לקום מחר בבקר ולהתחיל מבראשית

סוגיית השיפוט קורעת הלב לא נתנה לשופט אלון מנוח – ועם זאת, הוא ידע למצוא מלים שיתנו תקווה

לפני שנים, חגגנו "שייט וטיול מספר 25" בהדרכתי לאלסקה ולקנדה. בטיול זה נסעו איתנו הידידים רותי ומנחם אלון מירושלים. לפני שנים בודדות נפטר מנחם אלון ז"ל, אחרי שהעשיר את עולם המשפט העברי בעשרות ספרים, מאות פסקי דין ואלפי תלמידים ברחבי העולם. ידידים ותיקים מקרב המטיילים בשייט הזה, הפצירו בפרופ' אלון, שכיהן באותה עת כסגן נשיא בית המשפט העליון בישראל, לספר במהלך השייט הנפלא שלנו מה היה המשפט הקשה ביותר שהובא לפניו. "אוי ווי", נאנח מנחם, עצבות נפלה על פניו ולאחר הפצרות חוזרות ונשנות, הסכים לספר בשקט ובכאב לא מוסתר:
"זהו סיפור כאוב ביותר, על זוג ישראלים מקסימים, תושבי מרכז הארץ, שלא זכו ללדת ילדים. בצערם לאחר שנות טיפולים ומאמצים מפרכים, ללא הצלחה, נענו בני הזוג הנפלאים להצעה קוסמת לנסוע לברזיל ולאמץ ילדה בסיוע עו"ד מקומי. כמובן ש'עורך הדין' התחייב ש'האימוץ כשר, כדת וכדין' – אך מה לעשות ובחלק ממערכות האימוץ שם, לסמוך שם על התחייבות, זו סכנה ולהאמין שם לחלק מ'עורכי הדין' זה פצע וחבורה ומכה טרייה…"
לעולם כנראה לא נדע איך גילה ערוץ טלוויזיה אירופית-נוצרית לפני שנים, ש"מתחזים לעורכי דין" שילמו כסף לאמהות שביקשו להעלים את העובדה שהביאו ילד או ילדה לעולם. אף שאימוץ ילדים של זוגות רבים נעשה ביושר ובתום לב מצד ההורים, התקשורת האירופית פירסמה סיפור זועה על 'ילדים נוצרים מברזיל, ההופכים בישראל מנוצרים ליהודים".
בשלב זה, שכנעה התקשורת האירופית בתמורה לתשלום נוסף לאמא שמכרה את בתה לטוס איתם לישראל, לתבוע את הילדה בטענות שקריות ולזכות שוב ב"כסף קל". במקרה שלנו, אף הביאו גבר ברזילאי שנשבע שהוא 'האבא' של המאומצת. והוא נשבע שהוא לא נתן הסכמתו למכירתה לאימוץ… מש"הוכיחו" אנשי התקשורת ועורכי הדין שלהם, בבית המשפט המחוזי את המציאות משפטית הסבוכה, חייבו השופטים את החזרתה של הילדה לידי הוריה הברזילאיים.
גם הערעור שהגישו ההורים המאמצים לבית המשפט העליון, לא יכול היה לשנות את החלטת שופטי העליון למרות כאב לבם ויגונם הכן של השופטים שישבו בהרכב. וכאן, בחלק זה של הדברים שחשף פרופ' מנחם אלון, העירה רעייתו רותי בשקט וביגון: "בתקופת השבועות הללו שמנחם ישב בערעור הזה, הוא לא מצא מנוח, לא אכל כראוי ורזה באותה התקופה קילוגרמים רבים…"
כשהבינו ההורים המאמצים שלא תצא בשורה טובה מ"הערעור בעליון", והם עומדים לאבד את בתם המקסימה, הם נקטו ברוב צערם בצעד אחרון של ניסיון נואש: הם ביקשו מהשופטים להתקבל בלשכתם ל"שיחה קצרה מלב נקרע…" שלושת שופטי העליון נענו לצעד חריג זה וניסו בכל כוחם ובכאב לבם, להסביר לאב הבוכה, כמה מוגבל החוק ועד כמה קשורות ידי השופטים לאור העוולות שבוצעו בתהליך האימוץ "המתווכים לדבר עבירה". ברגע זה נפתחה הדלת ואל הלשכה נכנסו לראשונה מאז תחילת המשפט האמא המאמצת כשעל ידיה הבת המאומצת וידיה "עוטפות את צווארה של האם, בוכה ומבקשת בעברית צחה, "אמא אל תעזבי אותי… יחד עמה, החלו לבכות גם האם והאב המאמצים, וכך איתם ביחד גם שלושת השופטים…"
את דבריו סיים השופט מנחם אלון ז"ל בבכי חרישי, ואיתו כל חברי הקבוצה.
"באופן חריג", הוסיף השופט אלון, "ראיתי לנכון לעודד את הזוג הערכי הזה, ולומר להם שרגעים קשים של יגון ואף קללות מופיעים בסוף התורה בספר דברים, אבל מיד אחר כך, מתעוררים לשנה חדשה, מתחזקים, בבחינת 'לקום מחר בבקר ולהתחיל מבראשית'. אתם זוג ערכי וחזק, אין לי ספק וכולנו כאן בטוחים שתתחזקו, התחילו הכל מבראשית ותראו גם שמחות ונחת".
איך אורו פניו של מנחם כשבישרנו לו בירושלים, כעבור זמן, שדבריו התגשמו. בבית הזוג נשמעים מצהלות ילדים.

הכותב הוא מייסד החברה הגיאוגרפית דתית "שי בר-אילן" (1980) וממדריכי הטיולים הגיאוגרפיים שחנך והכשיר עשרות שנים

אולי יעניין אתכם:

הפלא של פיליון שביוון

ראו הוזהרתם: אל חופיה ונופיה של פיליון לא מגיעים ליומיים בלבד.​ תמונה אחת שווה/גיליון 166/מאת יואב ערמוני. את הסיפור של הטיול בן היומיים בפיליון נתחיל

קרא עוד »

מה אסור לפספס בפריז

אל תפספסו בפריז מאת: עדי.א מפארק יצחק רבין לנקודה היהודית בלובר. נקודות חן בבירה הצרפתית תיירותמרכז פומפידו הוא אחד המבנים הייחודיים ויוצאי הדופן בנוף של

קרא עוד »
נגישות