טוב בן שמן טוב

יער בן שמן מציע מגוון חוויות למטיילים מסוגים שונים

ללונדון יש את יער אפינג, לפריז את יער בולון ולתל אביב את יער בן שמן, 22 קמ”ר של יערות לנופש וספורט.
שמו של היער ממשל הכרם של הנביא ישעיה (ה,א): “כֶּרֶם הָיָה לִידִידִי, בְּקֶרֶן בֶּן-שָׁמֶן… וַיְקַו לַעֲשׂוֹת עֲנָבִים, וַיַּעַשׂ בְּאֻשִׁים”. את השם נתן המהנדס נחום וילבוש שהקים כאן בית חרושת לשמן, המפעל עבר ב-1915 לחוף שמן בחיפה אך השם נשאר. אגב, נחום וילבוש, למי שמתעניין במשפחתולוגיה, הוא אחיה של מניה שוחט, גיסו של אבשלום פיינברג, אחיין של יהושע חנקין ועוד כמה דמויות מפתח.
כל הסיפורים הללו לא מעניינים את מי שיבוא בבוקר יום שישי של יום חורפי נאה לכניסה הראשית של היער במצפה מודיעין, בכביש 443. תחושה של פסטיבל ססגוני בכניסה, המון מכוניות בחניה, דוכני “גזלנים” למיניהם ואנשים היוצאים לטייל. יש היוצאים לטיול רגלי נינוח, אחרים ייצאו לריצה, הרבה רוכבי אופניים מדוושים בסינגלים, עוקפים אותם הג’יפאים המחפשים מדרגות סלע להתמודד אתן כדי להיכנס ביום ראשון למוסך ולהשאיר אלפייה לתיקון. אנחנו שנמנים עם היועצים ולא עם המתאמצים הסתפקנו בטיול במכונית הפרטית שלנו.
היכן לטייל? העצה הטובה ביותר היא להתעלם מהיועצים ולתת לעצמכם פשוט ללכת לאיבוד ביער, לעצור בפינות המשחק, לאכול בשולחנות קק”ל, לחפש מרבדים של רקפות, לתת לדרכים להוביל אתכם. אל תחששו, איש לא נעלם ביער, גם אם תפגשו את כיפה אדומה והזאב חזקה עלינו שמדובר בתחפושות של ילדים.
ובכל זאת, עבור אלו שלא יכולים ללא תוכנית:
נפתח במגדל התצפית של קק”ל הנמצא בכניסה ומעוצב כלפיד בוער, המסמל את המרד החשמונאי. מכאן ניסע כל הזמן בדרך הראשית המסומנת ירוק, כבר לאחר כמה עשרות מטרים יפנה אותנו השילוט שמאלה אל הפגודה התאילנדית בעלת הגג המשופע המעוטרת בסמלים תאילנדים, אשר נבנתה ב-1998 כמתנת בית המלוכה התאילנדי לציון 50 שנות לעצמאות ישראל. חבל שהמבנה מוקף גדר.
חוזרים אל הכביש המסומן ירוק ונוסעים בו כ-3 ק”מ עד לאנדרטת ההגנה, עליה חרוטים שמותיהם של שלושה מפקדים בכירים במרחב תל אביב: ישראל שחורי, שורה אשרוביץ ויחזקאל בן דוד, שנפלו כאן ביום י”ג בתמוז תש”ח בעלות רכבם על מוקש. האנדרטה המנוגדת למראה הפסטורלי סביב מזכירה שהיו כאן ימים אחרים.
מי שמוכן לרדת עם מכוניתו מהכביש לדרכי עפר יפנה כאן מערבה (ימינה) כ-500 מטר, יחנה את המכונית ויטפס רגלית לתל גמזו. במקום סככת עץ מצילה ושולחנות שהוקמו על ידי משפחת איינהורן לזכר בנם יהונתן, בן מושב גמזו שנפל במלחמת לבנון השנייה. מהסככה תצפית מרהיבה למישור החוף ולמושב גמזו תחתינו. התל משמר את שמו של היישוב הקדום “גמזו”, הנמנה בתנ”ך בין ערי השפלה (דברי הימים ב, כח, יח), וכן אצל חז”ל, כמעונו של התנא “נחום איש גמזו” שנהג לומר על כל צרה “גם זו לטובה” (תענית כא א). המקום ניקרא גם “מצפה השניים” – על שם שני חיילי הפלוגה הדתית אשר נפלו במקום במלחמת העצמאות, וכן מצפה יהונתן ע”ש איינהורן ז”ל.
נחזור לרכב ואל הכביש הירוק המתפתל בדרך הנוף בין עצי האורן והברוש, עוד 4 ק”מ בקירוב ואנחנו בצומת דרכים. שילוט קק”ל בצבע כחול מפנה ימינה למערת הנזירים, מערה מרשימה חצובה במצוק סלע אשר שימשה כנראה כחאן לעולי רגל לירושלים. בתוך המערה ניתן לראות כוכי שינה וצלבים חרוטים על הקירות. עוד 2 ק”מ בכביש הירוק ואנו יוצאים מהפארק לכביש 443 בשער קדומים.

שבתאי שירן, מורה דרך בטעם יהודי:
052-3246827. www.moreshetgalil.co.il
חפשו בגוגל “מורשת הגליל”

אולי יעניין אתכם:

נחל חזורי: זורמים עם האתגר

נחל חזורי: זורמים עם האתגר מאת: צוות אתר נלך www.nelech.co.il מסלול מאתגר למיטיבי-דלג שאינם חוששים להירטב חל חזורי-נחל גובתא-בניאס הוא מסלול למיטיבי לכת בדרום החרמון,

קרא עוד »

האגם בנחל אורן

האגם בנחל אורן מאת: צוות אתר נלך www.nelech.co.il במצוקים הירוקים של הכרמל, מנוחה עם מים וירוק בעיניים בנחל אורן, לאחר הגשמים, נוצר לו אגם עונתי

קרא עוד »
נגישות