ביצת הפתעה

כל האמצעים כשרים כדי להבטיח טיפול חם ואוהב לגוזלי הפינגווין

חצר הפינגווינים בספארי היא אחת החצרות המעניינות ביותר. מדובר בפינגווינים אפריקנים, לכן מזג האוויר השורר בישראל מתאים להם. הפינגווינים האפריקנים הם קטנים ביחס לפינגווינים החיים בקוטב הדרומי ואצלנו בספארי אחרי כשנתיים הם מוצאים לעצמם בן או בת זוג ופורשים יחדיו למחילה משותפת בה הם בונים לעצמם קן אוהבים, מטילים ביצים ודוגרים ומגדלים את הגוזלים בשיתוף פעולה מלא.
אבל לשני זוגות פינגווינים זה עובד קצת פחות טוב.
פלג ובלוטי, זוג הפינגווינים, חיים כזוג יציב כבר כמה שנים. פלג הנקבה מטילה בכל שנה ביצה אחת או שתיים ויחד עם בלוטי היא מתחילה לדגור, אבל אז תמיד זה קורה: בלוטי מתחיל לזוע ולנוע בחוסר שקט, המטפלים רואים שהוא נעשה חלש וחולני ולבסוף הוא כבר לא יכול יותר לשאת את עול הדגירה והאבהות הממשמשת ובאה והוא פורש מהדגירה על הביצה, או במקרים מסוימים אם הצליח למשוך עוד קצת – נוטש את הגוזל שאך בקע.
פלג נשארת עם הביצים, אבל בסוף גם היא בדרך כלל לא מסוגלת לשאת את העול על כנפיה הצנומות ומוותרת.
בשלב הזה מדי שנה נכנסים לתמונה המטפלים: הם לוקחים את הגוזל וממשיכים לגדל אותו בעצמם אבל עושים זאת בלב כבד – הגוזל צריך לגדול אצל הוריו ולא כך.
מנגד, כמה מטרים משם, במחילה אחרת, נמצאים להם דומינו ותינוקי, זוג הורים שמשקיעים בגוזלים שלהם מהבוקר עד הלילה. אבל משהו בשילוב הגנטי בין השניים לא עובד טוב והגוזלים בוקעים פגועים. על אף המאמץ של ההורים והליווי של המטפלים שכולל גם התערבות של הווטרינרים ולעתים בילוי ארוך ימים במרפאה – לרוב הגוזלים אינם שורדים.
במשך שנים התלבטו המטפלים איך נכון לנהוג. השנה, רותם גוזמן מטפלת במחלקת הציפורים של הספארי, החליטה לעשות מעשה. היא לא הייתה מסוגלת לשאת את הסבל של בלוטי המותש ואת דומינו ותינוקי שלא מצליחים לגדל את הגוזלים שלהם ולהביא אותם לבגרות.
ימים אחדים אחרי ההטלה של פלג ובלוטי, גם דומינו ותינוקי הטילו. רותם התקרבה לקן של פלג ובלוטי לקחה את שתי הביצים של פלג ומיהרה למחילה של דומינו ותינוקי. היא גרמה לדומינו ותינוקי לצאת לרגע מהמחילה ובמהירות החליפה את הביצים שלהם בביצים של פלג.
דומינו ותינוקי לא הבחינו בהחלפה ומיד כששבו למחילה, המשיכו לדגור על הביצים החדשות.
כמה שבועות חלפו מאז, השבוע מאחת הביצים בקע גוזל בריא וחזק, דומינו ותינוקי היו מאושרים, הם מיד החלו להאכיל אותו בשמחה ובאהבה. הביצה השנייה ככל הנראה אינה פורייה.
“מגיע לדומינו ולתינוקי שיהיה להם גוזל בריא. הם הורים מקסימים ומשקיענים ויהיה כיף לראות אותם נהנים מגידולו של גוזל בריא ולא מתייסרים כשהגוזל שלהם נלקח לטיפול במרפאה”, אמרה השבוע רותם בהתרגשות.
“אני מתרגשת ושמחה שהצלחנו במשימת ההחלפה של הביצים ומקווה שההמשך יהיה מוצלח גם כן והגוזל יגיע לבגרות”, היא הוסיפה.

אולי יעניין אתכם:

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

מה אסור לפספס בפריז

אל תפספסו בפריז מאת: עדי.א מפארק יצחק רבין לנקודה היהודית בלובר. נקודות חן בבירה הצרפתית תיירותמרכז פומפידו הוא אחד המבנים הייחודיים ויוצאי הדופן בנוף של

קרא עוד »

טיפ טיפה מזל

טיפ-טיפה מזל יוצאים חמשוש מאת: איתי וגשל טיפים קטנים ונקודות שוות שכדאי להכיר לקראת עונת הטיולים הגדולה פינת חמד חבויה בשטח המושבה מגדל. בריכה גדולה

קרא עוד »
נגישות