תורתם ואמנותם

הכירו את משפחת שלוסברג הבני ברקית, שמשלבת בין עולמות

בני ברק מזמנת לקוראיו פינות מיוחדות ומפגשים מעניינים – בין אמנות ויהדות הלכתית, למשל. לא הרחק משיכון ויזניץ' בעיר מצאנו בני זוג שממש עוסקים בשני התחומים הללו ולא רק שחיים איתם בשלום, אלא פותחים עצמם גם לעולם הרחב, תוך הכלה וקבלה של אנשים מחוץ לתחומם הצר: סיפורם של מרים וד"ר ציון שלוסברג ייחודי ומרתק.
מרים היא האומנית שבשניים, ולצד הבית החרדי שהיא מקיימת (שבעה ילדים, כולם במוסדות תורה ויראה), פעילות אמנותית ענפה ואפילו תערוכות המושכות אליהן קהל רב והבאים בשערי הסטודיו שלה יכולים ליהנות מציורי שמן מרהיבים, במיוחד פורטרטים, מאמנות העיצוב בחמר וקרמיקה, מיצירות עשויות חרס, מכלי נוי והגשה ומעיצובים עתיקים ומודרניים גם יחד וכמובן עבודות יודאיקה מקוריות.
מרים שלוסברג נולדה ברוסיה, למדה שם בבית האומנים הגבוה לציור, השתלמה אצל אומנים חרדים כמו יוסי רוזנשטיין (התפרסם בתמונות ללא דיוקנאות ופנים שהוא מצייר) ורחל שביט וגם אצל הצייר הבינלאומי אדריאן גוטליב, אבל בעיקר, האיש שהשפיע עליה יותר מכל היה אביה, דב מורוז, שם שהיה לאגדה בין העולים מרוסיה. הוא הצליח לקיים שם בית שומר מצוות, לקיים שיעורי תורה ועברית, להתנהל תחת עינם הפקוחה והעוקבת של השלטונות ובתוך כך יצר ציורים מונומנטליים שעסקו בטבע, פורטרטים ואפילו יודאיקה. מכחולו הביא את התרבות היהודית אל הבד גם כאשר נושא זה היה אסור בכל התכליות.
דב ואשתו אלה לאה, שעסקה בעריכת ספרים, הביאו את מרים הבת אל עולם הצבעים והצורות הגראפיות והמופשטות. כאשר הצליחו סוף-סוף לעלות ארצה, לפני כ-30 שנה, החליטה שזה ייעודה. לא פשוט לבת חרדית, אבל מסתבר שהיהדות מתירה כל סוגי האמנות ולא מגבילה אותם, להוציא פיסול בווריאציות מסוימות.
לאחרונה התקיימה התערוכה שלה בדירת השלוסברגים ונשות בני ברק נהרו לחזות במעשה האמנות שלה. מי שנותן לה הרבה כוחות בנושא הוא בעלה, שגם הוא מתמודד עם שאלות ערכיות ומצליח לבנות לעצמו עולם הרמוני ושלם.
ציון גדל בבית דתי ברמת גן, יצא ללימודי רפואה ברומניה כשההתמחות הייתה בישראל והתאהב בעולם רפואת המשפחה. מופתע והלום ממעשה הבריאה כפי שהתרקם בגוף האדם, הוא החליט לבדוק את הדברים יותר מקרוב באשר לזהותו היהודית ועשה זאת בישיבה האינטלקטואלית
"נתיבות עולם" בראשות הרב ברוק. שמות רבים עברו בישיבה הזו, דוגמת בני משפחת בנאי, וציון מצא לעצמו לא רק חממה עוטפת, אלא גם אתגריות של לימוד והעמקה, בנוסח הליטאי שהביא לו תובנות אחרות ומפתיעות.
כך אימץ אט-אט את אורחות החיים החרדיים וכיום הוא נחשב כרופא מבוקש בחברה זו, אך משמש גם כאחראי במנהל רפואי ציבורי במשרד הבריאות כאחראי על כל האוכלוסיות המיוחדות.
אחד הסיפורים שהוא נושא עמו באשר לבניית דמותו מחדש, הוא הסיפור על הרב כהנמן, ראש הישיבה המיתולוגי של ישיבת פוניבז': משפחתו נעקדה שם במזרח אירופה על ידי הקלגסים הנאצים ולאחר המלחמה, כשבנה את הישיבה, הגיע גם לרומא אל שער טיטוס המנציח את היהודים שהלכו בשבי מירושלים על ידי הרומאים והכתובת "יהודה השבויה" – יהודה הנכנעת. עמד ליד השער המונומנטלי הזה, הסתכל שתי דקות וחזר למכונית. הנהג שאל אותו – בשביל זה נסענו לכאן? לא תמונה, לא מדריך שיסביר. השיב לו הרב: כל האומות הללו שרומי הייתה אחת מהן שינו את פניהן ללא היכר, האימפריה הרומית הפכה לאיטליה עם צביון שונה לחלוטין, יוון הגדולה גם היא ארץ אחרת לגמרי, בבל כמובן – עיראק לא מזכירה אותה אפילו. רק היהודים שהרומאים הכתירו אותם כמחוסלים וגמורים – רק הם דבקים באותה מורשת ומסורת, אותה תורה וערכים, אותו יופי אנושי רוחני. זה סוד הקיום שלנו ואת זה באתי לראות כאן במקום שזה קרה.
מרים וד"ר ציון עושים זאת כשהם משלבים גם עולמות של אמנויות, מדע ומודרנה בתוך אותם ערכים עתיקים וזה היופי האנושי כולו של בני הזוג הזה.
(טלפון לסטודיו לסדנאות והרצאות: 053-3183181)

אולי יעניין אתכם:

כתום זה הגור החדש

כתום זה הגור החדש / שגית הורוביץ, ספארי רמת גן כמה אור ושמחה יכול להביא צאצא אחד שמוסיף צבע לחיי קהילת הבבונים בשורה משמחת ומרגשת!

קרא עוד »

קדימה, ממריאים

את בית הספר ללימודי תעופה בספארי מכירים מבקרים מיוחדים, שמספרם הולך נוסק. סיפורים מהספארי/גיליון 166/מאת שגית הורוביץ, ספארי רמת גן. לא כולם יודעים, אבל במעמקי

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »
נגישות