גם לי מותר להיות בחופש

מאת: זאב שקד, מעלות

למה הפכה "חופש" למילה גסה עבור עובדים רבים, ומדוע חשוב שלא לוותר עליו בשום מחיר?

בן חמישים לעצה, בן שישים לזיקנה – כך כתוב בפרקי אבות. מאחר ועברתי את גיל חמישים פלוס ואני ממש לא מרגיש זקן אני מבקש לכתוב מאמר קצר על “חופש”.
אם נחפש את המילה “חופש” במילון נקבל מספר פירושים, בהם: הפסקה בעבודה, אדם בחופש הוא אדם שאינו נתון בלחץ חיצוני ועוד..
כמהנדס מלווה במפעלים, במסגרת עבודתי אני נחשף לצורות חיים של עובדים ושל מנהלים. עובדים ברוב המקרים עובדים עבודות רוטיניות ומנהלים חיים תחת לחצים עצומים. גם עובדים וגם מנהלים (וגם כותב שורות אלו) מעבירים את חייהם במטלות שונות ומשונות. ככל שהזמן עובר הלחץ גדל. אם פעם שלחנו מכתב והיינו סבלניים -כשיגיע המכתב יקראו ויענו לנו, היום הכל “בום-בום-בום”. טלפון שצמוד אלינו, מיילים שיושבים מול העיניים, SMS שרודף אחרינו, שלא לדבר על הווטסאפ (ראית שכתבתי, ראיתי שראית ולא ענית לי?) – בלי להרגיש אנחנו בשחיקה ענקית.
באופן אישי, הייתי בשחיקה כל כך עמוקה שלא הרגשתי כמה אני נשחק. חופש בעיני היה מילה גסה. גם כשכיר וגם כעצמאי הרגשתי שלא בנוח עם המילה “חופש”. ככל שהזמן עובר והשנים חלפו הבנתי יותר ויותר את החשיבות של החופש.
כמובן שיש הבדל עצום בין חופש של הורים לילדים קטנים שזקוקים לתשומת לב, כך שחלק מהחופש של ההורים הוא עבודה קשה יותר מזו שבשגרה, לבין אנשים שאינם תלויים בילדים. כותב מאמר זה אינו פסיכולוג ולא מייצג מחקרים אלא תחושה אישית. חופש הוא בעצם שינוי שבו האדם עושה משהו שונה מהשגרה שלו.
הכיף בחופשה מתחיל בהכנות לטיול: ההתרגשות, המחשבות, התיאומים – בין אם חופשה בארץ ובין אם חופשה בחוץ לארץ. החופשה עצמה – בדרך כלל חוויות, חלקן צפויות וחלקן בלתי צפויות. שמחת החיים עם חברים ותיקים וחברים שפוגשים ומכירים בזמן הטיול.
לאחר החופשה (למי שלא נבלע בשגרה) נהנים מהחוויות, משחזרים, משתפים חברים שרוצים לשמוע וחברים שלא ממש רוצים לשמוע.
יש לי לא מעט חברים שהחופש שלהם הוא חו”ל. ברוב המקרים מדובר בחופשה שנתית אחת בשנה.
ככל שמתבגרים שומעים סיפורים שונים ומשונים על אנשים. ידוע לי על אנשים שמכורים לעבודתם והם מתכננים שבבוא היום הם יעשו את “החופשה של חייהם”. במקרים רבים התוכניות משתבשות מאלף סיבות ולא אפרט.
חופשה לא חייבת להיות פרויקט, היא כן חייבת להיות יוזמה. מישהו חייב לארגן וליזום. ככל שמתכננים יותר בצורה יסודית החופשה זורמת בכיף גדול יותר. חופשה יכולה להשתבש בקלות – וזה קורה ככל שמשאירים דברים פתוחים למזל.
קוראים ותיקים של “נופשים” יודעים שמעת לעת אני משתף את הקוראים בטיולי יום שישי וחול המועד, אבל אני דווקא רוצה לשתף בחופשה פשוטה ונעימה שחוויתי לאחרונה.
נחמה וסיני אטיק הם זוג נשוי שהיה בגרעין “צורים סעד” גיוס 1973. נחמה היא ה”דבק” התורן של הגרעין והיא זאת שמארגנת ויוזמת פגישות וחופשות פשוטות ונעימות של בוגרי הגרעין ובני זוגם.
שבת הגדול, ערב פסח, מספר משפחות נפגשנו ב”שיר המעלות” – המלון של ישיבת ההסדר במעלות. החופשה התחילה בטיול בגליל, תצפית מהר האר”י, תצפית מהר זבול (חורפש) ותצפית מדהימה מהר אדיר בהדרכת כותב שורות אלו. משם שבת של כיף, של יחד של שירי שבת וכל הטוב שיכול להיות.
אני מספר זאת כדי להראות שאפשר וצריך לצאת לחופשה “בקטנה”. לא כל חופשה עולה הון. אני באמת רק מעביר מסר. אל תחכו לימים שיתאימו לחופשה, תיצרו תנאים שתוכלו לטייל וליהנות.
עיתון “נופשים” עלה על הרעיון. אני בכל מוצ”ש גוזר ושומר רעיונות לטיולים ועם הזמן יוצא לטיולים המומלצים. יישר כוח לכותבים ויישר כוח ליוזמי העיתון.
בברכת “טיילו ותיהנו”.

*יש לכם תובנות מעניינות בנושאי טיולים, חופשה ונופש? יודעים לייצר מהן טור מעניין? שלחו לנו: nofshim.dati@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

ניגונים וקדושה בצפת

ניגונים וקדושה בצפת | טיול בשבוע / כתב וצילם: קובי פינקלר ניגונים וקדושה בצפת אווירה, ריחות, סגולות והרבה קדושה יש בצפת, אחת מארבע ערי הקודש.

קרא עוד »

אל הגולן, אל הדובדבן

אל הגולן, אל הדובדבן תמונה אחת שווה / יואב ערמוני ראשית האביב, הקורונה בסביבה אבל כבר לא ממש מורגשת והימים ימי קטיף דובדבנים בגולן. זה

קרא עוד »

בין שפן להרדוף

בין שבין שפן להרדוף בהובלת זאב שפירא, טיולי יום שישי בהר חברון / הדרכה: ד”ר חזי הורן ונועם שפירא / כתיבה וצילום – ירון בוצר כרמל ישנם

קרא עוד »
נגישות