חשיפה לצפון

הגליל, ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, מציעה למטיילים חוויות ביקור שונות ומגוונות. עלינו צפונה לנסות כמה מהן

מוזיאון אסירי המחתרות
הבית המצויר- שלומי
שמורת הטבע נחל כזיב

פרשת נשא מביאה אותנו אל “ארץ הנחלות בנחלת מטה אשר” – בגליל המערבי.
כשעומדים על מרפסת התצפית למרגלות חניתה, נפרסים לפנינו נופי הגליל במלוא הדרם. ממערב, תכול הים התיכון, מצפון, הרי הלבנון ורכס סולם צור, מדרום שלומי עם שלל בתיה ונופיה וממזרח עצים ירוקי עד ומעטה של צמחייה שגם באמצע האביב משרה אוירה של רוגע ושלוה.
אוצרות הגליל רבים הם ואי אפשר לפרטם לא בכתבה אחת, לא ביריעה אחת וגם לא בביקור של יומיים-שלושה. מאות אתרים ואטרקציות, חדרי אירוח וצימרים, מסעדות כשרות וכשרות למהדרין, מסלולי טבע ואנשים טובים באמצע הדרך.
תחילה לבית המצויר בשלומי.
באמצע רחוב נתן אלבז (זוכרים? הגיבור שהפיל עצמו על הרימון והציל את חבריו עוד שנים רבות לפני רועי קליין הי”ד), עומד לו בית ישן שבתוכו סיפור מרתק. סיפורה של עפרה זכריה.

הבית המצויר- שלומי
כשעפרה זכריה ז”ל ביקשה להגיע אל המקומות הגבוהים שבביתה היא נהגה להציב כסא על גבי שולחן קטן – ולטפס. נכון, היא נפלה לא פעם, אולם לא זה מה שעצר את האשה הצנועה והמוכשרת הזאת מלצייר על הקירות והתקרה שבביתה הקטן בשלומי – עד אשר לא נותרה בהם נקודה חשופה.
האוצר הקטן המכונה ‘הבית המצויר’ חבוי לו בדירת שיכון פשוטה ברחוב הרב נתן אלבז. קסמו של המקום קשור בעבותות לתחושת האותנטיות שתעטוף אתכם בצעידתכם עד רגע כניסתכם ליקום מקביל: שורות-שורות של עיטורים צבעוניים, צורות גיאומטריות ואייקונים זוחלים לכל אורך הבית. שורה מתחברת לאחרת, קומה נוגעת באחותה; מסתיים הקיר ומתחילה התקרה, וכשזו תמה גולשים הצבעים לכל נקודה נסתרת או כפל קיר חבוי כאילו זכו לחיים משל עצמם.
רק בשנות ה-70 לחייה החלה עפרה זכריה לצייר. אשה מרתקת זאת, אשר עלתה מתימן בשנת 51′ ובמשך שנים גידלה לצד בעלה משפחה לתפארת בביתם בכפר הנטוש אל-באסה, קיבלה עם פטירת בעלה את דירת השיכון הקטנה. במשך 12 שנה מרגע משיכת המכחול הראשונה על קיר ביתה היא לא חדלה לעטר את כתלי הבית בסגנון תימני בכל צבעי הקשת. “הבית נמצא כעת בתהליך של שחזור ושימור”, מסביר שלום דדון, מנהל המקום מטעם המועצה המקומית שלומי ומי שמולו תתאמו אישית את ביקורכם במקום. את שנותיה האחרונות הקדישה עפרה זכריה לעיטור בובות פשוטות והלבשתן ככלות תימניות, עד הפרט האחרון. עבודה מדהימה.
עפרה נפטרה לפני כעשר שנים כשהיא בת למעלה מ-95. הבית נחשף באופן רשמי רק אחרי פטירתה. שווה לשלב הצצה במקום במסגרת טיול באזור. פרטים: 077-2308313

עין חרדלית
את נחל כזיב, הגדול והעשיר בנחלי הגליל המערבי, כולם מכירים – בעיקר הודות למעיין עין זיו הנחשב למעיין העיקרי שמזרים מים לנחל. הנחל זורם ברוב ימות השנה, ומהווה את אחד ממסלולי המים האטרקטיביים והיפים ביותר באזור בגליל המערבי.לכן חיפשנו מסלול נוסף: מים ומעין שלא מוכר לרוב עם ישראל. יניב המאירי, מנכ”ל אוצרות בגליל,לקח על עצמו את האתגר שהצבתי בפניו ומוליך אותנו במסלול שמתאים לכל המשפחה לעין חרדלית.
ניסע על כביש 70 צפונה ונפנה ימינה לכביש 8911. לאחר כ 1.8 ק”מ נפנה ימינה לכביש משובש עם סימון שבילים ירוק. ניסע איתו עד למתקן מקורות ומשם נצעד כ-300 מ’ עד שנגיע לעין חרדלית.
בוויז – כותבים “עין חרדלית”. שימו לב, ההמלצה היא ללכת על שביל העפר.

