על טעם ועל ריח

ניחוחות וטעימות בכרם התימנים ובשוק הכרמל

שכונת “כרם התימנים” הוותיקה, המשלבת היסטוריה ושוכנת בטבורה של העיר תל אביב-יפו, היא שכונה נוסטלגית ובעלת שוק ססגוני מרהיב ביופיו – על שלל אנשיו ודוכניו שעתיד בקרוב להתחדש ולעבור שדרוג משמעותי בצורה וצבע. בטרם נפסע ונשוטט בסמטאות השוק הצרות, נספר אודות שכונה קטנה, חביבה ושקטה המסתתרת בינות מגדלים מסביב. מחד בתים חד-קומתיים צבעוניים, ומאידך בתים משופצים משודרגים שעברו שינוי. בין לבין עדיין שומרת על אופייה הצנוע הדהוי קמעה.
תחילתה של השכונה עוד בטרם היות העיר תל אביב-יפו, בתקופת הסולטאן התורכי. מחשש שהקרקע תולאם הוחל בנטיעת מטעי גפנים: אהרון שלוש רכש קרקעות במרחב. אט-אט המטעים הפכו לשטחים בנויים בצריפים, פחונים ומבנים ארעיים, עליהם התיישבו ראשוני שכונת כרם התימנים שהגיעו בין היתר בעלייה הוותיקה במבצע “אעלה בתמר”. בינות הבתים מסעדות ביתיות אותנטיות, מאפיות עבודת יד, חנויות עם מגוון תבלינים ריחניים.
“מכיכר מגן דוד” המשלב צומת של מפגש בין הרחובות אלנבי, המלך ג’ורג’, שיינקין, נחלת בנימין והכרמל, נצעד מערבה לתחנתנו הראשונה ברחוב “מל”ן” הנושא את שמו של מר משה לוי נחום, ששימש מוכתר השכונה שנים רבות ושעסק לפרנסתו ברוכלות בכל הבא ליד. עיקר עיסוקו היה בניהולה של השכונה על כל צרכיה השוטפים. לא נפסח על ביתו של כדורגלן שחקן קבוצת “שמשון” תל אביב הוותיקה ונבחרת ישראל בעבר, גידי-גדעון, בן למשפחת דמתי שהביא תהילה וכבוד רב למדינת ישראל ולשכונה בפרט.
נמשיך לרחוב האר”י בו נצפה במבנה מרשים, כשמעטפת המבנה מצופה בעבודות ידיהן של נשות השכונה בנות גיל הזהב, נמשיך לרחוב “קהילת עדן” המציין שגם בתחום המוזיקה נחלה השכונה כבוד רב לזמר המזרחי המיוחד לכרם התימנים, בדמותה של הזמרת והמלחינה המפורסמת שהלכה לעולמה זה עתה אהובה עוזרי, כמו גם “דקלון” (יוסי לוי), אף הוא זמר שצמח בשכונה ושהתפרסם בשל השירה התימנית המיוחדת שלא נס ליחה.
לא נפסח על ביתה של משפחת תירם טוב חי, שברחוב חבשוש 28. המיוחד בבית זה הם הקירות המצופים צדפים מסוגים שונים, בצבעים ובצורות שונות דוגמת מגן דוד, פמוטים, מנורה, סירה מכונית ועוד. עוד בטרם פטירתו של טוב חי תירם זכיתי לפגוש באדם פשוט וצנוע שסיפר לי בערגה אודות תקופות סוערות בחייו, בשל התנכלותם של הערבים ליהודים בשכונה. ביתו של טוב-חי תירם שימש סליק ומסתור נשק במלחמת העצמאות. בתקופת הפרעות בשנים תרצ”ו-תרצ”ט היה מוקד לתקריות רבות, להגנה נגד הפורעים הערבים שבאו מיפו ומשכונת מנשייה הסמוכה.
בין שוטטות בסמטאות השכונה, ננגב חומוס ערב לחך להנאתנו במסעדת החומוס הביתית אצל “פול שלמה ודורון”, נצעד לאורך הרחובות המרכזיים בהם ממוקמות מסעדות ביתיות המבשלות את מטעמיהן על פתילות, בדומה לימים עברו.
נבקר גם בחנות התבלינים של יום טוב, המציעות תרופה לכל חולי והסרת כל נזק וכישוף המסתתר ואורב בפינה. בסמטאות הצרות של השכונה פזורים עשרות בתי כנסת דוגמת כתר, בית הכנסת של הכורדים, נצח יהודה ועוד רבים שמרביתם אינם פתוחים בימי חול, חלקם פתוחים בימי שבת ומזמינים בחום כל אורח המזדמן לשכונה.
ועכשיו כשטעמנו במעט מאווירת השכונה, מסמטאותיה, מהמפגש עם האנשים החיים בשכונה, צעירים, סטודנטים, זקנים, עולים חדשים ששפתם מתנגנת בפי כל שומע וסתם עוברי אורח שביקשו לטעום טעמה של שכונה מיוחדת – נגלה את השוק הססגוני…
נעפיל אל שוק הכרמל ההומה והתוסס ביותר בתל אביב, המזמין את המבקר לטעימות מגוונות במבחר טעמים וניחוחות קולינריים. השוק סואן מאנשים המבצעים את קניותיהם בכל ימות השבוע ובימי שישי שבעתיים, ממש תענוג לעיניים לחזות בתנועת המבקרים הרבים. בין היתר נטעם מ”הבוריקה” הטריפוליטאית, נצעד לאורך הרחוב הצר שמשני צדיו עמוס בדוכנים מגוונים, בירקות, פירות העונה, תבלינים ופירות יבשים, כלי בית וביגוד. מאפיה המציעה חלות ולחמים לשבת, חגיגה לנשמה לבאים בשערי השוק. ברקע כל אלה נשמעות קריאותיהם הרמות של בעלי הדוכנים המציעים את מרכולתם לכל דורש בשמחה.
נוכל ליהנות מפרי יצירותיהם של עשרות יוצרים ואומנים המציעים את אומנותם לכל דורש. בנוסף נצפה על הבתים היפים והמיוחדים המחזירים אותנו עשרות בשנים, שעברו תהליך שימור ובאלה הממתינים לתורם.


יואב יאיר מורה דרך מוסמך:
נייד 053-2503512

אולי יעניין אתכם:

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

4 רוחות מהר צפחות

4 רוחות מהר צפחות כתב וצילם: קובי פינקלר מסלול חדש ומותאם למשפחות נפרץ בהר השוכן בפאתי הרי אילת פרשיות השבוע הקרובות, המתארות את מסעות בני

קרא עוד »
נגישות