, נפנה ימינה וניסע עוד כ 5.5 ק”מ עד שנראה מימיננו את “יקב תשבי” ומיד אחריו נפנה ימינה. כשנראה מולנו את ביה”ס אורט השומרון ניכנס למגרש החנייה שלו, כאשר תחילת המסלול נמצאת בפינה השמאלית הרחוקה של מגרש החניה במקום. תראו כאן גם ספינה שעתידה לשמש כאנדרטה.
סוף המסלול: בחניה של גני הנדיב בזכרון יעקב.
אורך: כ-3 ק”מ. 8 ק”מ אם צועדים גם לחורבת עקב.
המסלול: המסלול מתחיל בעליה קצרה לעין עקב (במקום מלבד הנביעה יש גם בית מרחק עתיק) ולאחר שכשוך רגליים ופיקניק קצר עובר דרך בית חורי (שרידים של מבנה עם קשתות) וחורבת עלק ומגיע לכניסה לגני הנדיב. אם רוצים להמשיך גם לביקור בשרידים המרשימים של חורבת עקב ולתצפית לים ממשיכים ישר, אם לא אז נכנסים ומסיירים בגני הברון. מומלץ לא לוותר על הסרט המוצג במקום.
נקודות מעניינות במסלול: האזור של עין צור, גני הנדיב וחורבת עקב.

*****

מחוף האקוודוקט בקיסריה לפארק נחל חדרה
תחילת המסלול: חוף האקוודוקט בקיסריה.
סוף המסלול: החניה של פארק נחל חדרה – הגישה מכיוון גבעת אולגה.
אורך: כ-7 ק”מ.
המסלול: השביל עובר מעל חוף ימה של קיסריה, בין העתיקות שנשארו מחוץ לגן הלאומי קיסריה (בחול המועד מתוכננים במקום אירועים רבים, אז אם תגיעו מוקדם – מומלץ להיכנס), עובר ליד שער הגן הלאומי קיסריה ולאחר הקפה של קיבוץ נווה ים מגיע לפארק נחל חדרה, מקום פסטורלי במיוחד.
נקודות מעניינות במסלול: העתיקות בתחילת המסלול והאנדרטה לזכרו של אבשלום פיינברג הנמצאת בפארק נחל חדרה.

*****

פרסת נקרות ועין סהרונים
תחילת וסיום המסלול: כשיוצאים מכיוון מצפה רמון לכיוון המכתש על כביש 40 מודדים מהכיכר שמתחת מרכז המבקרים רמון כ-12 ק”מ, עד שמגיעים לשילוט שמאלה לעין סהרונים ופונים שמאלה לדרך עפר עם סימון אדום. ניסע בה עד שהיא מתעקלת שמאלה ועוברת ליד חניון בארות. בצומת השבילים שאחרי חניון בארות נפנה שמאלה לפי הסימון האדום והשילוט לעין סהרונים, אחרי כ-800 מ’ נגיע למזלג דרכים, נבחר בפנייה הימנית באדום וניסע איתו עד חניון היום של עין סהרונים.
אורך: כ-6 ק”מ.
המסלול: רק חלקו של מסלול זה עובר בשביל ישראל, אולם הוספה של עין סהרונים הופכת אותו למעגלי ולכן הוא נכנס לרשימה. המסלול עובר בערוץ נחל נקרות, בחלק ממנו נראה כפרסה ממבט על ומסתיים בנביעה של עין סהרונים – הנמצאת לא רחוק מהחניה.
נקודות מעניינות במסלול: הפרסה והמצוק של נחל נקרות ועין סהרונים.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות