חגיגות ה-30

הולדת הגורה ה-30 לעדת הקרנפים בספארי היא לא רק חגיגה מקומית – אלא שביב של תקווה לקרנפי העולם כולו

הקרנפה טנדה המליטה קרנפון! זהו הקרנף ה-30 שנולד בספארי מאז הקמתו.
התרגשות גדולה אחזה במטפלי הספארי לאחר שטנדה, הקרנפה, המליטה את הקרנף ה-30 מאז הקמתו של הספארי: לחגיגות השנה החדשה נוספו בספארי חגיגות לרגל ההמלטה המרגשת.
זו הגורה החמישית שהמליטה הקרנפה האהובה טנדה, בת ה-25, נקבה שנייה לצד שלושה זכרים.
הכל התחיל לפני כשנה וחצי. המטפלים תיעדו את ההזדווגות שלה עם עטרי הקרנף והספירה לאחור החלה.
במשך תקופת ההיריון, טנדה הייתה צמודה לטופאק, הגור הצעיר שלה. אלא שלאחרונה, היא נצפתה מרחיקה אותו ומתבודדת, מה שרמז למטפלים על הבאות וגרם להם לעודד אותה להיכנס לגדרה המכונה “חדר היולדות” ונמצאת בשטח הצפוני של הספארי, על מנת לאפשר לה להרגיש בטוחה ונינוחה לפני ההמלטה הקרבה ומיד אחריה.
זה אכן עבד, ויום לאחר מכן, לקראת השעה 17:00 התרחשה ההמלטה ולעולם הגיחה גורה קטנטנה במשקל של כ-50 ק”ג.
הגורה חסרת קרן בשלב הזה. הקרן תתחיל לצמוח ממש בשבועות הקרובים, אך בשנתה הראשונה היא תישאר קטנה ועגולה.
מדובר באירוע מאוד משמח ומרגש. הקרנפים רחבי השפה מתת המין דרומי נמצאים על ספה של סכנת הכחדה בשל החיבה העזה שבני האדם רוחשים לקרן שלהם.
זה כמעט בלתי נתפס, אך מחירו של גרם אחד של קרן קרנף כפול במחירו מגרם זהב, ולכן הסחר הבלתי חוקי בקרני קרנפים עדיין מתקיים במלוא עוצמתו בעיקר ביבשת אסיה.
אל הקרן הזו נקשרו לא מעט אמונות תפלות ואגדות אורבניות שמעודדות את הציד הפרוע. על פי אותן אמונות לקרן הקרנף יכולות לסייע בחיזוק כוח הגברא ובריפוי שלל מחלות. רק לפני חודשים ספורים התברר כי קרוב משפחתו של הקרנף רחב השפה הדרומי-הקרנף רחב השפה הצפוני נכחד לגמרי מהטבע. בשנה האחרונה ניצודו 1,028 קרנפים בטבע בדרום אפריקה בלבד – כ-3 קרנפים בממוצע מדי יום.
להמלטה של הקרנפונת הקטנה יש ערך חשוב במיוחד. 78 גני חיות לוקחים חלק בתוכנית האירופאית למינים נכחדים של הקרנפים הללו, בהם יש בסך הכול יש קצת יותר מ-300 קרנפים רחבי שפה. עדר הקרנפים בספארי הוא העדר הגדול ביותר באירופה ומאז הקמת הספארי נולדו כאמור 30 קרנפים. תרומתו של הספארי לריבוי הקרנפים רחבי השפה היא לפיכך גדולה מאוד.
אך מעבר לחלק המשמעותי שאנו תורמים בריבוי הקרנפים רחבי השפה, גני חיות משקעים רבות בחינוך לשמירת טבע ולהעלאת המודעות למצבם של הקרנפים בתקווה שגם גורלו של קרנף זה לא יהיה כגורלו של בן מינו הצפוני. הקרנפים בספארי מהווים שגרירים חשובים לאחיהם הסובלים מהכחדה מואצת בטבע.
בשבוע שעבר בשעות אחר הצהריים, הקרנפונת יצאה עם אמה מבית היולדות אל השטח הפתוח: תחילה יצאה האם ואחריה הבת הקטנה. למקום הגיעו ריהאנה ובנה הקטן רמי כדי לצפות מקרוב במתוקה הפלאית החדשה אותה ראו במהלך הימים האחרונים מעבר לגדר בית היולדות.
כעת היא כבר מתרוצצת ונהנית ממרחבי השטח הפתוח.
הגורה הקטנה עדיין חסרת שם ובספארי מחפשים עבורה שם שמתחיל באות ט’.

אולי יעניין אתכם:

חייל ומשורר

חייל ומשורר

חייל ומשורר טיול קצר בשישי / שבתאי שירן, מורשת הגליל חַיָּלִים אַלְמוֹנִים הִנְנוּ, בְּלִי מַדִּים, וּסְבִיבֵנוּ אֵימָה וְצַלְמָוֶת. בגיל 18, בשנת 1925, עלה אברהם שטרן

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר’ זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות