אמא בהחלפה

או: בית הגידול הקרנפי של קרנבלה, האם המאמצת

אף אחד לא נתן לה את התפקיד הזה. היא פשוט לקחה אותו על עצמה בלי שאלות, בלי בקשות -פשוט הפכה לכזאת.
זה מדהים איך היא תמיד יודעת להגיע בזמן הנכון וברגע הנכון ולהפוך לאמא מאמצת באופן כל כך טבעי.
קוראים לה קרנבלה, היא קרנפית בת 28 ובכל פעם שאחת הנקבות ממליטה היא מתייצבת לעזרה. היא לא תומכת לידה ולא מדריכת הנקה אבל היא פשוט יודעת להיות שם כדי לסייע לגור שאמו זה עתה המליטה את הגור החדש שלה ואין לה שום דרך, והאמת גם לא רצון, לתזז בין השניים. בין גור צעיר בן יומו לבין גור בין 3 ולפעמים בן פחות משנתיים שעדיין זקוק לאם תומכת, אך לא חייב להיות שם סביבה בכל שעות היממה.
תהליך ההתנתקות של האם מהגור הוותיק מתחיל כשבוע לפני יום ההמלטה. היא מתחילה להתרחק ממנו וגם דואגת להבהיר לו באופן חד-משמעי שכרגע היא לא מעוניינת בקשר קרוב מדי. אם הוא מנסה להתקרב היא הודפת אותו, די מהר הוא מבין את הרמז ולא מנסה להתקרב. היחסים עברו ליחסי “שלום-שלום” וזהו.
בשלב הזה קרנבלה מתחילה להסתובב לידו: היא כנראה מבינה מה עובר עליו ויודעת שזה הרגע וזו השעה, עוד רגע יישאר לבדו בעולם ואמו תשקיע את זמנה בילוד הצעיר. קרנבלה, אמא מלידה אף על פי שמעולם לא המליטה, מלאת רוך ורגישות לוקחת את הגור תחת חסותה.
כך זה קרה כאשר טרקל, בנה השני של טנדה, נולד והיא הרחיקה מעליה את טיבור. זו הייתה הפעם הראשונה אחרי שנים שקרנבלה פרשה את חסותה על גור צעיר והיא צללה לשם בטבעיות.
גם טרקל הצטרף לאחר כמה שנים כאשר טשי נולדה ואחר כך זה קרה גם עם טשי: טנדה המליטה את טופאק, היום הגור הקטן ביותר, שלה וטשי הצטרפה אל החבורה כשעדיין לא מלאו לה שנתיים.
מדהים שעם השנים, מאז הפך הספארי למעצמת המלטות של קרנפים, ולגן החיות המוביל בתחום מבין כל גני החיות שלוקחים חלק בתכנית הרבייה של הקרנפים באירופה, טנדה לא רק שלא הפסיקה לאמץ גורים – היא גם לא מסלקת אותם, כלומר הם גדלים ומתבגרים ובניגוד לאמהותיהם שהרחיקו אותם כשגדלו, הם עדיין נשארים חלק מהחבורה הגדולה והמקסימה של קרנבלה.
היחידות שפרשו מהחבורה היו קרן פלס וריהאנה, שהגיעו צעירות בנות ארבע וחצי וחמש וקרנבלה אימצה אותם והכירה להן בסבלנות את ביתן החדש. כאשר בגרו ורצו להקים משפחה, הן פרשו.
קרנבלה היא מעין אמא מאמצת וגם גננת, והגנון שלה הוא גם צהרון ואפילו בייביסיטר לשעות הלילה.
יש לה סבלנות לכולם, היא מסתובבת עם קרנפיה בכל רחבי השטח הפתוח של הספארי, ביחד עוצרים לאכול ולשתות וביחד בוחרים לעצמם מקום מנוחה לעצור ולישון בו.
לפעמים טשי הצעירה לא עומדת בקצב: זה קרה בעיקר בחודשים הראשונים לאחר הצטרפותה, אחרי שטופאק אחיה נולד כאשר הייתה עדיין איטית יותר וסקרנית מאוד והרבתה לעצור. קרנבלה נהגה לעצור את החבורה ולהמתין בסבלנות לטשי בלי כעס.
כשתגיעו לבקר בספארי פקחו עיניים, הסתכלו מסביב וכשתראו חבורת קרנפים שבה גדולים וקטנים ומנהיגה אחת עם לב גדול כגודל גופה הרחב, דעו כי זוהי החבורה של הגננת טובת הלב קרנבלה.

אולי יעניין אתכם:

שתולות מתחת לאף

שתולות מתחת לאף מאת: קרן חמיאל גיחה לכמה משתלות מומלצות למבקרים, בשבוע של ט”ו בשבט ובכל זמן אחר לכבוד ט”ו בשבט ומזג האוויר החורפי, בילוי

קרא עוד »

אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות מאת: חרות לוביץ’, בי”ס שדה עפרה אי אפשר לצלוח סתיו ישראלי בלי לבקר את הפרחים המבשרים טוב בצהוב. טיול חלמוניות לנחל שילה,

קרא עוד »
נגישות