מוזיאון אסירי המחתרות – עכו
בחלקה הצפוני של עכו העתיקה, סמוך לחופה של העיר, ניצב מבצר מרשים שנבנה בתקופה התורכית. אבל סיפורו הוא דווקא בתקופת השלטון הבריטי, כאשר שימש המבצר כבית סוהר מרכזי, בו נכלאו מאות מחברי ההגנה, האצ”ל ולח”י.
המוזיאון מציג את סיפורו של הכלא בעכו – מאסרם של זאב ז’בוטינסקי ומגני ירושלים בשנת 1920, תשעת עולי הגרדום (1938-1947), הפריצה לכלא עכו שהתרחשה במאי 1947 וכן את סיפורן של קבוצות האסירים המרכזיות, שגרת הכלא ועוד.
המוזיאון מספר את המאורעות ההיסטוריים שהתרחשו במקום, וממחיש את חייהם של אסירי המחתרות ואת פריצת כלא עכו באמצעות חיזיון אור-קולי. בנוסף, באתר מוקדשים חדרי הנצחה לתשעת הנופלים בפריצה ולתשעת הרוגי המלכות, אשר נתלו בתא הגרדום שבכלא.
ההפתעה היא בתצוגה חדשנית המשלבת חוויה אינטראקטיבית מלווה בהדרכה, במוצגים מקוריים ומשוחזרים, בסיורים בין תאי האסירים, אגף ז’בוטינסקי, נקודת הפריצה, תאי הצינוק, תא הגרדום וחדרי ההנצחה. המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.
הסיור בתיאום מראש בלבד ונמשך כ-90 דקות. הסיור מתבצע בקבוצות של עד 30 (מבקרים בודדים משולבים בתיאום מראש, בקבוצות). 04-9911375.

והיכן אוכלים?
טרנד חדש הולך ותופס תאוצה בגליל. חדרי אוכל קיבוציים שהפכו כשרים עם אוכל טעים, טרי, בריא וזול. כך לדוגמא, בקיבוץ בית העמק, ארוחות בוקר וצהרים בכשרות מלאה. יופי של ארוחה.
צהריים בלי תיאום 12:00-14:30, לפרטים טל’ 04-6806677.
כך גם בחדר אוכל הקיבוצי של לוחמי הגטאות – סיפור של אוכל. בנוסף לארוחה תוכלו לטעום מהחוויה הקיבוצית. את פניכם תקבל במבואה לחדר האוכל תערוכה בה צילומים וסיפורי חדר-האוכל מימיו הראשונים של הקיבוץ. בחלל האכילה המרווח תלויות תמונות גדולות שנבחרו בקפידה מתוך ארכיון קיבוץ לוחמי הגטאות. את השולחנות מקשטות מפיות עריכה עליהן המנון הקיבוץ מעוטר תמונות מימים אחרים.
ארוחת הצהרים מגוונת ביותר, הכל בייצור עצמי ואין שימור של אוכל והיא כוללת מרק עונתי, מבחר של סלטים, מנות עיקריות ולצדן תוספות, שתייה קלה וקינוח.
פתוח בין השעות 11-15 לפרטים והזמנות טל’ 054-4993500.

300 גרם במושב בצת
חמש דקות נסיעה משלומי, במושב הצפוני בצת פתחו בני זוג מסעדה כשרה למהדרין, 300 גרם שמה. מנות משובחות של בשר 300 גרם, מנות מופלאות מיצירותיו של איתי כמו מלון בכוסברה או ברוטב צ’ילי. מבחר עשיר ונפלא של טאפסים, מנות ראשונות, בשרים וקינוחים.
והכי חשוב, כשר למהדרין ופתוח כל ימות החול.

והיכן לנים?
קמפינג – חאן הגליל
שיתוף פעולה בין אבנר דהן, הבעלים של חאן אל-על המפורסם הממוקם במושב אבני איתן בדרום רמת הגולן, חיים אייכוולד מרעננה וקיבוץ בית העמק בגליל המערבי, הביא ליזמות תיירותית חדשה העוסקת באהבת הארץ, ערכיה, טבע ואנשים.
החאן החדש, מציע את כל אפשרויות לינת השטח לכל סוגי האוכלוסייה, החל מחדרי אירוח, צימרים, דרך קמפינג, לינה באוהלים ועד לאוהלי אירוח בדואים ענקיים. במתחם הקמפינג 10 אוהלים משפחתיים, המציעים לינה באוהלי אירוח קולמן. האוהלים מאובזרים, מותאמים לכל מזג אוויר ומכילים עד 6 נפשות. האירוח באוהל קולמן כולל מזרנים. במתחם המרכזי מקלחות ושירותים עם מים חמים. מתאים מקטן ועד גדול, פתרון יעיל וזול.

אוצרות בגליל כבר אמרנו? וזו רק מקצת הטעימה. יש פה במרחב גן חיות בנהריה (מחיר כניסה 15 ₪), ראש הנקרה ושפע רב של מקומות. רק תבואו ותישנו. לא לברוח אחרי כמה שעות!

אולי יעניין אתכם:

שא נא עיניך

שא נא עיניך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל גבעת ארטיס שבבית אל ממוקמת במקום שהוגדר בתנ”ך “שער השמיים” – אך היא בהחלט מציעה תצפית נפלאה

קרא עוד »

מדבר, לא מה שחשבתם

מדבר, לא מה שחשבתם מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מחולות צבעוניים לגבי מים רוחשים בגבי ימין ועין ירקעם קְצָת דָּרוֹמָה לִבְאֵר-שֶׁבַערוּחַ בַּמִּדְבָּר נוֹשֶׁבֶת,שְׁבִיל לָעֲרָבָה יָרַד.

קרא עוד »
נגישות