תיירות עם לב מקרבת אוהב

כשהמטרה הלאומית היא הבאת בני מנשה לארץ, יצאו מטיילי "שי בר אילן" אל מקום מושבם בהרי ההימלאיה

לאחרונה התקיים באוניברסיטה העברית כנס מרתק בו סיפרו פעילים מהציונות העולמית על שינויים ושיפורים שהתחוללו בעשור האחרון לטובת הציונות במספר ארצות וקהילות בעולם. בתקשורת, אנו מרבים לשמוע דיווחים מטרידים על ארגוני שמאל ואחרים הפועלים כנגד יהודים בכלל וכנגד ישראל בפרט. מאידך, מתברר כיום מעל לכל ספק: נפתח בעולם חלון הזדמנויות “לחזק קהילות, להגביר את תודעת ישראל והציונות וגם להעלות יהודים צעירים ומוכשרים שחפצים כיום לקשור את גורלם בישראל”.
על קהילה יהודית כזו, שנחשבה שנים רבות יחידה ומסתורית, “בני מנשה” מהודו, מותר כיום לספר יותר מבעבר. שנים נשמרו הפרטים מאחורי מסך של דממה, בעיקר עקב חששות מהפרעות למהלך הביקורים שם, וחרדה שמא “רעשים מיותרים” יבלמו את היתרי העלייה שהשלטונות שחררו בעבר טיפין-טיפין.
כמארגני תיירות דתית מהרי האנדים ועד הרי ההימלאיה, נפתח גם בפנינו צוהר של שליחות: בחברת התיירות הגיאוגרפית “שי בר-אילן”, התגייסו והרימו תרומה מעשית להעלאת יהודי מנשה לירושלים. עשרות ממטייליה הקבועים של החברה יצאו להרי ההימלאיה בהודו ולמקום מושבם של “בני מנשה”.
“הסיורים הללו אצל יהודי ההרים הם חוויה עוצמתית שלא נשכח לעולם”, אומרים בהתרגשות רבה יפה ומשה בן דוד. ומוסיפים רחל ואלי דורפצאון: “עברנו מרחקים ושעות רבות של טלטול בדרכים כדי להגיע לאחינו היהודים, אין כאן מלון ואין גם מקלחת. תנאי המגורים לא היו קלים אבל היו אלה המסעות המאושרים והמרגשים בחיינו”. מטיילים ראשונים אלו הגישו סיוע “מלב אל לב” ובעזרתם עלו ארצה עשרות משפחות מתוך כ-1,200 משפחות שעלו ארצה עד כה
כאשר נפגשתי עם שגריר הודו בישראל ועם אנשי צוותו, תהיתי בקול “מה יכולה להיות סיבה בארץ ענקית בת כמיליארד תושבים, למנוע מכמה אלפי יהודים מלעלות בקלות לישראל? נעניתי בתשובה מרתקת האופיינית ליחס אומות העולם ליהודים. “אנחנו מודעים לעובדה שרבנים מראשי יהדות ישראל ביקרו וחיו זמן מה בקרב בני מנשה, שיהדותם נחקרה והוכרה על ידי הרבנים הראשיים. אנחנו יודעים בוודאות שאנשים אלה שונים באמונתם ובכישרונותיהם והם מוכשרים יותר, מלומדים יותר ואף סוחרים וחקלאים טובים יותר משכניהם באותו המחוז. אבל אתם חייבים להבין, עבורנו הם המנוע והמוח שמשדרג את המחוז מזה דורות מספר”.
בינתיים, ראשי מדינה מישראל הוזמנו לביקורים בארצם; ראשי השלטון שלהם, לראשונה מאז קום המדינה, התארחו בישראל וביצעו כאן רכישות ענק בכל תחומי המדע, הטכנולוגיה והחקלאות, הקשרים התהדקו בעשור האחרון ואף היהודים מבני שבט מנשה, חשים את השינוי שמבשר עבורם המשך שיבת ציון והתחלת הגאולה.

“מהרי אררט ועד הרי ירושלים”
את מוצאם של “בני שבט מנשה” חקרו רבים ורבנים במשך דורות. מהמפורסמים שבהם הוא הרב אליהו אביחיל זצ”ל, רב ומחנך שייסד את תנועת “עמישב” למחקרים על צאצאי השבטים, שזכה בתואר “יקיר ירושלים”. הוא הקדיש את חייו לגילוי ולהעלאת בניהם ובני בניהם של הנידחים. מהמתמידים במלאכת קודש זו בדור האחרון הוא הרב אליהו בירנבוים, העומד בראש “מכון שטראוס- עמיאל” להכשרת שליחים לתפוצות ובראש ארגון “שבי ישראל”. במקביל, פעילות מבורכת מופלאה הניע מיכאל (מייקל) פרוינד, עולה מארה”ב שהיה לבכיר בלשכת ראש הממשלה גולדה מאיר המאמין שייעוד חייו הוא “להעלות לישראל את בני מנשה, עד האחרון שבהם”.
הנה כי כן, הצוהר שנפתח קמעא-קמעא העלה לירושלים קרוב ל-5,000 אחיות ואחים יהודים שבניהם ונכדיהם “התפזרו בכל רחבי הארץ, בישובים ובתפקידים מכל הסוגים”. מה שהחל כ”שיגעון” של בודדים, שיצאו מישראל להרי העולם בעקבות אחיהם מעשרת השבטים, הביא בסופו של דבר לתנועה המונית לכיוון הפוך. לכיוון ירושלים, כהבטחתו של הנביא ירמיהו “ובאו ורננו במרום ציון”.
לסיכום מספרים חברי הקבוצה הראשונה של “שי בר-אילן” לאזור: “כשנפרדנו משבט מנשה הקסום לקראת שובנו ארצה, ניגשו כמה מפעילי היהודים שם ושאלו: ‘אחינו יהודה, 3,000 שנים חיכינו לכם שתבוא להשיבנו בשמחה לירושלים. כמה עוד עלינו להמתין…?’ ועם שאלה זו פצחו שם כל בני הקהילה בשירה ומחול, שהרעידו את כל הלבבות”.

הכותב הוא מייסד החברה הגיאוגרפית דתית שי בר-אילן ומדריך טיולים בחמש היבשות.

אולי יעניין אתכם:

היופי של אתונה

היופי של אתונה מאת: הרב יחיאל וסרמן “החיים מתנהלים על מי מנוחות”, אומר חבר הקהילה בבירה היוונית ומוסיף – “יש לנו חיי קהילה יפים” בית

קרא עוד »

יאסו, קהילה

יאסו, קהילה מאת: הרב יחיאל וסרמן קהילת יהודי סלוניקי חוגגת עבר מפואר – לצד אתגרי התקופות סלוניקי היא העיר הגדולה בצפון יוון ועיר נמל חשובה.

קרא עוד »

פדובה: מהרמח”ל ועד היום

פדובה: מהרמח”ל ועד היום מאת: מאת: הרב יחיאל וסרמן עם 80% נישואי תערובת, קשה להיות אופטימי בנוגע להמשך קיומה של הקהילה היהודית בעיר האיטלקית בעיר

קרא עוד »
נגישות