תוכנית הלסינקי

הבירה הפינית לתייר היהודי – ומועדון הספורט הוותיק ביותר מחוץ לתחומי ישראל

כבר בתחילת המאה ה-19 נמצאו כאן יהודים, למרות הוראת ממשלת שוודיה מ-1806, האוסרת ישיבת יהודים בפינלנד. הראשונים שהשתקעו בהיתר, בבירה ובעיר הנמל החופשית של המדינה, היו ה”קאנטוניסטים” – שהשתחררו מן הצבא הרוסי והגיעו לכאן אחרי 1825. אולם בית הכנסת והוקם רק ב-1906 (26 MALMINKATU). לידו נמצא מרכז קהילתי, בי”ס, גן ילדים, בי”ח קטן ובית אבות. לקהילה יש מקהלה וקבוצת תיאטרון.
בבית הכנסת נמצאת, בתוך תא זכוכית, עטרה שהעניק לקהילה פילדמרשל מנרהיים ב-1944, כאות הוקרה ל-23 חיילים יהודים שנפלו בקרבות בין רוסיה לפינלנד. הברות מנרהיים הנערץ, הפליא במבצעיו ב”מלחמת החורף” שניהל נגד הפולש הרוסי. כנשיא המדינה דאג לשיקום פינלנד ולדו-קיום עם “האח הגדול” – השכן. על פשטות חייו של המצביא, ה”וושינגטון” הפיני, ניתן ללמוד במוזיאון שעל-שמו; הרחוב הראשי והמפואר של הלסינקי נקרא על-שמו ובחזית בית הדואר הראשי PAAPOSTI – פסל ענק בדמותו. מנרהיים ערב אישית לשלומם של יהודי פינלנד כשהנאצים דרשו את הסגרתם, והוא אף דאג להעברת 200 מהם לשוודיה.
רק לאחרונה ציינה הקהילה 100 שנה לבית הכנסת ולמועדון הספורט של אגודת “מכבי”, בתערוכה שהתקיימה בבית הקהילה. ראשי הקהילה התגאו כי מחוץ למועדוני ספורט בישראל, קשה למצוא מועדון ספורט יהודי אחר בעל ותק והיסטוריה רצופים של 80 שנות פעילות. האצן אליאס כץ, חבר המועדון, היה בנבחרת שניצחה באולימפיאדת פאריז ב-1924 וזכה בה במדליית כסף.
בשנת ייסוד בית הכנסת, התכנסו בהלסינקי בחודש דצמבר ראשי התנועה הציונית לוועידה הרוסית הציונית השלישית ובה התקבלה “תוכנית הלסינקי” (הלסינגפורס) המפורסמת. הוועידה התכנסה דווקא כאן, על רקע התגברות הריאקציה ברוסיה. בהבדל מן המצב בקיסרות, בפינלנד לא הוטלו הגבלות על התוועדויות ועל חופש הדיבור. בין מנסחי התוכנית היו יצחק גרינבוים, א. אידלסון וזאב ז’בוטינסקי. לוועידה היו הדים רבים והחלטותיהם היוו תוכנית פעולה מעשית לתנועה הציונית, בתקופה שקדמה למלחמת העולם הראשונה.
בכניסה המערבית לקתדראלה הלותרנית טומיוקירק (TUOMIOKIRKO) שבמרכז הלסינקי, בין האוניברסיטה לבי הפרלמנט, מופיע שם ה בעברית. מילה זו חוזרת ונשנית גם בקיר המזרחי של הקתדראלה פנימה, לצד פסליהם של מרטין לותר ועוזרו פיליפ מלנטון, נמצא פסלו של מיכאל אגריקולה, שתרגם את התנ”ך לפינית.
בספריה של אוניברסיטת הלסינקי (RIKKARDINKATU 3) מסמכים רבים על תולדות יהודי פינלנד ואוסף של ספרי עברית ואידיש שנדפסו ברוסיה בין 1825 ל-1917. האוניברסיטה, אגב, נוסדה בשנת 1630 על-ידי המלכה כריסטינה בעיר טורקו והועברה להלסינקי ב-1828.
מרשים הוא האצטדיון האולימפי שנבנה עבור האולימפיאדה, שהייתה אמורה להתקיים ב-1940, נדחתה, אך קוימה ב-1952.

אולי יעניין אתכם:

מאחורי הפרוכת

מאחורי הפרוכת מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מסע אל אמנות יהודית אותנטית המסתירה טפח ומגלה סיפור פרק א’ – קצרין בט”ו כסלו תשס”ז, עשרה ימים

קרא עוד »

4 רוחות מהר צפחות

4 רוחות מהר צפחות כתב וצילם: קובי פינקלר מסלול חדש ומותאם למשפחות נפרץ בהר השוכן בפאתי הרי אילת פרשיות השבוע הקרובות, המתארות את מסעות בני

קרא עוד »

התהפוכות של שבטה

התהפוכות של שבטה בהדרכת הארכיאולוג ד”ר יותם טפר, כתב: ראובן שדה, צילום: עמית אררט שלוש כנסיות מרשימות, בריכות אגירה עצומות, אורוות סוסים, מחסנים ומתקנים חקלאיים

קרא עוד »
נגישות